success
X

TEMEL ANALİZ

Geri

Petrol stok kapasitesine dikkat!

20.11.2020 03:09


ABD’de WTI petrolün en büyük dağıtım hub’ı olan Cushing’de stoklar bir kez daha Mayıs ayında olduğu gibi tam kapasite dolmaya oldukça yakınlar. En son veriye göre Cushing’deki ham petrol stokları Mayıs’ta gördüğü yüksek seviye olan 65.5 mio varilin hemen altında 61.6 mio varile ulaşmış durumda. Bu birikim Cushing depolama kapasitesinin %81’ini dolduruyor. Aşağıda stoklar ile petrol fiyatı arasındaki ilişkiyi görebilirsiniz. Haziran’dan bu yana artan stoklar  henüz fiyat üzerinde belirgin bir etki yapmış değil. Ama stok kapasitesinin zorlandığına dair haber akışının artmasıyla petrolde ciddi baskı oluşması beklenir.

 

 

Özellikle artan covid vakaları nedeniyle kısmi kapatmaların uygulanması petrol ve petrol türevlerinin tüketimini azaltacaktır ve stok artışının devamına neden olabilecektir. Her ne kadar sene başından bu yana maliyetleri çeviremeyen kaya petrolü üreticisi ufak şirketlerde doğal seleksiyon süreci etkin çalışmış olsa da hala devam eden bir petrol çıkarımı var ama rafineri talebi olması gerektiği kadar güçlü değil. Ayrıca rafinerilerin senelik bakım sürecinde olması da talep daralmasını destekleyen bir başka faktör. Hatta insanlar kısmi kapatmalar nedeniyle mobilitelerinin azalması nedeniyle ABD’de benzin talebi Mart- Nisan 2020m sürecindeki kadar fazla azalmasa da Mayıs ortasından bu yana en büyük düşüşü yaşadı.

 

 

Yine de Mayıs ayında yaşanan durumun tekrar etme olasılığı şimdilik oldukça düşük, petrolde fiyatı negatife geçirecek kadar zaten talep olmadığı için malını teslim almak istemeyen alıcı durumu olmayacaktır. Ancak yine de fiyatta bir baskı görme ihtimali artık daha fazla.

Petrol fiyatında son haftalarda görülen durgunluğa karşılık petrol şirketlerinde ve ETF’lerinde görülen ralli son dönemde oldukça etkileyici oldu. Hatırlanacağı üzere bu ralliyi iyi bir zamanla yakalamıştık ve şimdilerde de kısmi kar realizasyonu öneriyoruz. Kasım ayında başlayan rallide petrol araştırma-çıkarma alanında faaliyet gösteren şirket hisselerinden oluşan XOP ETF’i dipten %30 yükselirken petrol dağıtımı hizmetleri hisselerinden oluşan OIH ETF’i de %48 yükseldi. Aynı dönemde WTI petrol sadece %18 yükseldi.

Bir süre petrol hisselerinde hem teknik olarak aşırı alıma ve 200 günlük hareketli ortalamaya gelmiş olmaları nedeniyle ve yukarıdaki nedenlerle geri çekilme öngörüyoruz. Benzer şekilde önümüzdeki haftaki stok verilerinin de desteklemesi halinde petrolde de satış baskısı görebileceğimizi düşünüyoruz.

 

Özgür Hatipoğlu
Araştırma
Araştırma Müdür - Stratejist

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş 'nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır.

Kullanmakta olduğunuz tarayıcının otomatik çeviri, kelime filtreleme özellikleri veya metin eşleştirme yapan 3.parti yazılımlar vb. metin farklılıkları sağlayacak otomatik ayarlar sebebiyle bu sayfada yer alan metinde anlam bütünlüğünü bozabilecek ifadeler bulunabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda musteri.hizmetleri@akyatirim.com.tr adresine e-posta iletebilirsiniz.

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.