success
X

TEMEL ANALİZ

Geri

Sabah Notları - 15 Ekim 2020

15.10.2020 09:28


Günaydın,

 

Dünkü bilançolar ile ilgili notumuzun sonunda bahsettiğimiz üzere bilanço konusu öyle bir zamanlamayla başladı ki iyi bilanço ilan edilse bile destek paketini ufukta görüp de erişememek hisseler üzerinde daha güçlü bir etki bırakıyor. Mnuchin ile Pelosi yaptıkları telefon görüşmesinin ardından seçim öncesinde bir destek paketi için anlaşmaya varılmasının oldukça zor olduğunu açıkladı. Bu açıklama aslında bizim Başkan Trump’ın seçim öncesinde zaman kazanmaya çalıştığına yönelik değerlendirmemizi haklı çıkarıyor. Eğer tersi yönde ılımlı açıklamalar gelmezse bir süre daha endekslerde baskı görmeliyiz.

 

Dün analist beklentilerini aşan bir bilanço açıklayan Goldman Sachs hissesi bile seans öncesinde %3’e yakın yükseldikten sonra gün sonunda neredeyse başa başa geldi. Dahası dünkü kapanışa göre S&P 500 sektörleri bazında incelediğimizde neredeyse hepsi satışa dönmüş görünüyor. Buna rağmen JPMorgan ve Citi tarafından al tavsiyesi verilen Çinli elektrikli araç üreticisi Nio günü %22.57 artıda kapadı. JPMorgan analisti 12 aylık hedef olarak $40’ı verirken Citi de $33.20’yi verdi.  Ayrıca petrol hisseleri de dün değer kazananlar arasında oldu. Son zamanlarda bir kez daha enerji hisselerinde alımlar dikkatimizi çekiyor. Ancak bunun henüz genele yayılarak sürdürülebilecek bir durum olduğunu düşünmüyoruz. Bu karmaşada bu gün Morgan Stanley’in bilançosunu takip edeceğiz.

 

Ayrıca bu gün Brexit konusunun görüşüleceği önemli bir gün. Genel olarak yapıcı açıklamalarla desteklenen Sterlin hem çaprazlarda hem de USD karşısında güçlü duruşunu koruyor. Tahmin edileceği üzere Brexit’e yeşil ışık yakılması halinde piyasanın Stelin lehine hareket etmesi gerekir. Tersi durumda da GBP’nin zayıflaması. Sonuç şimdilik belirsiz olduğu için dün yazdığımız notta bahsettiğimiz straddle opsiyon stratejisi hala iyi bir seçenek olarak karşımızda duruyor.

 

Petrol fiyatları bir kez daha hareketli ortalamaların sıkıştığı 40.70 – 41.30 bölgesinin hemen üstüne atmayı başardı. Aralık kontratının $42’ın üzerinde işlem görmesi halinde 1 aydan fazladır çalıştığı fiyat aralığını yukarı doğru kırmış olacaktır ve bu durumda bir kez daha Ağustos ayında gördüğü son zamanların zirvesi olan $44.30 bölgesine ilerleme ihtimali artacaktır.

 

Destek paketinin ihtimalinin azalması altın ve gümüş için de şimdilik olumsuz bir haber ve her ikisi de son günlerdeki ralliyi sürdüremedi. Muhtemelen kısa vadede altın $1870 bölgesindeki, gümüş ise $22.80 bölgesindeki hareketli ortalamaya kadar kayacaktır. Aynı dinamikle DXY’de görülebilecek yukarı yönlü bir hareket kıymetli madenlerdeki satışa katkı yaparken paritelerde de aşağı yönlü desteklemiş olacaktır.

 

Özgür Hatipoğlu
Araştırma
Araştırma Müdür - Stratejist

 

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş 'nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır.

Kullanmakta olduğunuz tarayıcının otomatik çeviri, kelime filtreleme özellikleri veya metin eşleştirme yapan 3.parti yazılımlar vb. metin farklılıkları sağlayacak otomatik ayarlar sebebiyle bu sayfada yer alan metinde anlam bütünlüğünü bozabilecek ifadeler bulunabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda musteri.hizmetleri@akyatirim.com.tr adresine e-posta iletebilirsiniz.

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.