BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

Global ekonomik ısınma, ons altın ve bitcoin

27.12.2017 09:06


Günaydın,

 

“Global ekonomik ısınma ve enflasyon” yılı olarak adlandırdığımız 2018 yılına dair pozitif makro sinyaller gelmeye devam ediyor. Kredi kartı firmaları tarafından yayımlanan verilere göre ABD’de 1 Kasım’dan bugüne kadar geçen dönemde otomobil hariç perakende satışların %4,9 artış göstererek 2011 yılından bu yana en hızlı artışı gösterdiğini görüyoruz. Internet bazlı satışlar ise Amazon öncülüğünde %18 artış gösteriyor. ABD perakendecilerindeki olumlu hisse senedi performansına rağmen Apple Iphone X satışlarının ilk çeyrekte beklenenin altında kalacağı haberleri ABD hisse senedi endekslerinin dün hafif satıcılı kapanmasına neden oldu.

Global ısınma Japonya tarafında da devam ediyor. Dün açıklanan işsizlik oranı (%2,4) son 24 yılın en düşük seviyesine gerilerken iş başvuruları başına düşen pozisyon sayısı 1,56 ile son 43 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. 2018 global görünüm raporunda belirttiğimiz aşırı ısınma projeksiyonunun ikinci safhası olan enflasyon artışını henüz yaşamasak da petrol fiyatlarındaki hareket global enflasyonun ayak sesleri olmaya devam ediyor. Libya’da boru hatlarında yaşanan sıkıntılar Brent petrolün 67 dolara yükselmesine neden olurken, vadeli piyasalarda rekor miktarda uzun pozisyon ve Çin’in kontrollü büyümesi nedeniyle fiyatların 70 dolar üzerinde kalıcı olmayabileceğini düşünüyoruz.

Ons altın fiyatlama modellerinde artık “bitcoin” de yer alacak… ABD tarafında büyüme modellerimiz 10 yıllık faiz oranlarının 2018 yılı sonunda %3,25-%3,50 aralığına kadar yükselebileceğine (mevcut %2,47) işaret ederken faizlerde halihazırda devam eden yukarı yönlü harekete ons altının dayanıklı kaldığını görüyoruz. ABD reel faizi ve ons altın arasında yıllardır süregelen ters ilişkiye bu sene katılan ve oyunu bozan “bitcoin” fiyatları da önümüzdeki yıllarda altın fiyatlama analizlerinde yer alabilir. Sözün özü kısa vadeli olarak bitcoin fiyatlarındaki yavaşlamadan faydalanan ve yeniden gözde olan ons altında kısa vadeli yükselişin 1310 dolar bölgesinin üzerinde kalıcı olabileceği düşünmüyoruz. Yükselen faizler ons altın için 2018 yılının oldukça zorlu geçebileceğine işaret ediyor.

Bugün… ABD Aralık ayı tüketici güven endeksi yayımlanıyor. Endeks Kasım ayında 129.5 ile son 17 yılın zirvesine ulaşmıştı.

Bu hafta ve önümüzdeki ay gündem … İtalya Cumhurbaşkanı Mart ayında yapılacak erken seçimler öncesinde parlamentoyu feshediyor (Perşembe), Türkiye Aralık ayı TÜFE verisi yayımlanıyor (3 Ocak), ABD Aralık ayı tarım dışı istihdam ve ücretler verisi açıklanıyor (5 Ocak), ABD Aralık ayı TÜFE verisi yayımlıyor (12 Ocak), TCMB kararı (18 Ocak), Fitch Türkiye değerlendirmesi (19 Ocak), BOJ kararı (23 Ocak), ECB kararı (25 Ocak), ABD Aralık ayı PCE enflasyonu (29 Ocak), Fed kararı (31 Ocak).

 

2018 yılı için global ölçekte merkez bankaları kararları, seçim takvimi, Türkiye not takvimi, önemli gördüğümüz enflasyon ve istihdam verileri takvimi için tıklayınız.  

2018 yılı global hisse senetleri, dövizler ve faiz beklentilerimiz için tıklayınız  (2018 Global Strateji)

BIST100 11 Aralık tarihinden bu yana pozitif görünümünü sürdürüyor (Robo-Advisor)

En çok beğendiğimiz hisse senetleri ve hedef fiyatlar için tıklayınız

Teknik görünüm için tıklayınız.

 

Okan Ertem, FRM
Research
Vice President

 Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

Facebook https://www.facebook.com/TradeAll/

 

 

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği  zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır. 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.