success
X

TEMEL ANALİZ

Geri

Sabah Notları - 8 Nisan 2021

08.04.2021 09:25


Günaydınlar,

 

Dün akşam açıklanan FED tutanaklarına göre komite üyeleri ekonominin fazla ısınmasından endişe etmiyorlar ve ekonominin hala uzun vadeli hedeflerine uygun geliştiğini düşünüyorlar. Benzer şekilde enflasyon tarafında da piyasanın aksine, risklerin dengeli olduğunu ve yükselen enflasyon beklentilerinin ABD ekonomisindeki olumlu görünümden kaynaklandığını söylüyorlar. Bu iyi bir ifade olsa bile aslında arkasında "siz Amerikan ekonomisinin çok güçlü büyüdüğünü düşünüyorsunuz ama aslında sandığınız kadar değil" mesajı var. Bu nedenle de tahvil alım programlarının (taper) yavaşlatılması veya sonlanmasına, sonrasında gelecek faiz artışlarına daha çok uzun zaman olduğuna karar vermişler. 

 

Ana hatları bu şekilde olsa da enflasyon konusunda bazı üyeler arasında fikir ayrılığı bulunuyor; bazıları tedarik zincirindeki aksamalara karşın talebin güçlü kalması enflasyonu beklenenin üzerinde ateşleyebileceğini düşünürken bazıları da bir önceki büyüme döngüsünde enflasyonu aşağı çeken faktörlerin yeniden fiyatlar üzerinde baskı oluşturabileceğini söylüyorlar. 

 

Ayrıca para piyasasını kontrol etmek için kullandıkları O/N repo piyasası aşkın rezerv faizi gibi nüanslarda biraz oynama yapmaya hazır görünüyorlar. Geçtiğimiz haftalarda kısa dönemli faizlerin negative bölgede işlem görmesinden dolayı bu tür bir ihtimal piyasada konuşulmuştu. Anlaşılan komite de bu konuyu görüşmüş. Dolayısıyla kısa vadeli faizde negatif değerler olduğunda bunu FED’in hedef bandı olan %0 - %0.25 aralığına çekmek için ufak değişkilikler göreceğiz.

 

Piyasaya dönersek; FED’in destekleyici politikasının daha uzun süre devam edeceğinin anlaşılması hisse senetleri üzerinde bir tur daha pozitif etki göstermiş durumda. Nitekim spot endekslerin dün çok az artıda kapatmalarının üzerine bu sabah vadeli piyasa %0.5 civarında artıda işlem görüyor. Asya piyasaları ise COVİD önlemlerinin sıkılaşacak olması nedeniyle düşen Japonya hariç artıda geçiyor. S&P 500 sektör kırılımına baktığımızda inşaat malzemeleri alt grubu hisselerinden Martin Marietta Materials (MLM) ve Vulcan Materials (VMC) hisselerinin dün satıcılı kapattığını görüyoruz. Bu hisseler alt yapı yatırımları çerçevesinde karlılığı artma potansiyeli taşıyan hisselerden oldukları için piyasanın bu satışları fazla derinleştirmeden alışla karşılamaları şaşırtıcı olmayacaktır. Bu nedenle MLM için $310 - $305 aralığı, VMC için ise $160 - $155 aralığı bu hisselere alokasyonda yer vermek için uygun seviyeler gibi gözüküyor.

 

Dünkü tutanaklardan sonra tahvil piyasasında önemli bir anlık değişim olmadı ama gün içinde tahvil faizindeki geri çekilmenin hızlanmasını bekliyoruz. Böyle bir durum tahvil vadelilerinin yükselmeye devam etmesine neden olacaktır. Benzer şekilde gerileyen faiz kıymetli metallerdeki yükseliş beklentimizi destekleyecektir ama reel getiride henüz bir düşüş görmüyoruz. Ayrıca dün satışa ara vermiş gibi gözüken DXY’deki zayıflığın bu sabah devam etmesi de kıymetli metallerde yükselişin önünü açar. Altın için pozitif dinamikler olmasına karşın pozitife dönemeyen göstergeler de var. GDX/altın rasyosu bunlardan birisi. Bu nedenle altında beklediğimiz ralli biraz nazlanarak gelecek gibi gözüküyor. Gümüş ise 200 günlük ortalamasının üzerinde tutunmaya devam ediyor. Teknik anlamda $25’ın üzerinde kaldığı her gün $26.30 bölgesine sıçrama ihtimalini kuvvetlendirir.

 

DXY ve EURO da 200 günlük hareketli ortalama civarında oyalanıyor. Bu hafta sonuna kadar DXY zayıf, Euro güçlü gitmeye devam edebilir. Yeni haftada ise parite opsiyonlarının sonlanmasının ardından piyasanın tekrar geriye gelebileceğini ve DXY’nin güçlenebileceğini düşünüyoruz. JPY ise 111 bölgesinde başlayan güçlenme hareketine devam ediyor.

 

Özgür Hatipoğlu
Araştırma
Araştırma Müdür - Stratejist


Ak Yatırım Genel Müdürlüğü
Sabancı Center  4.Levent 34330 İstanbul

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş 'nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır.

Kullanmakta olduğunuz tarayıcının otomatik çeviri, kelime filtreleme özellikleri veya metin eşleştirme yapan 3.parti yazılımlar vb. metin farklılıkları sağlayacak otomatik ayarlar sebebiyle bu sayfada yer alan metinde anlam bütünlüğünü bozabilecek ifadeler bulunabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda musteri.hizmetleri@akyatirim.com.tr adresine e-posta iletebilirsiniz.

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.