BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

Çin verileri, Yellen ve BIST100...

13.07.2017 09:18


Günaydın,

 

Çin Haziran ayı dış ticaret verileri beklentilerden olumlu gelirken, ihracatta %13’lük artış ekonomi için pozitif bir işaret olarak algılandı. Dış ticaret fazlası Haziran ayında 42.7 milyar dolar olurken, son dönemde yavaşlayan konut piyasası ve dolar karşısında değer kazanan Yuan’ın dış ticaret rakamlarını şimdilik olumsuz etkilemediği gözleniyor. Çin verisi beraberinde dün Fed Başkanı Yellen’ın konuşmasında enflasyona yönelik endişelerin dile getirilmesi ve bu doğrultuda faiz artırımlarına dair beklentinin azalması piyasaya moral verdi.

 

Açılışta... Çin verileri ve Yellen konuşması sonrasında Asya piyasaları ve ABD hisse senedi vadelileri açılışta yeşile bürünürken, dolar global ölçekte değer kaybetti. Ons altın 1220 dolar üzerinde kalmayı başarırken, Dolar/TL uzun süredir sizlerle paylaştığımız notlarda yer aldığı üzere düşüşüne devam etti. Euro/Dolar paritesi 1,1280-1,1500 bandında işlemlere devam ederken, gelişen ülke borsaları ve BIST100 için olumlu havanın devam ettiğini görüyoruz.

 

Reel olarak ucuz kalan TL, BIST100’ü cazip kılıyor...BIST100 için yalnızca değerlemeler değil, reel kurlar, volatiliteler, ekonometrik modeller ile gelişen ülkeleri karşılaştırmalı analiz ettiğimizde geçtiğimiz sene Aralık ayından bu yana pozitif görüşümüzü koruyoruz. 105 bin ara hedefine varılmak üzereyken, BIST100’ün yalnızca değerlemeler  tarafından incelenmemesi gerektiğini ve reel olarak ucuz kalan TL’den beslendiğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Zarar-kes seviyesi 100900 olmak üzere yukarı yönde istek devam edebilir. Zarar-kes seviyelerinden uzaklaşıldığını bu nedenle yeni alınan pozisyonlarda potansiyel düzetlmelerde oluşabilecek zararların hesaplanarak işlem yapılmasını öneriyoruz. BIST100 diğer gelişen ülkeler arasında nerede konumlanıyor?BIST100 değerlemeleri endekste hedefi nerede gösteriyor?  

 

 

Bugün...

 

17:00’de Fed Başkanı Yellen ABD Temsilciler Meclisine sunum yapıyor. Sunumun Senato’ya yapılandan farklı olmayacağını ve bu nedenle piyasa etkisinin nötr olabileceğini öngörüyoruz.

FOMC üyesi Evans (güvercin-oy kullanıyor) 19:30’da konuşma yapıyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın aylık petrol raporu yayımlanıyor.

10:00’da Türkiye Mayıs ayı cari işlemler dengesi yayımlanıyor. 

 

Okan Ertem, FRM
Research
Vice President

 

 

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

 

BIST100 ve gelişmekte olan ülkeler karşılaştırmalı analizi için tıklayınız.

En beğendiğimiz hisse senetleri ve strateji için tıklayınız.

 

 

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği  zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır. 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.