success
X

TEMEL ANALİZ

Geri

ABD Perakende satışlar verisi (Ağustos 2022)

15.09.2022 04:15


Bu hafta TÜFE verisinde beklenti üstü aylık çekirdek artış sonrası perakende satışlar verisi “tüketicilerin” yükselen fiyatlara rağmen harcamaya nasıl devam ettiğini anlamamız adına önemli. Harcamalarda yavaşlama “gerçek resesyon” risklerini arttıracağı için “şahin kalmaya” devam eden Fed ile birlikte hisse piyasası üzerinde satış baskısını arttırır. 

 

• Manşet rakam 0.3% artış gösterdi (Beklenti değişim göstermemesiydi). Temmuz ayında 0.4% azalış vardı. Yorum: Manşet rakamda şimdilik ciddi bir harcama yönlü problem yok. Bu durumda istihdam piyasasının TDİ ile ölçülen yapısı ile Ağustos’ta paralel. TDİ manşette iyiydi ve perakende satışlarda manşette iyi. 

• Manşetten “araç ve yedek parça” satışlarını çıkardığımızda ise aylık bazda 0.3% düşüş var. Yorum: Bu kalemde 2022’de ilk defa daralma görüldü. 

• Manşetten “araç, yedek parça ve benzin” satışlarını çıkardığımızda 0.3% artış var. Yorum: Temmuz ile aynı oranda bir büyüme. Bu kalem “çekirdek” perakende satışlar verisi diye adlandırılıyor. Şimdilik resesyon riskleri açısından ciddi bir bozulma durumu yok. 

 

Özetle, manşet rakam iyi ve çekirdek tarafta Temmuz ile paralel. Tüketicilerin perakende harcamalarında Ağustos ayı sağlıklı denebilir. Detaylarda ilimi çeken noktalar;

• Sağlık hizmetleri fiyatları yükselirken (TÜFE’den gördüğümüz), “sağlık ve kişisel bakım” harcamalarının perakende satışlarda aylık azalım (-0.6%) göstermesi. 

• E-ticaret satışlarını gösteren “dükkan dışı satışlar/nonstore sales” 0.7% düşüş göstermiş. 

• Okula dönüş harcamalarının olumlu etkisi giysi satışlarında görülüyor. 

• Aylık bazda en fazla düşüş benzin satışlarında (Benzin fiyatları gerilediği için). İkinci sırada 1.3% düşüş ile mobilya satışları izliyor. Mobilya satışlarının azalması konut sektöründe yaşanan soğuma ile paralel bir durum. 

 

Piyasa fiyatlamaları açısında bugün paylaştığım notlardan düşüncemde olumlu veya olumsuz bir ayrışmaya perakende satışlar veri seti neden olmadı (Tradeall | Global Piyasalar Notları_15.09.2022). İyi olan kısım harcamalarda hızlı bir çöküş yok. Kötü olan taraf Fed için faiz artışı sürecinde daha geç frene basma düşüncesini destekleyen bir yapıda. 

 

 

Çekirdek perakende satışlar:

 

 

Veri detayları:

 

 

 

Uraz Çay

Araştırma

Müdür

 

 

Ak Yatırım Genel Müdürlüğü

Sabancı Center 4.Levent 34330 Istanbul

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş 'nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır.

Kullanmakta olduğunuz tarayıcının otomatik çeviri, kelime filtreleme özellikleri veya metin eşleştirme yapan 3.parti yazılımlar vb. metin farklılıkları sağlayacak otomatik ayarlar sebebiyle bu sayfada yer alan metinde anlam bütünlüğünü bozabilecek ifadeler bulunabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda musteri.hizmetleri@akyatirim.com.tr adresine e-posta iletebilirsiniz.

 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.