BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

Ons altında yeni yüksekler görülebilir mi?

18.08.2017 03:50


Küresel riskleri fiyatlamaya başlayan ons altının son dönemde altın fiyatlarının temel belirleyicisi olan ABD reel faizlerindeki (altın ile ters ilişkili) düşüşten olumlu etkilendiği görülüyor. Burada;

 

Önümüzdeki hafta ABD-Güney Kore ortak askeri tatbikatı süresince Kuzey Kore’nin füze denemesi riski artıyor.

Trump’ın ABD dışı müdahaleler  (Venezuela, Kuzey Kore) yapma riski artıyor.

Trump’ın danışmanları da dahil olmak üzere Cumhuriyetçi partide giderek artan muhalefet ABD reformlarının gecikmesine ve dolayısıyla enflasyon ve büyüme görünümünde belirsizliğe neden oluyor. Bu da reel faizlerin yükselmesini engelleyen bir unsur

ABD’de 2018 bütçesinin onaylanması (son tarih 30 Eylül) ve borç tavanına ilişkin tartışmaların başlayacağı Eylül ayına yaklaşılıyor

Tüm bunların hâlihazırda %2,18’e gerileyen ABD 10 yılık nominal ve 42 baz puana gerileyen reel faiz oranlarının aşağı yöndeki hareketini desteklediğini görüyoruz.

Diğer bir deyişle Trump reformlarının gecikmesiyle gerileyen reel faizlere ek olarak güvenli liman talebinin artmasıyla da 10 yıllık tahvillere talep artıyor ve faizler düşüyor. Bu da altın fiyatlarını olumlu etkiliyor.

Vadeli piyasalarda aşırı pozisyonlanma yok, bu da altın fiyat hareketlerinin yavaş ve kademeli olacağını gösteriyor.

Borsa yatırım fonlarının altın pozisyonu Nisan ayı başında 2059 ton seviyesinden 2077 tona yükseldi. Borsa Yatırım fonlarında altın alımı yeniden başlamış durumda.

İleri vadeli volatilitelerde düşüş (Grafik 1 üst bölüm) ve fiyatlamalarda yükseliş (Grafik 1 alt bölüm) dikkat çekiyor.

 

Tüm bu nedenlerle ons altında sırasıyla 1312 ve 1380 dolara doğru hareket görülebilir. Teknik analiz için tıklayınız.  Zarar- kes seviyesi 1265 dolarda bulunuyor.

 

Benzer şekilde gram altında (mevcut 146 TL) 150 TL ve üzeri olası görünüyor…

 

İleri vadeli volatilitelerde düşüş (Grafik  üst bölüm) ve fiyatlamalarda yükseliş (Grafik  alt bölüm) dikkat çekiyor. Trump reformlarının gecikmesi ile düşen ABD reel faizleri -artan jeopolitik riskler altın fiyatlamalarında ileri vadeli yükseliş ve düşük volatiliteye işaret ediyor. Ons altında 1312 ve aşılırsa 1380 dolar potada olabilir. 

Uyari Notu: Bu mesaj ve ekleri gonderilen kisiye ozeldir. Eger mesajin gonderilmek istendigi kisi degilseniz lutfen kopyalamayiniz, baskalarina gondermeyiniz, mesajı sisteminizden siliniz ve gondericiyi bilgilendiriniz. Internet üzerinden yapılan iletişim güvenli olmayıp, verilerin kasten veya tesadüfen bozulması ve virüs içermesi olasılığı vardır. Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bu mesajın ve eklerinin hatalı ve/veya eksik olması, yerine ulaşmaması, geç ulaşması, içeriğinin bozulması ya da virüs icermesinden ve bilgisayar sisteminize verebilecegi zarar dolayısıyla hicbir sorumluluk kabul etmez. Ayrıca, elektronik posta, resmi olmayan ve çoğunlukla kısaltılmış bir iletişim yöntemidir. Dolayısıyla, burada yer alan bilgi veya tavsiyelere, gönderici ile ayrıca görüşmeden güvenmeniz normal şartlar altında uygun olmayacaktır. Mesaj metninde veya eklerinde yer alabilecek Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafindan hazirlanmis rapor, yorum veya veriler sadece bilgilendirme amaclidir. Yatirim bilgi yorum ve tavsiyeleri, yatirim danismanligi kapsaminda degildir. Yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanlarin kisisel goruslerine dayanmaktadir. Bu bilgilerin kullanilmasi nedeni ile ortaya cikabilecek sonuclardan Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu degildir.

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.