success
X

TEMEL ANALİZ

Geri

Sabah Notları - 20 Kasım 2020

20.11.2020 10:58


ABD hazinesi, FED için hazır edilen ama kullanılmayan para kaynaklarının geri verilmesini istedi ama FED ise bütün kaynakların elinin altında kalmasını istediği için bu talebi geri çevirdi. Şimdilik 31 Aralık bu konu için ilk önemli tarih, bu tarihte hazine bakanlığı $455 milyar’ın geri verilmesini istiyor. Başkan Trump’ın son haftalarında iki önemli Amerikan otoritesi arasındaki bu gerginlik piyasada yeni bir baskı unsuru oldu ve dün akşamı toparlayarak kapatan ABD endeksleri güne satarak başladı. Asya endeksleri ise hafif artı ve hafif eksilerle kararsız bir gün geçiriyorlar. Bu konu aslında USD likiditesi ve fon akımları açısından oldukça önemli sonuçları olabilecek bir durum ve kısa sürede çözülememesi piyasalar açısından oldukça büyük bir problem olacaktır.  

 

Diğer yandan, tahvil getirileri bir kez daha %1 seviyesinin hemen öncesinde gerilemeye başlayarak 200 ve 50 günlük hareketli ortalamaların kesiştiği %0.76 bölgesine yaklaşıyor. Burada 50 ortalamanın 200 ortalamayı yukarı kesmek üzere olduğunu ve bu oluşumun teknikçiler arasında oldukça önemli bir durum olduğunu hatırlatmakta fayda var. Ufak ufak ABD 10 yıllık tahvillerde satışa yönelik opsiyon stratejilerine yeniden başlanabilir. Bu stratejileri daha önce örneklerle detaylıca açıkladığım için tekrar girmiyorum.

 

Altın dün $1850 desteğinin çok yakınında tehlikeli bir şekilde dolaşıyor demiştim; gerçekten de bu kritik desteği test etmeyi denedikten sonra tekrar yukarı topladı ama hala destek bölgesinden geçiyor. 1 aylık call ve put opsiyon volatilite farkı ise dün akşam itibarı ile put opsiyonları lehine. Yani altın boğaları hala düzlüğe çıkmış değil. Gümüş ise altına göre daha güçlü bir görünüm sergiliyor. 1 aylık delta risk reversal grafiği ise hafifçe aşağı dönmüş olsa bile hala call opsiyonları lehine olmaya devam ediyor.

 

Özgür Hatipoğlu
Araştırma
Araştırma Müdür - Stratejist

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş 'nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır.

Kullanmakta olduğunuz tarayıcının otomatik çeviri, kelime filtreleme özellikleri veya metin eşleştirme yapan 3.parti yazılımlar vb. metin farklılıkları sağlayacak otomatik ayarlar sebebiyle bu sayfada yer alan metinde anlam bütünlüğünü bozabilecek ifadeler bulunabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda musteri.hizmetleri@akyatirim.com.tr adresine e-posta iletebilirsiniz.

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.