success
X

TEMEL ANALİZ

Geri

Bir tuhaf Sterlin

13.01.2021 03:46


İngiltere Merkez Bankası’nın negatif faizin İngiltere ekonomisi için iyi olmayacağını düşündükleri yönündeki açıklamasından sonra Sterlin’e gelen alımlar hem USD hem Euro hem de Yen karşısında güçlenmesine neden oldu. Oysa opsiyon piyasasına bakarsak 1 aylık 25 delta risk reversal, yani 25 delta uzaklıktaki call opsiyonları ile put opsiyonları volatilite farkı Aralık ayındaki -3.67 seviyesinden -0.48 seviyesine kadar yükseldi. Yani opsiyonlar da paritedeki bu yükselişi destelediler. Ancak 5 Ocak’tan beridir 25 delta risk reversallarda yataya döndüler. Yani her iki tarafa yönelik opsiyonların volatiliteleri neredeyse eşitlendi.

1 aylık cari fiyattaki opsiyonların volatilitesine baktığımızda ise buranın da Mart ayından bu yana en düşük seviyelerinde olduğunu görüyoruz. Yani piyasa henüz herhangi bir yöne doğru büyük bir hareket için opsiyonlarla pozisyon almamış gözüküyor. Aşağıda bu değerleri gösteren grafiği görebilirsiniz. Bu grafikte görülen volatilite fonksiyonları şimdilik GBPUSD grafiğinde bu gün görülen ve geçen haftadan miras kalan düşen kanalın üstüne atan fiyat hareketini desteklemiyor. Günün sonunda GBPUSD paritesinin sarı ile gösterilen kanalın üstünde kapatması bizim görüşümüzün aksine, boğalar için yeni bir fırsat oluşturabilir. Bu durumda özellikle mor ile gösterilen 25 delta RR da yukarı giderse alımların hızlandığını görebiliriz. Bu günkü ABD TÜFE verisi duruma göre oyun değiştirici olabilir.

 

Diğer yandan aşağıdaki grafikte ise Citi’nin hazırladığı ve traderların paritelerdeki pozisyonlarını işaret eden endeksi göreceksiniz. Bu endeksin aldığı pozitif değere göre piyasa Sterlin long durumda. Ancak Eylül – Ekim aylarına göre artık daha az long. Mükemmel bir korelasyon olduğu söylenemez ama bu pozisyon endeksinin yeni yüksek yapamadan dönmesi hala aşağı yön için olasılıkların hala canlı olduğunu gösteriyor.

 

Özgür Hatipoğlu
Araştırma
Araştırma Müdür - Stratejist

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş 'nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır.

Kullanmakta olduğunuz tarayıcının otomatik çeviri, kelime filtreleme özellikleri veya metin eşleştirme yapan 3.parti yazılımlar vb. metin farklılıkları sağlayacak otomatik ayarlar sebebiyle bu sayfada yer alan metinde anlam bütünlüğünü bozabilecek ifadeler bulunabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda musteri.hizmetleri@akyatirim.com.tr adresine e-posta iletebilirsiniz.

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.