BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

Davos, global ısınma ve globalizasyon...

23.01.2018 01:33


Global şirket CEO’ları, devlet başkanları, bakanlar ve ekonomi yetkilileri İsviçre Alplerinde yer alan Davos şehrine giriş yapmaya devam ediyorlar. Dünya ekonomi-politik gündeminin zirvesinde yer alan bu geniş topluluğun büyük bölümünün yüzünden gülümseme eksilmiyor. Sunum ve raporlarımızda uzun süredir bahsettiğimiz “global pozitif çıktı açığı” veya daha anlaşılır bir dille “global aşırı ısınma” dönemi dünya ekonomik aktörlerini mutlu etmiş durumda. Analizlerimizde 2003-2007 dönemine benzettiğimiz bu görünümde Fed faiz artırımları, dolarda değer kaybı, hisse senedi endekslerinde her yıl yeni zirveler, ons altın ve petrol fiyatlarında rekorlar “eşzamanlı” olarak gerçekleşebiliyor. Bu nedenle Avrupa bölgesi değerli “Euro”dan çok da fazla şikayetçi olmayabiliyor. Veyahut ABD, değersiz Çin Yuanı nedeniyle Çin yetkililerinin kapısını çalmasına gerek kalmıyor (2017 başından bu yana Yuan dolar karşısında değer kazanıyor! ABD üreticileri mutlu!). Ta ki müzik durana (global kriz) kadar…

 

IMF’nin dün yayımladığı global büyüme tahminleri de beklentilerimiz konusunda kendimizi güvende hissetmemizi sağlayan diğer bir unsur oldu. 2017 ve 2018 yılı global büyüme tahminlerini %0,2 artırarak %3,9’a yükselten IMF, 2018 yılı ABD büyümesini %0,6 (vergi reformu etkisi) yukarı yönde revize ederek %2,7 olarak tahmin ediyor. ABD’den sonra Meksika ve Kanada’nın vergi reformundan olumlu etkilenebilecek ülkeler sıralamasında başta gelebileceğini öngörüyor. Avrupa bölgesi büyüme tahmini yukarı yönde %0,3 oranında revize edilirken, yalnızca İngiltere’nin büyüme beklentisi Brexit nedeniyle %0,1 aşağı çekilmiş.

 

Tüm bu gelişmeler, Davos’u 20 Ocak 2017 görünümünden oldukça farklı hale getiriyor. Geçtiğimiz seneye göreve yeni başlamış olan ve radikal söylemleriyle gündeme oturan Donald Trump ile ülke içerisinde yükselen milliyetçi akımlar ile boğuşan Avrupa yetkililerinin yaşadığı stres belirgin haldeydi. Bu sene ise popülaritesi düşük kalmaya devam etse de, normal üstü ABD ekonomik büyüme performansı eşliğine “America First” konuşması yapacak olan Trump; Almanya’da zor da olsa koalisyon kurmayı başlayan Merkel ve Le-Pen’i devirerek milliyetçilik akımlarına karşı galip gelen Macron gündemde olacak.

 

Globalizasyon mu? Yoksa yarı-kapalı ekonomilere geçiş mi?  “2018 Dünya Ekonomik Forum”unun - “Call for Strengthening Cooperation in a Fractured World” konulu bu yılki toplantısı globalizasyon karşıtı politikalara karşı bir çözüm arayışı içerisinde olacak. ABD Başkanı Trump’ın global ticareti sekteye uğratabilecek gümrük vergisi uygulamaları ile son vergi reformu ile gelen ve şirketlerin yurtdışında tuttukları dövizi ABD’ye çekmeye yönelik vergi düzenlemeleri çok konuşulacak. ABD’nin Trump ile birlikte “içine kapanmaya” başlayan görüntüsünün aynadaki ters yansıması ise Almanya’da Merkel ve Fransa’da Macron tarafından temsil edilen dış ticarette açılım ve globalizasyon politikaları olarak göze çarpıyor. 

 

Okan Ertem, FRM
Research
Vice President

 

 

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

 

 

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği  zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır. 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.