success
X

TEMEL ANALİZ

Geri

İngiltere vergi indirimleri

23.09.2022 02:16


Enerji krizi ve büyüme problemlerini dengelemek adına İngiltere tarafında 1972’den beri görülen en büyük vergi indirim paketi açıklandı. Bu durumun normal olarak negatif etkisi bütçe dengesinin bozulması ve enflasyon tarafında risklerin artması şeklinde (Not: Aslında enerji tarafındaki yardımlarda enflasyona olumlu yansıyacak noktalar var. Ancak, vergi indirimlerinin genel yapısı büyüme bazlı/büyümeye daha çok önem veren bir yapıda olduğu için totalde enflasyon risklerini yukarı yönlü oluşturuyor) .

 

Bakanın açıklamaları sonrası;

 • Kasım ayında MB’den politika faizi artışına dair 100 baz puan olasılığı 50%’nin üzerine çıktı (Dünkü faiz kararında 50 baz puan artış kararı alınmıştı)
 • 5 yıllık İngiltere tahvil getirisi (faizi) tek günlük yükseliş rekoru gerçekleştirdi. 50 baz puan! yükseldikten sonra mevcutta dün kapanışına göre 42 baz puan yukarıda.
 • GBP bütçe risklerinin artması ve ekstra borçlanma ihtiyacının doğması nedenli satış yemeye devam ediyor. Kasım ayında 100 baz puan artış olasılığının artmasının GBP üzerinde pozitif etkisi yok. Çünkü, bütçe dengesi ve borçlanma tarafı çok daha ağır basıyor.

 

Detaylar;

 • Şirketlerin vergi oranının 25%’e yükseltilmesinden vaz geçildi. 19%’da devam edecek.
 • Yeni ev alımlarında uygulanan damga vergisi azaltılıyor. Yorum: Bu karar konut sektörü hisselerine olumlu yansıyor.
 • Gelir vergisi indirimi planlanandan bir yıl öne çekilirken (Oran 19%) maksimum oran olan 45% kaldırıldı. Ayrıca bankacıların primlerinde tavan uygulaması da kaldırıldı. Evet hepimizin aklında aynı cümle varJ)
 • Sigorta vergilerinde 1.25%’lik artış planı kaldırıldı
 • Reel büyüme hedefi 2.5% olarak belirlendi. Yorum: Çok çok zor. İngiltere MB 2023’de tam yıl negatif büyüme/resesyon bekliyordu. Bu 2.5%’luk beklenti aynı zamanda enflasyon tarafına da “benzin” atmak demek. Benim asıl çekindiğim nokta mali taraf bu derecede büyümeci olursa ve enflasyon da yüksek kalmaya devam ederse politika faizi öncülüğünde tahvil faizlerinde ne noktaya kadar yükseliş olur??
 • Enerji yardım paketi £60 milyar.
 • Alkol satışlarına eklenmesi beklenen yeni vergi kaldırıldı (Evet, İngiltere büyümesini bu kalem olumlu etkiler kabul ediyorumJ)
 • £194 milyar tahvil satışı yeni mali yılda planlanıyor.

 

Fiyatlamalar;

 • İngiltere öncülüğünde Avrupa tahvil getirilerinde sert yükselişler var. Global bazda piyasa faiz oranları yükselişe devam ederken hisse endekslerinde satışlar artıyor.
 • Dolar endeksi 112 seviyesinin üzerinde. GBPUSD 1.11’in altında fiyatlanıyor. Hatta 1.10 tarafına çok daha yakın!
 • Avrupa CDS fiyatlamaları 2020’den beri en yüksek seviyelerde.

 

Bu maili bilgilendirme amaçlı paylaşıyorum ama İngiltere’nin mali tarafta attığı bu adımların global etkilerini daha çok konuşacağımızı düşündüğüm için detaylı incelemeye devam edeceğim. Global tahvil getirilerinde yükselişlerin devamı konusunda çok önemli risklerin barındığı bir paket. Eğer bu durum kara Avrupa’ya da örnek teşkil ederse 10 yıllık getirilerde çok daha yüksek seviyeleri konuşmaya başlarız.

 • İngiltere 10 yıllık getirisi 25 baz puan artış ile 3.74%
 • Almanya 10 yıllık getirisi 10 baz puan yükselerek 2.06%
 • İtalya’da 15 baz puan artış ve İspanya’da 12 baz puan arış var

 

ABD 10 yıllık getirisi 3.78%

 

 

Uraz Çay
Araştırma
Müdür


Ak Yatırım Genel Müdürlüğü
Sabancı Center 4.Levent 34330 Istanbul

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş 'nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır.

Kullanmakta olduğunuz tarayıcının otomatik çeviri, kelime filtreleme özellikleri veya metin eşleştirme yapan 3.parti yazılımlar vb. metin farklılıkları sağlayacak otomatik ayarlar sebebiyle bu sayfada yer alan metinde anlam bütünlüğünü bozabilecek ifadeler bulunabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda musteri.hizmetleri@akyatirim.com.tr adresine e-posta iletebilirsiniz.

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.