success
X

TEMEL ANALİZ

Geri

Global Piyasalar Notları_23.09.2022

23.09.2022 11:31


Tradeall | Fed toplantısı sonrası genel piyasa fiyatlama dinamiklerinde değişim yok. Dolar endeksi yükselişine devam ederken hisse piyasalarında satış baskısı ve tahvil faizlerinde yükselişler yaşanıyor.

Fed sonrası global bazda politika faizi artışları devam ediyor. İngiltere (50 baz puan), İsviçre (50), Norveç (50), Endonezya (50), Hong Kong (75), Filipinler (50) ve Tayvan (12.5) artış yaparken Brezilya 18 aylık “tarihi” sıkılaşma süreci sonrası frene bastı. Japonya aşırı gevşek para politikasına devam etse de FX piyasasına 24 yıl sonra müdahale geldi (Yen alımı, dolar satımı şeklinde).

Özetle, global bazda finansal koşullar sert bir şekilde sıkılaşıyor. Global resesyon riskleri de artıyor.  

 

ABD 10 yıllıkları dün 18 baz puan yükselişle 3.70% seviyesine ulaştı. Tahvil getirisinin (faizinin) yükselmesi tahvil fiyatının düşmesi anlamına geliyor. Sene başından beri ABD 10 yıllık tahvil fiyatlarındaki düşüş tarihi boyutta. Aşağıdaki grafikten 2022’nin nasıl bir yıl olduğu tahvil piyasası açısından net olarak görülüyor. Podcast link: Tahvil Faizlerinde Yükselişe Devam

 

Daha da önemlisi ABD 2 ve 10 yıllık getiri farkı eksi bölgede son 40 yılın en yüksek seviyesinde (2023’ dair çok önemli bir “gerçek” resesyon sinyali. İşsizlik oranı 2023’de baya bir yakından takip edilecek gibi…). Bu makasın bu derece negatif seviyede olması Fed’in son 40 yılda gerçekleştirdiği en hızlı faiz artışı süreci ile paralel durumda. Demek ki Fed bir noktada frene bastığında bu makasın negatif bölgede daha düşük noktaya gideceğine işlem yapılabilir (Örneğin eksi 50 baz puandan eksi 20’ye gibi). Ancak, frene basma durumundan daha uzağız. Cari enflasyon verilerini takip etmeye devam. Ayrıca frene basma durumunun “bir noktada” gerçekleştiğinde ABD 2 yıllık getirileri çok daha fazla (Düşürme şeklinde) etkileyeceği unutulmamalı.

 

ABD 10 yıllıklarında artık piyasada 4% seviyesi çok daha fazla konuşuluyor. Şöyle bir basit matematik yapalım;

  • Fed’in nokta grafiğinde 2023 politika faizi beklentisi 4.6%. Kolaylık olsun diye politika faizi ile 2 yıllık getirileri eşit seviyede kabul edersek (Kalkanımı kaldırdım bekliyorumJ) “resesyon risklerinin de devamı” düşüncesinde (2-10 yıllık makasın negatifte devamı) Q1’23 için “mevcut durumdaki eksi 50-60 baz puanlık makas” 4.00-4.10% bölgesinde 10 yıllık getiri seviyesine işaret eder.
  • Bu düşünceye en büyük risk Aralık ayı nokta grafiğinde 2023 politika faizi beklentisinde yukarı revizyon olur. Bu durumda açıklanacak cari enflasyon verilerinde “çekirdek aylık artış” rakamlarına bağlı.

 

Özetle, piyasa 4%’lük 10 yıllık getiri seviyesini haber manşetlerinde geçirmek istiyor diyebiliriz. Ancak, Fed 2023 beklentilerini değiştirmediği sürece artık “sonun başlangıcında” olduğumuz (Dilimi ısırarak) söylenebilir. Resesyon riskleri nedenli bir noktadan ABD 10 yıllıklarına talep geleceğini dün belirtmiştim. Bugün bu seviyeyi reklamlaştırmak adına 4.00%-4.10% bandını paylaşıyorum.

 

ABD’de “gerçek” resesyon risklerinin önemli ölçüde arttığına dair aşağıda iki grafik paylaşıyorum. Dün açıklanan “öncü göstergeler” endeksinde;

  • Uzun vadeli projeksiyon eksi bölgeye geçti. Bunun anlamı önümüzdeki çeyreklerde de eksi reel büyüme (Q1 ve Q2’de yaşandı) görme olasılığımız artıyor.

  • Geçmiş “gerçek” resesyonlarda sinyal seviyesi olan kırmızı kesik çizginin de altındayız.

 

Buraya kadar okuduysanızJ zaten buradan sonrasını tahmin ediyor olmanız lazım. S&P 500’de Haziran dibini görmemiz (3.666) ve daha da aşağısına gitme ihtimalimiz artıyor (Cari Tüfe verilerinde iyileşme olmazsa). Gerçek resesyon zamanlarında ortalamda S&P 500’ün en yüksek seviyeden düşüşü 30% oluyor. Bu durum 3.666 seviyesi aşağı kırılırsa ve cari enflasyon verilerinde iyileşme kaydedilmezse (Fed’in sıkılaşmasının ABD ekonomisini gerçek resesyona sokması) 3.350-3.400 bandını öne çıkarır (Ocak 2022 zirvesinde 30% düşüş bölgesi). Bu bandın öne çıkması için bir diğer önemli değişken de resesyon risklerinin 2023 kar beklentilerinde daha çok aşağı revizyona neden olması olacaktır.

 

  • S&P 500’ün 2023 HBK beklentilerinde Haziran tepesine göre şimdilik daha 3%’lük bir aşağı revizyon var. Gerçek resesyon zamanlarında aşağı revizyon miktarı 10%-15% aralığında oluyor.

 

S&P 500’ün 2023 hisse başı kar (HBK) beklentileri grafiği:

 

Bugün Avrupa ve ABD tarafından Eylül ayı PMI verileri açıklanacak. Avrupa tarafında enerji krizinin etkilerini görmeye devam edeceğimizi ve ABD tarafında artan resesyon risklerinin PMI rakamlarına yansımaya başlamasını bekliyorum.

 

Fiyatlamalarda Fed sonrası düşüncelerimde değişiklik yok. Dolar endeksi pozitif. Düşüşlerde altın portföye ekle ve petrol negatif. Podcast’te Avrupa resesyon riskleri ve petrol tarafında “tavan seviye” konularına da değindim.

 

İyi hafta sonları

 

 

 

Uraz Çay
Araştırma
Müdür


Ak Yatırım Genel Müdürlüğü
Sabancı Center 4.Levent 34330 Istanbul

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş 'nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır.

Kullanmakta olduğunuz tarayıcının otomatik çeviri, kelime filtreleme özellikleri veya metin eşleştirme yapan 3.parti yazılımlar vb. metin farklılıkları sağlayacak otomatik ayarlar sebebiyle bu sayfada yer alan metinde anlam bütünlüğünü bozabilecek ifadeler bulunabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda musteri.hizmetleri@akyatirim.com.tr adresine e-posta iletebilirsiniz.

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.