BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

ABD Hükümet Kapanması nedir?

14.01.2018 02:20


1981 yılından bu yana ABD’de çözümsüz kalan bütçe görüşmeleri nedeniyle, zamanında bütçe veya geçici bütçe çıkarılamamış, 12 kez “hükümet kapanması (government shutdown)” dönemi yaşanmıştır. En uzun kapanma dönemi 1995 sonunda 21 gün sürmüştür. Hükümet kapanması “borç tavanı” konusu ile sıklıkla karıştırılmaktadır. Borç tavanı ABD Hükümeti’nin Kongre ile belirlenen toplam borçlanma limitidir. Bu rakam ancak Kongre’nin onayıyla artırılabilir, artırılmaz ise ABD Hükümeti limitinin üzerinde borçlanamaz.

Hükümet kapanması durumunda neler olabilir?

Hükümet çalışanlarının büyük bölümü “ücretsiz izine” ayrılır. Örneğin 2013 yılında toplam Hükümet çalışanlarının yaklaşık %40’ı (850 bin kişi) geçici olarak maaşlarını alamamışlardı. Ancak bu kişilerin maaşları yeni bütçe çıktıktan sonra geriye dönük ödendi.

Milli Parklar, müzeler, paraport hizmetleri, sağlık hizmetlerinin bir bölümü kapanır.

Kamu teşkilatlarının onayıyla verilecek olan banka kredileri durdurulur. Örneğin 2013 yılında KOBİ’ler tarafından yapılan 700 başvuru durdurulmuştur.

Konut kredisi değerlendirmeleri ertelenir.

Milli Güvenlik, polisgücü, hastaneler ve acil hizmetler, posta hizmetleri ve mahkemeler açık kalır, hükümet kapanmasından etkilenmezler.

1981 yılnıdan bu yana yaşanan kapanma dönemlerinde ABD hisse senedi endeksi S&P500 en fazla %2,2 değer kaybetmiş, en çok %1,3 değer kazanmıştır. Ortalama değşim -%0,1 civarındadır. Ancak kapanma olayının çözüme kavuşmasını takiben geçen 1 aylık dönemde endekste ortalama %0,7’lik yükseliş görülmüştür. Kısacası bu sürecin hisse senetleri üzerindeki etkisi sınırlıdır.

 

Okan Ertem, FRM

Research
Vice President

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

Facebook https://www.facebook.com/TradeAll/

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği  zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır. 

 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.