success
X

TEMEL ANALİZ

Geri

ABD TÜFE verisi

13.01.2021 04:55


ABD Aralık ayı enflasyon verisi aylık bazda beklentileri karşılarken yıllı enflasyon %1.4 ile beklentinin ve öncekinin üzerinde geldi. Yıllık çekirdek enflasyon ise %1.6 ile beklenti ve öncekine paralel geldi.

%0.4 ile önceki aya göre yükselerek gelen aylık manşet verinin kırılımına baktığımızda

  • yiyecek fiyatlarının önceki ayki %0.1 düşüşünün üzerine geçtiğimiz ay %0.4 yükseldiğini görüyoruz. Yiyecek fiyatları Temmuz ayından bu yana yükseliyor. Diğer önemli kalemlerden birisi olan enerjide ise hizmetlerde fiyatlar önceki ayki %1.1’lik yükselişin ardından geçen ay sadece %0.1 yükselmiş.
  • Enerji emtiası fiyatları ise petrol ve petrol türevlerindeki fiyat artışına paralel olarak Aralık ayında %8.2 yükselmiş. Önceki ay ise %0.2 düşmüştü. Özellikle akaryakıt olarak kullanılan petrol ürünlerinde fiyat artışı dikkat çekiyor.
  • Yiyecek ve enerji dışında dikkat çeken bir değişim göze çarpmıyor.
  • Önceki senenin aynı ayına göre ise yiyecek fiyatları %3.9 yükselirken enerji hammaddesi fiyatları %15.2 aşağıda kalmış. Petrol fiyatının 2019 sonundaki seviyelerine ne kadar uzak olduğunun bir başka göstergesi olarak düşünülmeli.

Verinin ardından varlık fiyatlarında dikkate değer bir oynaklık gözlemlenmiyor. 10 yıllık tahvil getirisi %1.12’den %1.1325 seviyesin kadar yükseldi. Ancak parite, kıymetli metaller veya hisse endeks vadelilerinde önemli bir fiyat değişimi olmadı.

 

Özgür Hatipoğlu
Araştırma
Araştırma Müdür - Stratejist

 

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş 'nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır.

Kullanmakta olduğunuz tarayıcının otomatik çeviri, kelime filtreleme özellikleri veya metin eşleştirme yapan 3.parti yazılımlar vb. metin farklılıkları sağlayacak otomatik ayarlar sebebiyle bu sayfada yer alan metinde anlam bütünlüğünü bozabilecek ifadeler bulunabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda musteri.hizmetleri@akyatirim.com.tr adresine e-posta iletebilirsiniz.

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.