BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

Artan global faizler piyasaları rahatsız ediyor...

30.01.2018 12:27


Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll @OknErtm

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

2018 yılı global hisse senetleri, dövizler ve faiz beklentilerimiz için tıklayınız  (2018 Global Strateji)

İngilizce versiyon için tıklayınız.

Enerjisa halka arz bilgi için : https://www.akyatirim.com.tr/enerjisa-halka-arz.aspx

Medical Park ve Liv Hospital halka arz bilgi için : https://www.akyatirim.com.tr/medicalpark-halka-arz.aspx

 

 

Günaydın,

ABD’de MBA yaptığım yıllarda öğrencilerin ellerinden düşürmedikleri ve benim bir türlü alışamadığım Dr.Pepper-Snapple, Lüksemburg merkezli JAB Holding tarafından satın alınıyor. 18.7 milyar dolarlık teklif, içecek sektöründe bugüne kadarki en büyük satın alma olarak tarihe geçiyor. Yeni ABD vergi reformu nedeniyle ABD merkezli şirketler potansiyel satın alma hedefi haline gelirken, global ilaç sektöründe de birleşme ve devralmaların rekora koştuğu bir senedeyiz. Fransız Sanofi, Belçika merkezli biotech grubu Ablynx’e 3,9 milyar Euro’luk teklif götürürken, sektörde yılbaşından bu yana yapılan satın almalar 40 milyar dolar ile son on yılın en hızlı başlangıcını yapıyor. Satın alan firmaların, hedef firma hisse senedi değerinin ortalama %79 üzerinde bir prim ödediği görülüyor ki bu rakam 2017 ortalama primi olan %42’nin oldukça üzerinde. Toplam satın alma hacmine global olarak bakıldığında son 1 aylık dönemde 303 milyar dolar ile 2000 yılından bu yana en hızlı Ocak ayını yaşıyoruz. Bu yıl oldukça hareketli geçecek!

 

Piyasalara dönelim… Yılbaşında yayımladığımız 2018 global strateji raporunda belirttiğimiz şablona (4.slide) harfiyen uyan ABD 10 yıllık faiz oranlarında yükseliş global piyasaları rahatsız etmeye başladı. Global aşırı ısınma, Fed bilanço küçültmesi, ABD vergi reformu nedeniyle artması beklenen tahvil arzı, faizlerin yükselmesine yol açıyor. Benzer şekilde ECB’nin tahvil alımlarını Eylül ayında sonlandırabileceğine dair beklentiler Alman 10 yıllıklarının %0,70 civarında işlem görmesine neden oluyor. Yükselen faiz oranları nedeniyle açılışta ABD vadeli endeksleri ve Asya borsaları negatif bölgede seyrediyor. Ancak bize göre piyasalarda ve dolar karşıtı tüm enstrümanlarda yaşanan satış baskısı “dolar zayıflığı” temalı trend içerisinde bir düzeltme niteliğinde. S&P500’de 2750 (mevcut seviyeden -%3,45 drawdown risk var dikkat edilmeli), Euro/Dolar 1,2250, Sterlin/Dolar 1,3850, ons altında 1325 dolar, BIST100’de 116500-117500 üzerinde kaldığı sürece kısa vadeli yukarı trend bozulmayabilir. BIST100-gelişen ülkelere göre de cazip konumunu korumaya devam ediyor.

 

Bugün… Euro bölgesi 4.çeyrek büyümesi beklenti (%0,6) ve Almanya Ocak ayı enflasyonu (beklenti: %1,6) yayımlanıyor. 10:30’da TCMB enflasyon raporunu sunacak.

 

Okan Ertem, FRM
Research
Vice President

 

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği  zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır. 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.