BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

PCE, Fed ve Tarımdışı, Bu hafta...

29.01.2018 10:45


Günaydın,

Global hisse senedi piyasalarının toplam piyasa değerinin 60 trilyon dolara ulaştığı ve dolar zayıflığının hüküm sürmeye devam ettiği bir haftaya başlıyoruz. Euro/Dolar paritesi 1,2417, Dolar/Yen 108,75 seviyesinde ancak Dax vadelileri ve Nikkei ayakta kalmayı sürdürüyor. Cuma gününü %1,18 artıda kapatan S&P için yapılan anketlerde, piyasa oyuncularının neredeyse tamamı yukarı yönde beklentisini koruyor. Bu ürkütücü boyuttaki “pozitif sentiment”in devamı için Facebook (Çarşamba kapanışı), Apple, Alphabet ve Amazon (Perşembe kapanışı) bilançoları belirleyici olabilir. Veri tarafında ise bugün ABD enflasyonu (16:30), Salı Euro bölgesi büyümesi, Çarşamba Fed kararı (22:00) ve Euro bölgesi enflasyonu, Perşembe ABD ve Çin ISM verileri ve Cuma ABD tarım dışı istihdam artışı (16:30) takip edilecek. Türkiye tarafında ise TCMB enflasyon raporu (Salı 10:30) ve Aralık ayı dış ticaret dengesi (Çarşamba 10:00) gündemi oluşturuyor.

Hisse senetleri, Euro, Sterlin, ons altında yukarı, Dolarda ve TL faizlerinde aşağı yönlü görüşümüz sürüyor. BIST100 tarafında ise yukarı trendin korunması için kısa vadeli olarak 116500 üzerinde kalınması gerekiyor.

Teknik görünüme buradan ulaşabilirsiniz.

12 aylık BIST100 hedefimiz 133 bin.

 

En çok beğendiğimiz hisseler için tıklayınız.

 

Dijital Yatırımcı – Gelişen ülkeler ve BIST100, raporumuz için tıklayınız

BU HAFTA

Bugün... 16:30’da ABD kişisel gelir ve harcamalar ile çekirdek PCE enflasyonu yayımlanıyor. Yılı %2’nin üzerinde bitirmesini beklendiğimiz çekirdek PCE’de Aralık ayında aylık %0,2; yıllık %1,5 artış öngörülüyor. PCE’nin Aralık ayında beklentiler dahilinde gelmesini ve dolar/hisse senetleri nötr etki yapmasını bekliyoruz.

Salı... Euro bölgesi 4.çeyrek büyümesi beklenti (%0,6) ve Almanya Ocak ayı enflasyonu (beklenti: %1,6) yayımlanıyor. TCMB enflasyon raporunu sunacak.

Çarşamba ... 22:00 - Fed kararı. Yellen’ın liderlik edeceği son toplantı sonrasında karar metni yayımlanacak.  Basın toplantısı yapılmıyor ve üyelerin ekonomik projeksiyonları (DOTS) yayımlanmıyor. Yeni Başkan Powell’ın görevde olacağı 21 Mart toplantısında ilk faiz artırımının yapılmasını bekliyoruz.

Çarşamba akşamı Fed’den faiz artırımı beklemesek de, dolar endeksinin geldiği nokta ve ABD enflasyon beklentilerinin artışını sürdürmesi nedeniyle şahin bir karar metni görebiliriz. Bu da karar metninin, Euro/Dolar, Sterlin/Dolar, ons altın, gelişen ülke borsaları ve BIST100 hafif negatif , Dolar/TL hafif pozitif etki yapabileceğini düşündürüyor. Ancak tüm bu enstrümanlarda, Dolar/TL haricinde ana trend yukarı yönde. Neden yukarı? Buradan ulaşabilirsiniz...

Euro bölgesi Ocak ayı enflasyon rakamı yayımlanıyor... Enflasyonun %1,2 artması bekleniyor. Euro bölgesi toparlanma sürecinin hızlanması nedeniyle veride riskler yukarı yönlü. Beklentilerin üzerinde veya paralel bir sonuç öngörüyoruz. Euro/Dolar üzerinde yukarı yön etkisi yapabilir.

Apple dördüncü çeyrek bilançosu yayımlanıyor.

Türkiye tarafında Aralık ayı dış ticaret dengesi (10:00) açıklanıyor.

Perşembe...

17:00’de ABD ISM imalat sanayi PMI endeksi (beklenti 59) yayımlanıyor. Beklentiler dahilinde bir sonuç öngörüyoruz

Çin resmi imalat PMI verisi yayımlanıyor. Çin’de imalat sektörü aktivitesindeki seyir izlenecek. Beklenti verinin 51.6 olarak açıklanması yönünde. Veride aşağı yönde bir sürpriz, emtia ve hisse senetleri üzerinde baskı yaratabilir.

Facebook, Amazon ve  Alphabet dördüncü çeyrek bilançosu yayımlanıyor.

Cuma...

ABD Ocak ayı tarım dışı istihdam verisi (beklenti 180 bin kişi artış) ve ortalama saatlik ücretler değişimi (beklenti aylık %0,3 artış) yayımlanıyor. Tarım dışı istihdamda beklentilerin üzerinde, ortalama saatlik ücret artışının ise beklentiler dahilinde olabileceğini öngörüyoruz. Ücret artışlarında henüz ivme görülmeyebilir. Bu nedenle veri dolar/hisse senetleri nötr etki yapabilir. 

 

 

 

Okan Ertem, FRM
Research
Vice President

 

 

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

 

 

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği  zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır.

 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.