BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

Global: G7, FED, ECB ve sürpriz yoğun bir hafta...

11.06.2018 09:07


Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll @OknErtm

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

 

 

Günaydın,

 

 

Haftasonu olaylı geçen bir G7 toplantısını geride bıraktık. ABD Ekonomi Konseyi Başkanı Kudlow’un “Kanada bizi arkamızdan bıçakladı” sözlerinin akıllarda kaldığı toplantıda, ABD Kanada ve AB’den yapılan çelik ve alüminyum ithalatına koyduğu gümrük vergilerinin arkasında olduğunu yineledi. G7 liderleri arasında sözlü atışmaların olduğu toplantıda Trump’ın AB’den ithal edilen otomobillere vergi konulması yönündeki ısrarcı tutumu ve Rusya’nın da G7 üyesi olması yönündeki teklifi diğer liderler arasında şok yarattı. Yarın gerçekleşecek olan ABD-Kuzey Kore tarihi görüşmesi akabinde ABD’nin Çin’e ilişkin detaylı gümrük vergisi listesini (Cuma günü) yayımlama olasılığı giderek artıyor. Ticaret savaşlarının yeniden gündeme gelmesiyle ons altın 1300 dolar civarında işlem görürken (ABD-Kuzey Kore barışı nedeniyle de yükselemiyor), Çin ekonomik aktivitesinde kontrollü yavaşlamanın devam etmesi (korkulanın olmaması)-ABD ekonomisinde dünyanın geri kalanından ayrışma bakır fiyatlarının yeni zirvelere yelken açmasına neden oluyor.

 

 

Bu hafta yurtdışı gündemde ABD enflasyonu (Salı), Fed kararı (Çarşamba), ECB kararı (Perşembe) yakından takip edilecek. ABD çekirdek enflasyonunda aylık %0,2 yıllık %2,2 artış öngörüyoruz (piyasa beklentisine paralel, ikinci el otomobil fiyatlarında sakin seyir enflasyonun beklentiler dahilinde kalmasına neden olabilir). Çarşamba günü yapılacak Fed toplantısında ise 25 baz puan faiz artırımı (fiyatlandı) beklerken, Fed üyelerinin 2018 yılı için 3 artırım tahminlerini 4’e yükseltmelerini bekliyoruz. Burada son dönemde olumlu seyreden perakende satışlar ve istihdam verilerinin aşırı ısınma belirtisi göstermesinin üyeler tarafından göz arda edilmeyeceğini öngörüyoruz. Bizim beklentimiz gerçekleşir ise Dolar pozitif, S&500 nötr/hafif negatif, BIST100 ve gelişen ülke hisse senetleri ve ons altın negatif etki oluşabilir. Detaylı Fed raporumuz için tıklayınız.  Bizim senaryomuz gerçekleşmez ise, Fed’in piyasalar üzerinde etkisi nötr olabilir.

 

 

Bu hafta gözler Fed’de iken, ECB’nin Perşembe günü vereceği mesajlar da önemli olacak. ECB Yönetim Kurulu üyesi Praet’in daha önce yaptığı açıklamada Perşembe günkü toplantıda mevcut varlık alım programının sona erdirilebileceği mesajı Euro/Dolar paritesini 1,15’ten 1,18’e getirmişti. Ancak enflasyonda son dönemde  görülen iyileşmenin petrol fiyatlarında yükseliş ve Euro’nun dolar karşısında belirgin değer kaybı nedeniyle oluştuğunu, İtalya’daki politik karışıklığın ise henüz başlarında olduğumuzu düşünüyoruz. Bu nedenle ECB’nin aynı geçen sene olduğu gibi (Eylül ayında varlık alım azaltımı tartışılmaya başlanmış Ekim ayında alım miktarı azaltılmıştı) bu ay başlatacağı tartışmanın meyvesini ilerleyen toplantılarda almasını bekliyoruz. Bu nedenle Euro/Dolar nötr bir toplantı olabileceğini düşünüyoruz.

 

 

Türkiye tarafında ise bugün Nisan ayı cari işlemler açığı (kurum beklentisi 5.3 milyar dolar, piyasa beklentisi 5.15 milyar dolar) ve birinci çeyrek büyümesi (piyasa beklentisi %7,7) yayımlanıyor. Dış ticaret açığında artışa rağmen, artan turizm gelirleri öncülüğünde toparlanan hizmetler dengesi cari açığın önümüzdeki dönemde daralmasına neden olabilir.  Burada, mevsimsel düzeltilmiş olarak bakıldığında petrol ve altın hariç dengede iyileşme, döviz kurlarında yaşanan değer kaybının nihayetinde cari açık denklemine pozitif etki yaptığını gösteriyor. TCMB kararları sonrasında cari açık verisine piyasa tepkisi sınırlı olabilir. Önümüzdeki dönemde Dolar/TL’de aşağı yönde hareketler yukarı yöne göre daha güçlü seyredebilir.

 

 

Gelişen ülkeler ve Türkiye (Robo-advisor) karşılaştırmalı analizimiz için tıklayınız.

 

Global hisse senetleri ürünümüz için tıklayınız.

 

En çok beğendiğimiz hisse senetleri için tıklayınız.

 

 

Önümüzdeki dönem ve gelişmeler

Bugün – Türkiye cari denge (Nisan), Türkiye 1.çeyrek büyümesi

12 Haziran – ABD enflasyon CPI (Mayıs)

12 Haziran – ABD, Kuzey Kore toplantısı

13 Haziran – FED toplantısı

14 Haziran – ECB toplantısı

15 Haziran – BOJ toplantısı

15 Haziran – ABD’nin Çin ithal ürünlerine koyduğu vergi paketi detaylarını açıklaması

 

Okan Ertem, FRM
Research
Vice President

 

 

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

 

 

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği  zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır.

 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.