BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

Kur savaşları platformu ve devam eden dolar zayıflığı...

26.01.2018 09:12


Günaydın,

Finansal piyasalarda tahmin etmesi en zor değişken olan döviz kurları üzerinde politik söylemlerin ne kadar etkili olduğunu dün bir kez daha gördük. ABD Başkanı Trump, kendi Hazine Bakanı Mnuchin’in değer kaybeden doların ABD dış ticaretine yaradığı yönündeki açıklamasıyla Davos’u kur savaşları platformu haline dönüştürdüğünü geç de olsa farketti. Dün akşam saatlerinde doların mevcut zayıflığından aslen çok memnun olan ama Davos’ta bu konuya girmek istemeyen Trump, farklı bir demeçte bulunarak doların önümüzdeki dönem önemli ölçüde değer kazanacağını söyledi ve dolar long pozisyonda olan yatırımcılara cansuyu vermiş oldu. Euro/Dolar 1,24’ün altına, Ons altın 1340 dolar civarına gerilerken, Dolar/TL 3,75 üzerini denedi. Ancak Euro/Dolar’da 1,22 üzerinde, ons altında 1335 dolar üzerinde kalındığı sürece kısa vadeli yukarı yön bozulmayabilir. 

ECB Başkanı Draghi de dün “değersiz dolar” tartışmasına dahil olurken, Mnuchin konuşmasına refere ederek - bu tip söylemlerin kur volatilitesini artırdığını ve ECB yönetim kurulu tarafından kaygıyla izlendiğini belirtti. Kur savaşlarının yanı sıra dış ticaret konusu da gündemdeki yerini alıyor. Meksika, Kanada ve ABD’nin partner olduğu NAFTA’dan çıkmak isteyen Trump, daha önce katılmayacağını bildirdiği Trans-Pasific Partnership anlaşmasına Kanada’nın yeniden dahil olacağı açıklamasına şaşırmış görünüyor. Anlaşmada yer alan 11 ülkenin 8 Mart’ta Şili’de son imzayı atarak dış ticarete başlaması bekleniyor.

Kur savaşları ve dış ticaret anlaşmalarını bir kenara bırakalım ve piyasalara dönelim… Dün akşam Trump söylemleri sonrasında yeniden değerlenen dolar bizim penceremizde geçici bir düzeltme olarak kalmaya devam ediyor. ABD hisse senedi vadelileri artıda seyrediyor. Dün Euro ve Japon Yeni’ndeki değerlenmeye rağmen DAX ve Nikkei kuvvetli seyrini sürdürüyor. Bu durum BIST100’de yukarı yöndeki trendin devam edebileceğine işaret ediyor.  BIST100’de kısa vadeli olarak 115500 üzerinde kalındığı sürece yukarı yön sürüyor (teknik görünüm için tıklayınız). Dolar/TL’de ise aşağı eğilim daha kuvvetli olmak üzere bant (3,66-3,86) hareketi devam ediyor.

Bugün… 16:30’da ABD 4.çeyrek büyüme verisi yayımlanıyor. Tüketim kaleminde %3’ün üzerinde bir artışa rağmen, envanter birikimi ve artan ithalat kalemi büyüme rakamını beklentinin (%3) altına çekebilir. Önümüzdeki dönemde ise şirketlerin artan yatırım harcamaları ABD büyümesinin pozitif seyrinin devamına işaret ediyor. Çekirdek PCE (enflasyon) rakamı ise beklentilerin (%1,9) bir miktar üzerinde açıklanabilir.

ABD büyüme verisinin yanı sıra dayanıklı tüketim malları siparişleri de yayımlanıyor. Fırtına sezonu sonrasında otomobil satışlarındaki belirgin artış nedeniyle ulaştırma hariç satışlar beklentilerin (%0,6) üzerinde açıklanabilir. 

Her iki verinin de piyasa etkisi sınırlı olabilir. Gözler Pazartesi günü yayımlanacak enflasyon verisinde olacak. 

Endekste 11 Aralık 2017’den bu yana yukarı yön görüşümüzü koruyoruz.

 

12 aylık endeks hedefimiz ise 133 bin.

 

En çok beğendiğimiz hisseler için tıklayınız.

 

Sterlin/Dolar paritesi ve güncel trade stratejisine buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

Okan Ertem, FRM
Research
Vice President

 

Twitter: @OknErtm

oertem1@bloomberg.net

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll  @OknErtm

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

 

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği  zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır. 

 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.