success
X

TEMEL ANALİZ

Geri

Kıymetli Maden ETF'leri - 19 Kasım 2020

19.11.2020 12:15


  • Altın ETF’leri dünkü işlemlerde 324.7K ons altın sattılar. Böylece borsa yatırım fonlarında biriken toplam altın büyüklüğü 109.4 mio ons’a geriledi. Dünkü fiyatlarla satışların yaklaşık değeri $602.4 mio oldu.
  • En yaygın olarak alınıp satılan altın ETF’i olan GLD 234.6K ons altın sattı. Böylece ETF’in net büyüklüğü 39.2 mio ons’a geriledi.
  • Gümüş ETF’leri ise dün toplamda 1.13mio ons gümüş sattılar. Böylece ETF’lerin toplam büyüklüğü 894.78 mio ons’a geriledi.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

 

Günlük Değişim (ons)

Günlük Değişim (%)

Yıllık değişim (%)

Toplam Büyüklük (ons)

ALTIN

-324,741

-0.3

32

109,383,225

GÜMÜŞ

-1,126,454

-0.1

47

894,779,488

PLATİNYUM

-466

0

8.3

3,619,414

PALADYUM

-23

0

-17

515,158

 

  • Altın ve Gümüş ETF’lerindeki altın ve gümüş miktarının değişimini aşağıdaki grafiklerde görebiliriz. Histogramlar günlük bazda % giriş çıkışı, mum grafik fiyatı, çizgi grafik ise fondaki toplam kıymetli maden miktarını gösterir. Haftalık bazda altın ETF’lerinden 2 haftadır para çıkıyor. Bu durum en son 2019 Kasım’da olmuştu ve altında Kasım ayında %5’lik bir düşüş olmuştu.

 

 

Bu günlük bir bonus eklemesi yapalım ve diğer 2 kıymetli maden olan paladyum ve platinyum ETF’lerindeki duruma da göz atalım. Aşağıdaki grafikte Kasım ayından bu yana her iki varlık ETF’lerinde de para çıkışı olduğunu görüyoruz. Bunu not etmekle birlikte fonların vadeli kontratlardaki pozisyon değişimi bu 2 varlık için satışı destekler durumda değil; her ikisinde de long pozisyonlar bir süredir azalmıyor.

 

 

Özgür Hatipoğlu
Araştırma
Araştırma Müdür - Stratejist

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş 'nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır.

Kullanmakta olduğunuz tarayıcının otomatik çeviri, kelime filtreleme özellikleri veya metin eşleştirme yapan 3.parti yazılımlar vb. metin farklılıkları sağlayacak otomatik ayarlar sebebiyle bu sayfada yer alan metinde anlam bütünlüğünü bozabilecek ifadeler bulunabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda musteri.hizmetleri@akyatirim.com.tr adresine e-posta iletebilirsiniz.

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.