success
X

TEMEL ANALİZ

Geri

Kıymetli Maden ETF'leri - 13 Ocak 2021

13.01.2021 02:50


  • Altın ETF’leri dünkü işlemlerde 87.1K ons altın aldılar. Böylece borsa yatırım fonlarında biriken toplam altın büyüklüğü 107.4 mio ons’a yükseldi. Dünün fiyatlarıyla alımların yaklaşık değeri $161.5 mio oldu.
  • En yaygın olarak alınıp satılan altın ETF’i olan GLD’ de pozisyon değişikliği olmadı. Böylece ETF’in net büyüklüğü 38.0 mio ons’ta kaldı.
  • Gümüş ETF’leri ise dün toplamda 1.58mio ons gümüş sattılar. Böylece ETF’lerin toplam büyüklüğü 892.5 mio ons’a geriledi.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

 

Günlük Değişim (ons)

Günlük Değişim (%)

Yıllık değişim (%)

Toplam Büyüklük (ons)

ALTIN

87,064

0.1

0.6

107,439,000

GÜMÜŞ

-1,581,884

-0.2

0.6

892,473,949

PLATİN

26,122

0.7

1.4

3,902,622

PALADYUM

421

0.1

0.2

502,755

 

  • Altın ve Gümüş ETF’lerindeki altın ve gümüş miktarının değişimini aşağıdaki grafiklerde görebiliriz. Histogramlar günlük bazda % giriş çıkışı, mum grafik fiyatı, çizgi grafik ise fondaki toplam kıymetli maden miktarını gösterir. Kıymetli maden ETF’lerinde henüz yön tayini açısından belirleyici bir para giriş çıkışı oluşmadığın söyleyebiliriz. Ancak geçtiğimiz haftalarda altın ETF’lerinde görülen çıkışın şimdilik durulduğu görülüyor.

Özgür Hatipoğlu
Araştırma
Araştırma Müdür - Stratejist

 

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş 'nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır.

Kullanmakta olduğunuz tarayıcının otomatik çeviri, kelime filtreleme özellikleri veya metin eşleştirme yapan 3.parti yazılımlar vb. metin farklılıkları sağlayacak otomatik ayarlar sebebiyle bu sayfada yer alan metinde anlam bütünlüğünü bozabilecek ifadeler bulunabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda musteri.hizmetleri@akyatirim.com.tr adresine e-posta iletebilirsiniz.

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.