BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

Önümüzdeki hafta gündemde neler var?

08.01.2018 08:18


 

Veri gündemi açısından gözlerin Cuma gününe çevrileceği önümüzdeki hafta gündemi geçtiğimiz haftalara göre daha sakin görünüyor. Cuma günü ABD’de enflasyonun yatay seyrini izleyebilecekken, perakende satışlarda ivme beklemeye devam ediyoruz. ABD PCE enflasyonunda ikinci çeyrekten itibaren artış öngörmeye devam ederken, ücret ve CPI enflasyonunda Şubat ayından itibaren ilk yükseliş sinyalleri gelebilir. Global risk iştahının artmaya devam ettiği bu haftayı takiben önümüzdeki haftada da hisse senetleri, euro/dolar, sterlin/dolar ve ons altın güçlü kalmaya devam edebilir.

 

Pazar – Almanya’da 3 aydır Hükümet kurulamıyor…

 

Almanya’da üç aydır devam eden Hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde Merkel’in liderliğini yaptığı Hristiyan Demokratlar ile Sosyal Demokratlar koalisyon konusunda masaya oturuyorlar. Görüşmeler hafta boyunca sürebilir. Görüşmelerden olumlu sonuç çıkması Euro pozitif etki yapabilir. Euro/Dolar paritesi 1,20 üzerinde kaldığı sürece Ocak-Nisan döneminde yukarı yönde güçlenebilir. Paritede Nisan ayından itibaren, ABD enflasyonunda canlanma ile birlikte aşağı yönün hakim olabileceğini öngörüyoruz.

 

FOMC’de 2018 yılında oy hakkı bulunan San Francisco Fed Başkanı Williams bir panelde konuşma yapıyor.

Çin döviz rezervleri yayımlanıyor.

 

Pazartesi

 

Fed Başkanları Williams, Rosengren ve eski başkanlardan Bernanke Washington, D.C’de bir panelde konuşma yapıyorlar.

Almanya fabrika siparişleri yayımlanıyor.

LG 2017 yılı bilançosu yayımlanıyor.

 

Salı

 

Almanya sanayi üretimi verisi yayımlanıyor.

Samsung 2017 yılı bilançosu yayımlanıyor.

 

Çarşamba- Güney ve Kuzey Kore bir araya geliyor...

 

Güney ve Kuzey Kore yetkilileri Şubat ayında yapılacak Kış olimpiyatlarında beraber katılma konusunda bir araya geliyorlar. Bu girişim İki ülke arasında 2015 yılından bu yana görülen ilk yakın temas olarak nitelendirilebilir. Kuzey Kore konusu 2018 yılında jeopolitik bir risk unsuru olmaktan çıkabilir.

İngiltere sanayi üretimi yayımlanıyor.

 

Perşembe – Dudley konuşması, ABD üretici fiyatları…

 

New York Fed Başkanı Dudley 2018 yılı ABD ekonomik görünümüne ilişkin konuşma yapıyor.

ABD üretici fiyatları endeksi yayımlanıyor. Çekirdek üretici fiyatlarında aylık %0,2 artış bekleniyor.

Tata ve Nomura Co. bilançoları açıklanıyor.

 

Cuma – Önemli gün. ABD CPI (Enflasyon), perakende satışlar ve banka bilançoları yayımlanıyor.

ABD Aralık ayı tüketici fiyatları endeksi ve perakende satışlar verisi yayımlanıyor. Çekirdek tüketici fiyatlarda aylık %0,2, yıllık %1,7 artış bekleniyor. Aralık ayı verisinin piyasa beklentisine paralel gerçekleşebileceğini öngörüyoruz. Ancak ABD CPI enflasyonunda Şubat, PCE enflasyonunda Nisan ayından itibaren artış trendi başlayabilir.

ABD Aralık ayı perakende satışları yayımlanıyor. Kış sezonunun da gelmesiyle satışlarda son dört aylık artış trendinin devam etmesi bekleniyor. 

 

JP Morgan, Wells Fargo, Blackrock 2017 yılı bilançoları açıklanıyor.

 

2018 yılı için global ölçekte merkez bankaları kararları, seçim takvimi, Türkiye not takvimi, önemli gördüğümüz enflasyon ve istihdam verileri takvimi için tıklayınız.  

 

2018 yılı global hisse senetleri, dövizler ve faiz beklentilerimiz için tıklayınız  (2018 Global Strateji)

 

BIST100 11 Aralık tarihinden bu yana pozitif görünümünü sürdürüyor (Robo-Advisor)

 

En çok beğendiğimiz hisse senetleri ve hedef fiyatlar için tıklayınız

 

Okan Ertem, FRM
Research
Vice President

 

   

 

 Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

Facebook https://www.facebook.com/TradeAll/

 

 

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği  zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır. 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.