success
X

TEMEL ANALİZ

Geri

GÜNCELLEME - İngiltere verileri ve GBPUSD teknik bakış

14.10.2020 02:08


Merhaba,

 

Aşağıda görüldüğü üzere dün ABD’den gelen düşük enflasyon ve Almanya’nın zayıf ZEW endeksi sonucu majörlerin USD karşısındaki değer kaybına paralel olarak GBPUSD paritesi de satış gördü. Dün, bu muhtemel satış için 1.2930/40 hedefini hesaplamıştık ve daha gün sonlanmadan spot parite 1.2922 seviyesini görmüş, bu bölgede piyasa denge bulmuştu. Bu sabah hafif satışlarla 1.2870 bölgesine kadar sarktıktan sonra bu sabah Johnson’ın Brexit görüşmelerine katılacağına dair haberlerle GBPUSD paritesinde tepki alımları geliyor.

 

Brexit görüşmelerine dair bizim değerlendirmemiz tarafların (özellikle Avrupa’nın) bu konuyu bir sonuca bağlamak istediği yönünde. Ancak hala bir çok konuda anlaşmazlık var ve çözüme kavuşturulabileceği kesin değil.

 

Soğudukça sürekli ısıtılarak gündeme getirilen Brexit konusuna bağlı olarak, ne zaman konu ötelense veya olumlu haber akışı olsa Sterlin’in güçlendiğini, ne zaman İngiliz tarafının rest çektiği haberleri olsa GBP’nin değer kaybettiğini görüyoruz. Dediğimiz gibi, iyi niyet var ama sonuç yok. Bu nedenle yarınki toplantı GBP çiftlerinde yüksek volatiliteye neden olacaktır.

 

Bu gün için ise teknik seviyelere baktığımızda dünkü görüşümüzün hedefi olan yeşil kanalın alt bandı artık direnç olmuş durumda. Özellikle şu anda test edilen 1.2930 bölgesi ve eğer yukarı doğru kırılırsa 1.3010/20 bölgesi kritik arz seviyeleridir. Ancak yarınki yüksek volatiliteyi düşünerek şimdilik GBP’de karları alıp çıkmak yerinde olacaktır.

 

Diğer yandan, arzu edenler voldeki yükselişe yönelik pozisyon almak isterlerse şu anda                 1.2930’dan geçen Aralık kontratı üzerine yazılı opsiyonlarda bu Cuma vadeli zincirde 1.2900 put ve 1.2950 call opsiyonlarında aynı sayıda alarak dar aralıklı bir “strangle” yapısı almayı düşünebilirler. Unutulmaması gereken bir konu, bu opsiyon stratejisi için her iki yöne de prim ödenirken yükselen volatilite karşısında bir yöne olacak hareketin iki yön için ödenecek primi çıkardıktan sonra kara geçebileceğidir.

Çalışmamızın ilk versiyonunu görmek için buraya tıklayınız. 

 

Özgür Hatipoğlu
Araştırma
Araştırma Müdür - Stratejist

 

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş 'nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır.

Kullanmakta olduğunuz tarayıcının otomatik çeviri, kelime filtreleme özellikleri veya metin eşleştirme yapan 3.parti yazılımlar vb. metin farklılıkları sağlayacak otomatik ayarlar sebebiyle bu sayfada yer alan metinde anlam bütünlüğünü bozabilecek ifadeler bulunabilir. Böyle bir durum ile karşılaştığınızda musteri.hizmetleri@akyatirim.com.tr adresine e-posta iletebilirsiniz.

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.