success
X

TEMEL ANALİZ

Geri

Yapay Zeka Kırılma Noktasında mı?

24.02.2023 11:04


Piyasa fiyatlamasına geçmeden önce sonuna yaklaştığımız ABD bilanço sezonunda yatırımcı toplantılarında yapay zekaya dair geçen söylemlere hızlıca bir bakalım.

  • Nvidia CEO’su yapay zeka için “kırılma noktasında” olduğumuzu belirtiyor (Olumlu yöndeJ)

  • Microsoft CEO’su “paradigma değişimi” olduğunu ve yapay zekanın mevcut ürünlere yardımcı olma/iyileştirme konumundan “kendisinin bir ürün/platform” olmaya başladığını söylüyor.

  • Google CEO’su da yapay zekaya dair bir kırılma noktasında olduğumuzu ve şirketin fırsatlar için iyi konumlandığını belirtiyor.

  • Baidu kendini bir yapay zeka şirketi olarak tanımlıyor ve ürünlerinin ana noktası olduğunu belirtiyor.

  • Softbank’ın Vizyon Fonları yapay zeka odaklı konumuna/yatırımlarına devam ediyor. Yapay zeka çiplerinde 2030’a kadar yıllık 35% büyüme ve global ekonomiye yapay zekanın katkısının $15.7 trilyon olacağını yatırımcı sunumunda belirtiyor.

 

Önümüzdeki dönemde yapay zeka temalı bir çok yeni borsa yatırım fonu oluşumu görürsek şaşırmamak lazım. Bu alana yatırım yapmak isteyenler;

  • Nvidia, Microsoft, Google, Baidu ve Softbank hisselerini takip listesinde bulundursun.

 

Piyasalar tarafına geçersek;

  • ABD Q4’22 büyüme verisi %2.9’dan %2.7’e revize edildi. Veri detaylarında kişisel tüketimde %2.1’den %1.4’e gerileme risk iştahı pozitif ancak fiyatlar alt kaleminde %3.5’den %3.9’e revizyon ise negatif. Özünde biraz daha yumuşak inişi öne çıkardığı için piyasada artı kapanışı destekledi denebilir.
  • Nvidia bilançosu sonrası 14% primle günü sonlandırdı. Yarı iletkenler endeksi (SOX) 3.3% artı kapattı. Bu alandan başlayan alımlar mega sermayeli teknoloji hisselerinde de olumlu fiyatlamalara neden oldu. S&P 500 günü 0.5% artıda sonlandırırken teknoloji sektörü 1.6% primli.
  • Bugün PCE deflatör verisi hafta kapanışını belirleyecek. S&P 500’de 3.980 destek. Vadeli kontratta 4.035 üstü bir kapanış Ekim ayından itibaren oluşan yükseliş kanalına tekrardan girişi destekler. PCE deflatörde Bloomberg’de en iyi tahmin edenler “piyasa beklentisi yada aşağısında” yıllık değişim öngörüyor. Yukarı yönlü bir sürpriz görmezsek, Fed’in Mart ayı toplantısı için 20% olasılıkla fiyatlanan 50 baz puan olasılığında gerileme olmalı. Bu durum altın, gümüş, endeksler ve 10 yıllık tahvillere alım getirir. Dolar endeksini gevşetir.

 

Gümüşte vadeli fiyatlamalarda 200 gho 21 seviyesinde. Bu noktanın kırılması mevcut veriler eşliğinde güç. Altın ve gümüş için düşüşleri al tavsiyem devam ediyor. Bu desteğin korunması ile tekrardan yükselen değerli metaller fiyatlamaları ile karşılaşabiliriz. Gümüş için 21.9 üstü kapanışta hedef 23. Altın için 1.860 üstü bir kapanışta kademeli olarak 1920-1940 aralığına doğru bir hareket bekliyorum.

  • Piyasa Fed’in Mart ayı toplantısı için gereğinden fazla şahin. Fed’in 25 baz puan artışa geçişi nerdeyse bir yılını aldı. Kolay kolay tekrardan vites yükseltmez.

 

Yeni BoJ başkanının konuşmasını podcast içinde özetledim. USDJPY için aşağı yönlü beklentim devam ediyor. Bugün 134.8 seviyesinin aşağısında bir haftalık kapanış ve günlük grafikte teknik tarafta 100 gho’nın 200’ü aşağı kesmesi durumu düşüncemi destekler. Temel tarafta ise ABD PCE deflatör verisinin bu yapıyı desteklemesini bekliyorum.

 

Hisseler tarafında dün Square (Block. Kodu: SQ) 72.7 kapanışından sonra bilançosu açıklaması ile seans sonrası işlemlerde 80’e kadar yükseldi. 90 üstü bir kapanış uzun süredir devam eden işlem bandından yukarı doğru bir kırılma ile teknik olarak 110-120 aralığını gündeme getirir.

 

Bitcoin tarafında 24k’nın çok az altındayız. Bugün PCE sonrası 25k seviyesi tekrardan fiyatlamalarda öne çıkarsa “risk iştahının” devamı açısından iyi bir sinyal olur.

 

 

 

 

Uraz Çay
Araştırma
Müdür


Ak Yatırım Genel Müdürlüğü
Sabancı Center 4.Levent 34330 Istanbul

 

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş 'nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır.

Kullanmakta olduğunuz tarayıcının otomatik çeviri, kelime filtreleme özellikleri veya metin eşleştirme yapan 3.parti yazılımlar vb. metin farklılıkları sağlayacak otomatik ayarlar sebebiyle bu sayfada yer alan metinde anlam bütünlüğünü bozabilecek ifadeler bulunabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda musteri.hizmetleri@akyatirim.com.tr adresine e-posta iletebilirsiniz

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.