success
X

TEMEL ANALİZ

Geri

Avrupa destek paketinde sorun var!

20.11.2020 11:03


Sabahki ABD Hazinesi – FED çekişmesinin yanında bir de Aralık ayında kullanımı mümkün olması beklenen €1.8trio büyüklüğündeki paketin Polonya ve Macaristan başbakanlarının karşı çıkması üzerine ertelenmesi söz konusu. Polonya başbakanına göre bu paranın planlanan dağıtım koşulları AB kriterlerine uymuyor. Covid kaynaklı kapatmaların çokça olduğu Avrupa’da destek paketine daha fazla ihtiyaç olduğu bir dönemde destek paketinin ertelenmesi özellikle hisse senedi piyasası için negatif olarak düşünülmeli. Merkel açıklamasında çok detay vermedi ama “bu durumun kolayca çözülecek sorunlardan olmadığını” söylemesi durumun ciddiyetini gösteriyor.

 

Bu gelişme muhtemelen en çok ulaştırma – hava yolları, enerji gibi sektörleri vurur. Zaten geçtiğimiz haftalarda önerdiğimiz Lufthansa, Ryan air ve Wizz Air hisseleri günü son zamanların en yüksek seviyelerinden geri çekilerek kapadılar. Bu gelişme karlı realize edilen pozisyonların yerine konması için gerekli satışa neden olabilir. Biraz daha beklemek gerekir. Enerji hisselerinde ise tıpkı ABD’de olduğu gibi tüketimin düşmesi kaynaklı bir satış oluyor. Shell, BP, Eni gibi büyük Avrupalı petrol şirketlerine satışların tam da 200 günlük hareketli ortalamadan gelmiş olması oldukça mantıklı ve öngörülebilir bir durum. ABD’li enerji şirketlerinin yanında yukarıda bahsi geçen (Fransız Total’i de ekleyebiliriz) enerji hisselerinin geri çekilmeleri halinde bu şirketlerde de orta vadeli alımlar denenebilir.

 

Özgür Hatipoğlu
Araştırma
Araştırma Müdür - Stratejist

 

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş 'nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır.

Kullanmakta olduğunuz tarayıcının otomatik çeviri, kelime filtreleme özellikleri veya metin eşleştirme yapan 3.parti yazılımlar vb. metin farklılıkları sağlayacak otomatik ayarlar sebebiyle bu sayfada yer alan metinde anlam bütünlüğünü bozabilecek ifadeler bulunabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda musteri.hizmetleri@akyatirim.com.tr adresine e-posta iletebilirsiniz.

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.