success
X

TEMEL ANALİZ

Geri

Uluslararası Piyasalar_01.03.2023

01.03.2023 10:43


  • Dün açıklanan ABD ekonomik verileri Şubat ayı için Ocak ayından daha zayıf bir veri seti başlangıcı oldu. Tüketici güveni, Chicago PMI ve Richmond Fed imalat endekslerinin hepsi piyasa beklentilerinin aşağısında açıklandı. Bu durum ABD 10 yıllık getirilerinde 4% seviyesi direncinin korunmasına neden oluyor. ABD 10 yıllık getirilerinde yükselişin hız kesmesi ve dolar endeksinde 105 seviyesinin aşağısına gelinmesi dün ve bugün değerli metallere alım getiriyor. Bu durumun devamı ile ilgili bugün 16:30’da açıklanacak ISM imalat endeksi önem arz ediyor.
  • Çin PMI verileri Şubat ayı için beklentilerin oldukça üstünde gerçekleşti. Bu durum endüstriyel metaller ve petrol için olumlu. Bakır fiyatları $4.1 seviyesinin üzerinde. WTI petrol için $80.5 seviyesine kadar yükseliş kısa vadeli düşüncede teknik açıdan mümkün. Daha üstü noktalar ise stok verileri nedenli şimdilik gerçekçi değil.
  • Eğer WTI’da kısa vadeli yükseliş beklentim gerçekleşirse Chevron tarafında 150-155 kullanım fiyatlı put opsiyonu almayı planlıyorum (WTI kısa vadede yükselirse CVX biraz yükselecek ve put opsiyonları ucuzlayacak). Günlük grafikte 2021’den beri devam eden yükseliş trendinin kırılma olasılığının arttığını düşünüyorum. Trade bazlı bu düşüncemin nedeni: Dün yıllık bazda hisse geri alım miktarını arttırmış olsa da hisse eksi bir kapanış yaptı.
  • Bugün Tesla’nın yatırımcı toplantısı gerçekleşecek. Elon Musk’ın üçüncü büyük planında daha ucuz yeni bir araç tanıtımı ve robotaxi vizyonu merakla bekleniyor. Tesla’nın 200 gho’sı $221 seviyesinde. Yeni plan tanıtımı sonrası bu seviyenin ilerleyen günlerde geçilmesi durumunda S&P 500 ve Nasdaq 100 endeksleri de olumlu etkilenir.
  • S&P 500’de 3.980 seviyesinin altında bir kapanış dün iyi olmadı. Ancak, endeks hala 200 gho üstünde. Fed’in faiz süreci ve büyüme tarafı yön konusunda belirleyici olacak. Kısa vadede maaş bazlı enflasyon ve enflasyon verileri dışında beklenti altı rakamlar Fed riskleri açısından piyasa pozitif algılanır.
  • Dün Fransa enflasyonu ve İspanya enflasyonu sonrası AMB üzerinde baskılar artıyor. Bugün Almanya enflasyon verisi takip edilecek.
  • USDJPY’de teknik görünüm kısa vadede aşağı yönlü bir hareketi destekliyor. Cuma günü açıklanacak Tokyo enflasyonu bu açıdan önemli.
  • Rivian dün seans sonrası açıkladığı bilançosu nedenli satış yerken HP’de alımlar vardı. Bugün seans öncesi Lowe’s ve Dollar Tree, seans sonrası Okta ve Snowflake bilançolarını açıklayacak.   

 

 

Uraz Çay
Araştırma
Müdür


Ak Yatırım Genel Müdürlüğü
Sabancı Center 4.Levent 34330 Istanbul

 

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş 'nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır.

Kullanmakta olduğunuz tarayıcının otomatik çeviri, kelime filtreleme özellikleri veya metin eşleştirme yapan 3.parti yazılımlar vb. metin farklılıkları sağlayacak otomatik ayarlar sebebiyle bu sayfada yer alan metinde anlam bütünlüğünü bozabilecek ifadeler bulunabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda musteri.hizmetleri@akyatirim.com.tr adresine e-posta iletebilirsiniz

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.