success
X

Eğitim Notları

 Hedging Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hedging, bir nevi sigorta işlevi gören, ileride oluşabilecek olumsuz fiyat hareketlerinden korunmak adına yapılan işlemlerdir.

Bu işlemlerin fiyat riskinden korunmaya imkan vermesinin yanı sıra en büyük avantajlarından bir kaçı; taşıma, depolama ve işgücü gibi maliyetlere katlanılmaması ve düşük teminat ile yüksek meblağlı risklerin kontrol altına alınabilmesidir.

 

 Hedging İşlemi Yapılabilecek Ürünler

Petrol ve Rafine Ürünler

TradeAll

Ham Petrol

 • WTI
 • Brent

Petrol Ürünleri

 • Gasoil

Enerji

TradeAll
 • Doğalgaz
 • Karbon Emisyonu
 • Elektrik

Metaller

TradeAll

Baz Metal

 • Bakır

Kıymetli Metaller

 • Altın
 • Gümüş
 • Platin
 • Paladyum

Tarımsal

TradeAll
 • Mısır
 • Şeker
 • Soya
 • Kahve
 • Pamuk
 • Kakao
 • Kanola
 • Süt

Pariteler

TradeAll
 • Euro/Dolar
 • Pound/Dolar
 • Yen/Dolar
 • İsviçre Frangı/Dolar
 • İsviçre Frangı/Euro
 • Avustralya Doları/Dolar
 EMTİA

Buğday(Wheat) TradeAll

Lot Büyüklüğü: 5.000 bushels Kaldıraç Oranu: 12,78*
Başlanğıç Teminatı: 2.268 usd Minumum Fiyat Adımı: ¼ cent(=12,5 usd)
Sürdürme Teminatı: 2.165 usd İşlem Gördüğü Piyasa: Globex
*572 fiyat ile

Buğday Nerelerde Kullanılır, Özellikleri Nelerdir?

Mısırdan sonra dünyada en fazla ekimi yapılan ikinci üründür. İnsanların beslenmesinde temel gıda maddelerinin başında gelen buğday, özellikle un ve yem yapımında kullanılmaktadır. Taşıdığı protein değeri ve sertlik derecesi ile farklı kalitelerde ve özelliklerde bulunan buğdayda bahsi geçen ürün Amerikan yumuşak kışlık buğdayıdır # 2 Soft Red Winter

Buğday Hedging İşlemini Kimlere Önerebiliriz?

Un fabrikaları ve yem üreticilerinin ana ham madde olarak kullandığı buğday, aynı zamanda makarna ve bisküvi gibi ürünlerde de kullanıldığından, bu ürünleri üreten yada ithal eden, bu ürünlerin ihracatını yapan her firma için hedging olanağı sunmaktadır. Ülkemizde ağırlıklı olarak firmalar bu kontrat ile hedging işlemi yapmaktadırlar ancak gerek iklimsel yakınlık gerekse ticarete konu buğdayın farklı spesifikasyonlarının söz konusu olması durumunda Avrupa Tipi İşlenmiş Buğday (Milling Wheat) da tercih edilebilmektedir.

Nasıl Hedge Edilir?

Un üretimi için aylık 5000 ton buğdaya ihtiyaç duyan bir Yem fabrikasını örnek alalım. Bir ay sonra oluşacak buğday fiyatlarının yükselmesinden korkan firma, maliyetini sabitlemek adına TradeAll üzerinden yaklaşık 36 adet( 5000 bushels=136 tonnes) kontrat alır. Fiyatların gerçekten %5 arttığını düşündüğümüzde firma reel piyasadan buğdayı %5 daha pahalıya almak zorunda kalacaktır. Ancak borsada yapılan hedging işlemi ile firma, reel sektörde uğradığı %5’lik zarara karşın borsadan %5 kar edecek ve fiyat riskinden korunmuş olacaktır.

Mısır (Corn)TradeAll

Lot Büyüklüğü: 5.000 bushels Kaldıraç Oranı: 9*
Başlanğıç Teminatı: 2.363 usd Minumum Fiyat Adımı: ¼ cent (=12,5 usd)
Sürdürme Teminatı: 1.750 usd İşlem Gördüğü Piyasa:  GLOBEX
*426,75 fiyatı ile

Mısır Nerelerde Kullanılır, Özellikleri Nelerdir?

Dünyada en fazla ekimi yapılan üründür. Besleyici değerlerinden dolayı buğdayda olduğu gibi gerek insanların gerek hayvanların besin ihtiyacında önemli yere sahiptir. Özellikle mısırözü yağı ile tavuk ve büyükbaş hayvan besiciliğinde, yem üretiminde, evcil hayvan maması ve nişasta yapımında, ethanol ve biyoyakıt üretiminde yoğun biçimde kullanılır.

Mısır Hedging İşlemini Kimlere Önerebiliriz?

Ülkemizde mısırın kullanımı özellikle mısırözü yağı ile hayvan yemi üretiminde ağırlık kazanmıştır. Mısır ithal eden yada yetiştiren, mısırözü yağı ve yem üretimi yapan, ethanol ve biyoyakıt üretiminde bulunan firmaların hedging yapma durumu söz konusudur.

Nasıl Hedge Edilir?

Mısır ekimi yapmış ve 2 ay sonra yaklaşık 1000 ton mahsul toplamayı planlayan mısır üreticisi bir firma düşünelim. Ekim zamanı piyasadaki fiyatlardan mahsulünü satmaya razı olan firma, 2 ay sonra oluşabilecek olası fiyat düşüşlerinden korkmaktadır ve bu riskten korunmak adına TradeAll üzerinden yaklaşık 8 adet( 5000 bushels=127 tonnes) kontrat satar. Fiyatların gerçekten %5 düştüğünü farz ettiğimizde, firma reel piyasada mısırı %5 daha ucuza satmak zorunda kalacaktır. Ancak borsada yapılan hedging işlemi ile firma, reel sektörde uğradığı %5’lik zarara karşın borsadan %5 kar edecek ve fiyat riskinden korunmuş olacaktır.

Pamuk (Cotton No 2)TradeAll

Lot Büyüklüğü: 50.000 libre Kaldıraç Oranı: 33,84*
Başlanğıç Teminatı: 1.265 usd Minumum Fiyat Adımı: 001 (=5 usd)
Sürdürme Teminatı: 1.150 usd            İşlem Gördüğü Piyasa:  NYBOT
*86,01 fiyatı ile

Pamuk Nerelerde Kullanılır, Özellikleri Nelerdir?

Dokuma sanayisinin en önemli hammaddelerinden biri olan pamuk lifleri, ucuzluğunun yanı sıra kolayca eğrilebilen doğal bir büküme sahip olması, dokumadan önce özel bir işlem gerektirmemesi, yıkanmaya karşı dayanıklılığı ve yünden daha sağlam olması gibi üstün niteliklerinden ötürü gerek kumaş, gerek diğer dokumaların üretiminde yaygın olarak kullanılır. Ayrıca pamuk tohumları endüstriyel yağ üretiminde de kullanılır.

Pamuk Hedging İşlemini Kimlere Önerebiliriz?

İplik fabrikaları, koltuk, yatak, yorgan ve yastık üreten firmalar ile selüloz kullanan plastik üreticileri pamuk kullanıcılarıdır. Ayrıca pamuk tohumlarından çıkartılan yağ, yemeklik margarin, mum, sabun ve yer muşambası yapımında da kullanıldığından bu ürünlerin ticaretini yapan her firmanın hedging yapma durumu söz konusudur.

Nasıl Hedge Edilir?

İplik üretimi için aylık 200 ton pamuğa ihtiyaç duyan bir İplik fabrikasını örnek alalım. Bir ay sonra oluşacak pamuk fiyatlarının yükselmesinden korkan firma, maliyetini sabitlemek adına TradeAll üzerinden yaklaşık 8 adet( 50000 lbs=25 tonnes) kontrat alır. Fiyatların gerçekten %5 yükseldiğini düşündüğümüzde firma reel piyasadan pamuğu %5 daha pahalıya almak zorunda kalacaktır. Ancak borsada yapılan hedging işlemi ile firma, reel sektörde uğradığı %5’lik zarara karşın borsadan %5 kar edecek ve fiyat riskinden korunmuş olacaktır.

Kahve (coffe)TradeAll

Lot Büyüklüğü: 37.500 lbs Kaldıraç Oranı: 18,63*
Başlanğıç Teminatı: 2.365 usd Minumum Fiyat Adımı: .05 (=18,75 usd)
Sürdürme Teminatı: 2.150 usd        İşlem Gördüğü Piyasa:  NYBOT
*118,05 fiyatı ile

Kahve Nerelerde Kullanılır, Özellikleri Nelerdir?

Dünyada her yıl yaklaşık 7 milyon ton ya da 400 milyar fincan kahve tüketilmektedir. Ülkemizde kahve üretimi çok düşük seviyelerde olduğundan ithalat ağırlıklı ticaret yapılmaktadır. Farklı özelliklerde bulunan kahvenin en çok üretilen ve ülkemizde de en çok tüketildiği ‘arabica’ türüdür ve işlem yapabileceğimiz kahve kontratı da ‘arabica’dır.

Kahve Hedging İşlemini Kimlere Önerebiliriz?

Kahve ithalatı yapan ya da küçük te olsa üretim bandı bulunan her türlü firmanın hedging yapma durumu söz konusudur.

Nasıl Hedge Edilir?

Aylık 200 ton kahve ithal eden ve bunu iç pazara satan bir firmayı örnek alalım. Bir ay sonra oluşacak kahve fiyatlarının yükselmesinden korkan firma, maliyetini sabitlemek adına TradeAll üzerinden yaklaşık 11 adet( 37500 lbs=17 tonnes) kontrat alır. Fiyatların gerçekten %5 arttığını düşündüğümüzde firma yurtdışından kahveyi %5 daha pahalıya almak zorunda kalacaktır. Ancak borsada yapılan hedging işlemi ile firma, reel sektörde uğradığı %5’lik zarara karşın borsadan %5 kar edecek ve fiyat riskinden korunmuş olacaktır.

Soya (Soybean)TradeAll

Lot Büyüklüğü: 5.000 bushels Kaldıraç Oranı: 16,72*
Başlanğıç Teminatı: 3.915 usd Minumum Fiyat Adımı: ¼ cent (=12,5 usd)
Sürdürme Teminatı: 2.900 usd       İşlem Gördüğü Piyasa:  GLOBEX
*1315,25 fiyatı ile

Soya Nerelerde Kullanılır, Özellikleri Nelerdir?

Besin değeri, mineraller ve vitaminler açısından oldukça zengin bir bitki olan soya, 400’den fazla endüstriyel ürün yapımında kullanılmaktadır. Dünyada bitkisel yağların ve yüksek proteinli hayvan yemlerinin başlıca kaynağı olan soya, hamur ürünleri(makarna, baklava,ekmek,bisküvi), bebek mamaları, şekerleme ürünleri, süt ve süt ürünleri, özel diyet ürünleri, yapay et ürünleri ile biyodizel ve biyoteknoloji üretiminde kullanılır.

Soya Hedging İşlemini Kimlere Önerebiliriz?

Bitkisel Yağ üreten firmalar, Yem Fabrikaları, makarna, ekmek, bisküvi, kek, kurabiye gibi hamur ürünleri ve süt ve süt ürünleri üreticileri ile biyodizel yakıt üretimi yapan firmaların hedging yapma durumu söz konusudur.

Nasıl Hedge Edilir?

Yem üretimi için aylık 1000 ton soyaya ihtiyaç duyan bir Yem fabrikasını örnek alalım. Bir ay sonra oluşacak soya fiyatlarının yükselmesinden korkan firma, maliyetini sabitlemek adına TradeAll üzerinden yaklaşık 7 adet( 5000 bushels=136 tonnes) kontrat alır. Fiyatların gerçekten %5 arttığını düşündüğümüzde firma reel piyasadan soyayı %5 daha pahalıya almak zorunda kalacaktır. Ancak borsada yapılan hedging işlemi ile firma, reel sektörde uğradığı %5’lik zarara karşın borsadan %5 kar edecek ve fiyat riskinden korunmuş olacaktır.

Pirinç (Rough Rice)TradeAll

Lot Büyüklüğü: 2000 cwt Kaldıraç Oranı: 20,87*
Başlanğıç Teminatı: 1.485 usd Minumum Fiyat Adımı: ½ cent (=10 usd)
Sürdürme Teminatı: 1.100 usd      İşlem Gördüğü Piyasa:  NYBOT
*15,56 fiyatı ile

Pirinç Nerelerde Kullanılır, Özellikleri Nelerdir?

Mısır ve buğdaydan sonra ekimi en fazla yapılan ürün olan pirinç, dünya nüfusunun beslenmesi için önemli bir gıda maddesidir. Bilinen kullanım alanları dışında, pirinç kepeğinden hayvan yemi yapılabildiği gibi pirinç unundan ise cips ve tahıl ürünleri üretiminde faydalanılmaktadır

Pirinç Hedging İşlemini Kimlere Önerebiliriz?

Ülkemizde üretimi yapılsa da ithalat payı yüksek olan pirinci üreten ya da ithalatını yapan firmaların hedging yapma durumu söz konusudur.

Nasıl Hedge Edilir

Pirinç ekimi yapmış ve 2 ay sonra yaklaşık 500 ton mahsul toplamayı planlayan pirinç üreticisi bir firma düşünelim. Ekim zamanı piyasadaki fiyatlardan mahsulünü satmaya razı olan firma, 2 ay sonra oluşabilecek fiyat düşüşlerinden korkmaktadır ve bu riskten korunmak adına TradeAll üzerinden yaklaşık 6 adet kontrat( 2000 cwt= 90 tonnes) satar. Fiyatların gerçekten %5 azaldığını düşündüğümüzde firma reel piyasada pirinci %5 daha ucuza satmak zorunda kalacaktır. Ancak borsada yapılan hedge işlemi ile firma, reel sektörde uğradığı %5’lik zarara karşın borsadan %5 kar edecek ve fiyat riskinden korunmuş olacaktır.

Kakao (Cocoa)TradeAll

Lot Büyüklüğü: 10 Metric Tonnes Kaldıraç Oranı: 29,25*
Başlanğıç Teminatı: 935 usd Minumum Fiyat Adımı: 0,1 (=10 usd)
Sürdürme Teminatı: 850 usd   İşlem Gördüğü Piyasa:  NYBOT
*2748 fiyatı ile

Kakao Nerelerde Kullanılır, Özellikleri Nelerdir?

Üretim ağırlığı Güney Amerika ve Batı Afrika olan kakao çikolata yapımında kullanılmaktadır. Ayrıca kakao tozu ve yağının besleyici özelliği bulunduğundan talebi yüksek bir üründür

Kakao Hedging İşlemini Kimlere Önerebiliriz?

Kakao ithalatçısı bir ülke olduğumuzdan, çikolata ve gofret üretimi yapan, kakao ithal eden firmaların hedging yapma durumu söz konusudur.

Nasıl Hedge Edilir?

Çikolata ve gofret üretimi için aylık 200 ton kakaoya ihtiyaç duyan bir firmayı örnek alalım. Kakao ithal eden ve bir ay sonraki üretimi için almak zorunda olduğu kakaonun fiyatlarının yükselmesinden korkan firma, maliyetini sabitlemek adına TradeAll üzerinden yaklaşık 20 adet kontrat alır. Fiyatların gerçekten %5 arttığını düşündüğümüzde firma reel piyasadan kakaoyu %5 daha pahalıya ithal etmek zorunda kalacaktır. Ancak borsada yapılan hedge işlemi ile firma, reel sektörde uğradığı %5’lik zarara karşın borsadan %5 kar edecek ve fiyat riskinden korunmuş olacaktır.

Şeker (Sugar)TradeAll

Lot Büyüklüğü: 112.000 lbs Kaldıraç Oranı: 31,44*
Başlanğıç Teminatı: 550 usd Minumum Fiyat Adımı: .01 (=11,20 usd)
Sürdürme Teminatı: 500 usd İşlem Gördüğü Piyasa:  NYBOT
*15,51 fiyatı ile

Şeker Nerelerde Kullanılır, Özellikleri Nelerdir?

Sadece şeker kamışı ve şeker pancarından elde edilebilen şekerin, ülkemizdeki ana hammaddesi dünya genelinin aksine şeker pancarıdır. Bunların dışında mısır, buğday, patates gibi nişasta bazlı ürünlerden de elde edilebilen şeker, reçel, şekerleme, tatlı, sakız, pastacılık ürünleri ve unlu mamuller gibi çok geniş alanlarda kullanılmaktadır.

Şeker Hedging İşlemini Kimlere Önerebiliriz?

Şeker fabrikaları ile reçel, şekerleme, tatlı, sakız, pastacılık ürünleri ve unlu mamuller üretimi yapan firmaların hedging yapma durumu söz konusudur.

Nasıl Hedge Edilir?

Şekerleme üretimi için aylık 1000 ton şekere ihtiyaç duyan bir firmayı örnek alalım. Şeker ithal eden ya da yurtiçinden tedarik etmek zorunda olan ve bir ay sonraki üretimi için almak zorunda olduğu şeker fiyatlarının yükselmesinden korkan firma, maliyetini sabitlemek adına TradeAll üzerinden yaklaşık 18 adet( 112000 lbs= 56 tonnes) kontrat alır. Fiyatların gerçekten %5 arttığını düşündüğümüzde firma reel piyasadan şekeri %5 daha pahalıya tedarik etmek zorunda kalacaktır. Ancak borsada yapılan hedging işlemi ile firma, reel sektörde uğradığı %5’lik zarara karşın borsadan %5 kar edecek ve fiyat riskinden korunmuş olacaktır.

Petrol (Crude Oil) TradeAll

Lot Büyüklüğü: 1.000 barrels Kaldıraç Oranı: 25,05*
Başlanğıç Teminatı: 3.740 usd Minumum Fiyat Adımı: .01 (=10 usd)
Sürdürme Teminatı: 3.400 usd İşlem Gördüğü Piyasa:  NYBOT
*94,17 fiyatı ile

Petrol Nerelerde Kullanılır, Özellikleri Nelerdir?

Ülkemiz dış ticaretinde önemli yer tutan ve dışa bağımlı olduğumuz petrol, önemli bir enerji kaynağı olduğu kadar aynı zamanda kimya sanayinin de ana ham maddesidir. Ayrıca ilaç, solventler, gübre, pestisit ve plastik gibi pek çok kimyasal ürünün de ana ham maddesi petroldür.

Petrol Hedging İşlemini Kimlere Önerebiliriz?

Kara ve hava taşımacılığı ile Lojistik işi yapan, fabrika bantlarının çalıştırılmasında petrol kullanan firmalar ile boya ve dokuma sanayiinde faaliyette bulunan firmaların hedge yapma durumu söz konusudur. Gemi taşımacılığında ise daha çok Gasoil kontratları kullanılmaktadır.

Nasıl Hedge Edilir?

Kara taşımacılığı yapan ve her ay yaklaşık 1000 ton akaryakıta ihtiyaç duyan bir firmayı örnek alalım. Petrol fiyatlarının maliyetler üzerindeki çok büyük etkisi sonucu petrol fiyatlarının yükselmesinden korkan firma, maliyetini sabitlemek adına Chicago Borsası’ndan yaklaşık 7 adet( 1 kontratın büyüklüğü 1.000 varil yani yaklaşık 140 ton) kontrat alır. Fiyatların gerçekten %5 arttığını düşündüğümüzde firma reel piyasadan petrolü %5 daha pahalıya tedarik etmek zorunda kalacaktır. Ancak borsada yapılan hedge işlemi ile firma, reel sektörde uğradığı %5’lik zarara karşın borsadan %5 kar edecek ve fiyat riskinden korunmuş olacaktır.

Bakır (Copper)TradeAll

Lot Büyüklüğü: 25.000 lbs Kaldıraç Oranı: 25,30*
Başlanğıç Teminatı: 3,300 usd Minumum Fiyat Adımı: .05 (=12,5 usd)
Sürdürme Teminatı: 3.000 usd İşlem Gördüğü Piyasa:  GLOBEX
*335,45 fiyatı ile

Bakır Nerelerde Kullanılır, Özellikleri Nelerdir?

Dünya genelinde pek çok bölgede çıkartılabilen bakırın en önemli özelliği gümüşten sonra elektriği en iyi ileten metal olmasıdır. Bu özelliği ile özellikle kablo sanayiinde, inşaatlarda kolon ve kiriş güçlendirilmesi ile pirinç ve bronz alaşımların yapılmasında kullanılır.

Bakır Hedging İşlemini Kimlere Önerebiliriz?

Kablo üreticileri, İnşaat firmaları, elektrik ve elektronik firmaları ile turistik eşya üreten firmaların hedging yapma durumu söz konusudur. Bakır hedging işlemleri ağırlıklı olarak LME üzerinden yapılsa da Globex üzerinden de hedging işlemleri yapılmaktadır.

Nasıl Hedge Edilir?

Kablo üretimi için aylık 150 ton bakıra ihtiyaç duyan bir firma örnek alalım. Bir ay sonra oluşacak bakır fiyatlarının yükselmesinden korkan firma, maliyetini sabitlemek adına TradeAll üzerinden yaklaşık 13 adet( 25000 lbs= 11,33 tonnes) kontrat alır. Fiyatların gerçekten %5 arttığını düşündüğümüzde firma reel piyasadan bakırı %5 daha pahalıya almak zorunda kalacaktır. Ancak borsada yapılan hedging işlemi ile firma, reel sektörde uğradığı %5’lik zarara karşın borsadan %5 kar edecek ve fiyat riskinden korunmuş olacaktır.

 DEĞERLİ METAL

Altın (Gold)TradeAll

Lot Büyüklüğü: 100 troy oz. Kaldıraç Oranı: 14,05*
Başlanğıç Teminatı: 8.800 usd Minumum Fiyat Adımı: .01 (=10 usd)
Sürdürme Teminatı: 8.000 usd İşlem Gördüğü Piyasa:  GLOBEX
*11242 fiyatı ile

Altın Nerelerde Kullanılır, Özellikleri Nelerdir?

Gümüş ile bakır arasında iletkenlik gücü olmasına karşın altın, metal özelliğinden ziyade bir varlık, bir güvence olarak kullanılmaktadır. Nadiren de olsa altın iletkenlik özelliği ile elektrik ve elektronik sanayiinde de kullanılmaktadır.

Altın Hedging İşlemini Kimlere Önerebiliriz?

Altın üreten yada alım satımını yapan kuyumcuların hedging yapma durumu söz konusudur.

Nasıl Hedge Edilir?

Altın üreten ve her ay yaklaşık 2000 ons altın işleyen bir firmayı örnek alalım. Altın fiyatlarının gelirler üzerindeki çok büyük etkisi nedeniyle altın fiyatlarının düşmesinden korkan firma, riskini sabitlemek adına TradeAll üzerinden yaklaşık 20 adet( 1 kontratın büyüklüğü 100 ons) kontrat satar. Fiyatların gerçekten %5 azaldığını düşündüğümüzde firma reel piyasaya altını %5 daha ucuza satmak zorunda kalacaktır. Ancak borsada yapılan hedge işlemi ile firma, reel sektörde uğradığı %5’lik zarara karşın borsadan %5 kar edecek ve fiyat riskinden korunmuş olacaktır.

 PARİTE

Euro/DolarTradeAll

Lot Büyüklüğü: 125.000 eur Kaldıraç Oranı: 68,40*
Başlanğıç Teminatı: 3360 usd Minumum Fiyat Adımı: .01 (=12,5 usd)
Sürdürme Teminatı: 3360 usd İşlem Gördüğü Piyasa:  GLOBEX
*1,313 fiyatı ile

Euro Hedging İşlemini Kimlere Önerebiliriz?

Euro/dolar kontratını sıklıkla ithalat ve ihracat işlerini beraberinde yürüten firmalar kullanmaktadır. Bu firmaların çoğu ham maddeyi yada malı dolar ile Asya’dan almakta ve yurtiçi pazara girmeden direkt olarak Avrupa’ya Euro ile satmaktadır. Bu tarz faaliyette bulunan firmaların hedging yapma durumu söz konusudur.

Nasıl Hedge Edilir?

Asya’dan dolar ile kumaş alan ve bunu direkt olarak Avrupa’ya satan bir firma düşünelim. Yaptığı 1 milyon euro satışın bedelini 2 ay vadeli alacak olan, aynı zamanda faaliyetlerini devam ettirmek için 2 ay sonra Asya’dan kumaş almak zorunda olan firma riske açıktır. Euronun değer kaybetmesinden, doların ise değer kazanmasından korkan firma, maliyetini sabitlemek adına TradeAll üzerinden yaklaşık 8 adet kontrat satar. Fiyatların gerçekten %5 azaldığını düşündüğümüzde firma reel piyasadan malını %5 daha ucuza satmak, aynı zamanda kumaşı daha pahalıya ithal etmek zorunda kalacaktır. Ancak borsada yapılan hedging işlemi ile firma, reel sektörde uğradığı %5’lik zarara karşın borsadan %5 kar edecek ve gerek euro gerekse dolar fiyat riskinden korunmuş olacaktır.

Eur/UsdTradeAll

FX Short Hedging

Dayanak Varlık Alış Satış
Eur/Usd 1,3200 1,3203

Asya’dan USD ile ham madde alıp daha sonra Avrupa’ya ihraç eden XYZ şirketi, 3 ay sonrasına 1 milyon EUR’luk bir anlaşma yapmış olsun. 3 ay sonra EUR/USD kurunda yaşanabilecek düşüşlerden çekinen firma, Forex piyasasında 1,3200’den 1 milyon EUR/USD’lik kısa pozisyon açmıştır.

Eur/UsdTradeAll

FX Short Hedging

Dayanak Varlık Alış Satış
Eur/Usd 1,3000 1,3003

3 ay sonra EUR/USD paritesinin firmanın beklentisi üzerine 1,3003- 1,3006 seviyesine gerilediğini düşünelim. Bu durumda firma anlaşmanın yapılmış olduğu tarihteki kurlardan (1,32) $1.320.000 alacakken korunma işlemi yapmamış olsaydı 1.300.300 usd alacaktı. Yani $19.700 zarar elde edecekti.

Korunma işlemi sonucunda ise;

(Satış Kuru – Alış kuru)*pozisyon büyüklüğü

= (1,32 -1,3003)*1.000.000

= 19.700 $ kar elde etmiştir.

FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.

Size en iyi deneyimin sunulması için amaçlarla sınırlı ve gizliliğe uygun şekilde size özel ve tercihlerinize göre kişiselleştirilmiş çerezler konumlandırılmaktadır. Çerezleri nasıl kullandığımızı incelemek ve çerezleri nasıl kontrol edebileceğinizi öğrenmek için Çerez Politikamızı inceleyebilirsiniz.