success
X

TEMEL ANALİZ

Geri

Vadeli kontratlar fon pozisyonları ve değerli metaller haftalık ETF değişimleri

12.09.2022 03:06


Hammadde ve FX kısmına geçmeden önce S&P 500’de kurumsal yatırımcıların opsiyonlar tarafında nette satım yönlü “aşırı” diye adlandırabileceğim (2008 kriziyle benzer seviyelerde) pozisyonlanma grafiği aşağıda. Bu grafiğin bize anlattıkları;

 • Eğer yarın TÜFE verisi beklentilere paralel veya daha düşük gelirse önceden yapılan aşağı yönlü pozisyonlanmalarda “kısa vadede” hızlı bir kapanma ile endekste yükseliş hızı artar (4.230 direncine yolculuk)
 • Kurumsal yatırımcılar önümüzdeki dönemde (Orta/uzun vadede) istihdam piyasasında ciddi bir bozulma, kişisel gelirlerde hızlı bir düşüş ve “gerçek resesyon” ihtimalini agresif bir şekilde opsiyon piyasalarında fiyatlıyor olabilir.

Fed bile artık “forward guidance’ı/ileriye dönük sinyalleri” azalttığı için (Verileri görmeden sinyal vermek istemiyorlar. AMB’de de durum aynı) veri bazlı ilerlemek daha doğru. Yani, ikinci noktayı konuşmadan önce açıklanacak TDİ verilerinde manşet rakamda önce “ciddi bir bozulma” ve/veya işsizlik oranında ciddi bir yükseliş görmemiz gerek. S&P 500’de yarın açıklanacak TÜFE verisi ile opsiyon piyasasında “short squeeze/Kısa pozisyonların kapatılması” riski mevcut.

 

 

Bloomberg hammadde endeksi ve alt endekslerine dair performans tablosu aşağıda.

 

 • Son beş günlük değişimlerde enerji grubu dışında artıdayız. Brent petrolde yaşanan düşüş son beş günlük performansta enerji grubundaki negatif ayrışmanın nedeni. Bloomberg hammadde endeksinde de ay başında beri ekside olunmasının ana nedeni enerji grubu (Kısaca petrol).
 • Endüstriyel metallerde risk algısında hafta ortasından itibaren toparlanma ile iyi bir yükseliş yaşandı. Ancak sene başından beri en kötü performansın endüstriyel metallerde olduğu unutulmamalı.
 • Tarımsallarda (Buğday, mısır ve soya grubunu içeren grains tarafı) yükselişe dair momentumun tekrardan arttığının sinyalini çeyrek başından, ay başından ve son beş işlem gününde yaşanan değişimlere baktığımızda görebiliyoruz. Bu çeyrek özelinde yakın vadeye geldikçe kademeli olarak iyileşen bir performans yapısında.
 • Dolar endeksinde ve uzun vadeli tahvil getirilerinde yükselişe rağmen değerli metaller ay başından beri ve son beş işlem gününde artıda.

 

Haftalık yayınlanan, vadeli kontratlarda fon pozisyonlarının özet tablosunu aşağıda görebilirsiniz. Bu verilere göre 30 Ağustos – 6 Eylül haftasında fonlar;

 • Brent petrol tarafında net uzun pozisyonlarda 12% azalış var.
 • Altın tarafında net uzundan net kısaya geçiş var. Ayrıca gümüş net kısa pozisyonlanma son 52 haftanın en yüksek seviyesinde. Yorum: Değerli metallerde pozisyonlanmada kısa pozisyonların ağırlık kazanması yarın TÜFE verisinde “enflasyon risklerini” azaltacak bir veri ile karşılaşmamız durumunda 10 yıllık nominal ve reel getirileri düşüreceğinden burada da “short squeeze” neden olabilir. Bu hafta altının spot fiyatında 1.770 ve gümüşte 20.5 seviyelerinin görülmesini bekliyorum.
 • Bakır tarafında net kısa pozisyonlanmada 28% artış var.
 • Şeker net uzun pozisyonlanmada 32% azalış var. Yorum: Şeker tarafında Ağustos başında gördüğümüz seviyeler yakında tekrardan görülebilir (Mevcut 18.3 ve Ağustos başında 17.2).
 • FX kısmında detay yazmıyorum çünkü DXY ve EUR vadelilerinde değişim aşırı değil. GBP, JPY ve AUD tarafındaki değişimlerde güçlü dolar teması ile paralel gerçekleşmiş. Veri seti geçen hafta Salı kapanışı içerdiği için Çarşamba günü itibariyle dolar endeksine gelen kar satışlarını içermiyor.

 

 

BYF pozisyonlanmalarında geçen hafta hem altın hem de gümüş için çıkış oldu. Altın tarafında son 12 haftadır çıkış var. Buna rağmen 1.690-1.700 bandının korunması dolar endeksinde ve 10 yıllık getirilerde olası bir geri çekilme yaşanması durumunda 1.770 seviyesini çok rahat gündeme getirir. Sonrasında 1.790-1.800 aralığı söz konusu olabilir. Eğer yarın TÜFE beklenenden yüksek gelirse normal olarak satış baskısı artacaktır (Bu durum Dolar endeksinde yükseliş ve 10 yıllık getirilerde yükseliş sebepli olur). Global piyasalar notlarında bugün belirttiğim üzere TÜFE tarafında yarın daha olumlu taraftayım.

 

Altın ve gümüş haftalık byf değişimleri (Çubuk grafik), spot fiyatlar (Mum grafik)  ve toplam seviye (stoklar – Çizgi grafik):

 

 

 

 

 

 

 

Uraz Çay
Araştırma
Müdür


Ak Yatırım Genel Müdürlüğü
Sabancı Center 4.Levent 34330 Istanbul

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş 'nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır.

Kullanmakta olduğunuz tarayıcının otomatik çeviri, kelime filtreleme özellikleri veya metin eşleştirme yapan 3.parti yazılımlar vb. metin farklılıkları sağlayacak otomatik ayarlar sebebiyle bu sayfada yer alan metinde anlam bütünlüğünü bozabilecek ifadeler bulunabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda musteri.hizmetleri@akyatirim.com.tr adresine e-posta iletebilirsiniz.

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.