BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

İtalya seçimleri (5 Mart) ve Euro/Dolar fiyatlaması

02.03.2018 08:16


5 Mart Pazartesi günü yapılacak İtalya seçimleri yaklaşırken Euro piyasalarında sakin seyir sürüyor. Seçimlerin Euro/Dolar paritesi üzerindeki etkisini incelemeye geçmeden önce son anketlere göre partilerin oy potansiyellerine bakalım. Herhangi bir partinin tek başına iktidar olması için oyların 2/3’ünü alması gerekiyor. Son durumda bu orana yaklaşan parti yok.

%28 – 5 Star Movement Party (M5S) – AB ayrılıkçısı – Diğer partiler ile koalisyon kurma olasılığı düşük.

%23 – Demokrat Party (PD) – AB yanlısı, mevcut hükümetin belkemiğini oluşturuyor. Ancak son dönemde ciddi oy kaybetti.

%16 – Forza Italia (FI) – Eski Hükümet Başkanı Berlusconi’nin partisi. Merkez Sağ koalisyonunun önemli bir parçasını oluşturuyor.

% 14 – The Northern League (LN) – AB ayrılıkçısı ve göçmen karşıtı sağ parti. Merkez Sağ koalisyonunun FI’dan sonra önemli bir parçası.

% 6 – Free and Equal (LeU) – Ünlü savcı Grasso’nun liderlik ettiği sol parti.

% 5 – Brothers of Italy (FdI) – Berlusconi’nin partisinden kopan aşırı sağ oluşum.

%2 – Diğer

Tek partili Hükümet olasılığı olmadığı için koalisyon olasılıkları :

Yüksek olasılık – Azınlık Hükümeti – Merkez Sağ -  Northern League + Forza Italia + Diğer = %37.  AB ayrılıkçısı ve göçmen karşıtı parti Northern League koalisyon lideri olur ise Euro/Dolar paritesinde satış görülebilir. Piyasa fiyatlaması (opsiyon gösterimi aşağıda) yer alıyor 5 Mart tarihi için %0,62 aşağı yöne işaret ediyor. Euro hafif negatif

Düşük olasılık 1 – Cumhurbaşkanı Mattarella, Hükümet kurulmaması durumunda yeniden seçime gidilmesi için gerekli işlemleri başlatabilir. Euro hafif negatif

Düşük olasılık 2 – AB karşıtı Hükümet – M5S + FI+ LN = %58 veya üzeri. Euro/Dolar paritesinde %1 üzerinde düşüş oluşabilir. M5S ile Hükümet ortağı olmak isteyen parti bulunmadığı için düşük olasılık tanınıyor. Ancak partiler anlaşır ise NATO ve AB üyelikleri konusunda referanduma gidilebilir. Euro/Dolar negatif, >%1 aşağı yönlü hareket.

Euro/Dolar opsiyon fiyatlaması

Bloomberg teorik fiyatlamalarına göre (ekte yer alıyor) 5 Mart tarihli İtalya seçimleri sonrasında Euro/Dolar paritesinde mevcut fiyatların altına düşülmesine karşı koruma almak isteyen (satım opsiyonu) yatırımcı yıllık %9,56, günlük %0,62 düşüş fiyatlayan bir opsiyona sahip oluyor. Diğer bir deyişle, piyasa fiyatlamaları- İtalya seçimlerine 1,2190 parite ile girilir ise 1,21’e düşüş öngörüyor ki bu oldukça cüzi bir oynaklık. 5 Mart tarihinde vadesi gelen Sterlin/Dolar opsiyonunun oynaklığı bile Euro/Dolar’dan yüksek kalıyor. Bu durum Euro/Dolar paritesinde belirgin bir hareket beklenmediğine ancak 5 Mart tarihine kadar 1,20-1,19 aralığına doğru baskının devam edebileceğine işaret ediyor.

 

 

 

Okan Ertem, FRM
Research
Vice President

 

 

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

 

 

 

 

 

 

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği  zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır.

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.