success
X

TEMEL ANALİZ

Geri

Global Piyasalar Notları_21.09.2022

21.09.2022 10:30


Bu akşamki Fed toplantısına dair analizin hatırlatması: Tradeall | Fed Toplantısı Öncesi

Fed kararı dışında piyasa fiyatlamalarında bugün Biden’ın BM konuşması da oldukça etkili olacak.  

Jeopolitik riskler artıyor. Bugün Rusya kısmi seferberlik ilan etti. Ukrayna’da hakim olduğu dört bölge için de dün 23-27 Eylül tarihi aralığında referandum yapılacağı belirtildi. Bugün Biden Birleşmiş Milletler toplantısında konuşacak. Eğer Ukrayna tarafına Batı Dünyasından daha fazla silah yardımı mesajı gelirse bugün Fed toplantısı da geçtikten sonra önümüzdeki günlerde savaş riskleri/haberleri daha yoğun günler yaşayabiliriz.

  • WSJ haberine göre Putin tarafından “nükleer silah” tehditleri artıyor.

Altın için düşüşlerde al temamda değişiklik yok. Savaşa dair gelişmelerin daha da ivmelenmesi Avrupa enerji krizi açısından olumsuz. Avrupa doğalgaz kontrat fiyatı tekrardan €200 üstünde. EURUSD 0.99’ün altında. Dolar endeksi olumlu gidişat devam.

Petrol tarafında ilk hareket normal olarak yukarı yönlü oldu. Ancak, global resesyon riskler o tarafta hala orta/uzun vadeli ana değişken. Kısa vadeli bir yükseliş olsa da tekrardan satış baskısının brent tarafında görüleceğine inanıyorum. Brent petrol kısa vade de $95-$97 aralığına gelirse kısa pozisyon açmak mantıklı bir seçim olur.

S&P 500 dün 1.1% düşmüştü bugün de vadelide “Rusya haberleri sonrası” 0.3% aşağıda. Fed kararlarında faiz dışı noktalarda risk iştahı negatif gelişmeler 3.838 altına doğru bir harekete de “jeopolitik risklerin artması” ile beraber neden olabilir.

 

S&P 500 için ABD tahvil getirilerindeki gidişat yakından takip edilmeli. ABD 10 yıllıkları 3.5% üstünde oldukça satış baskısı devam edecektir.

Bugün paylaşım kısa. Hem Fed kararının detaylarını hem de Batı Dünyasının Rusya’ya nasıl karşılık vereceğini görmemiz gerek.

 

Uraz Çay
Araştırma
Müdür


Ak Yatırım Genel Müdürlüğü
Sabancı Center 4.Levent 34330 Istanbul

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş 'nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır.

Kullanmakta olduğunuz tarayıcının otomatik çeviri, kelime filtreleme özellikleri veya metin eşleştirme yapan 3.parti yazılımlar vb. metin farklılıkları sağlayacak otomatik ayarlar sebebiyle bu sayfada yer alan metinde anlam bütünlüğünü bozabilecek ifadeler bulunabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda musteri.hizmetleri@akyatirim.com.tr adresine e-posta iletebilirsiniz.

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.