BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

Yellen konuşması, Trump Jr ve Piyasalar...

12.07.2017 09:41


Günaydın,

 

ABD tüketici kredilerinde Mayıs ayında beklentilerin (14 milyar dolar) üzerinde 18 milyar dolarlık artış görülürken, Cuma günü açıklanacak ABD bankaları ikinci çeyrek bilançoları öncesinde yatırımcıların risk algısında (VVIX ve ileri vadeli volatilite kontratları) endişe işaretlerinin arttığını görüyoruz. Olası bir hisse satışı (daha önce bir çok kez bu korkuya rağmen S&P500’de yeni zirveler görüldü) endişesi ile işlem yapmak yerine S&P500’de 2400 seviyesini zarar-kes olarak referans alıp pozisyon taşımak doğru olabilir. Geçtiğimiz sene Brexit süreci başlarken AB Yüksek Mahkemesi kurallarına bağlı olmayacaklarını belirten Theresa May’in dün kendi partisinin sözcüsü tarafından yapılan açıklamada Brexit geçiş süresi boyunca AB Mahkemesinin kararlarına uyulacağının belirtilmesi İngiltere’nin geri adımı olarak algılanıyor. Brexit sürecinin “yumuşak geçiş” içermesi beklentisi artarken, piyasalar Fed ve ECB üyelerinin konuşmaları ile parasal sıkılaşma sürecinin detaylarına odaklanmaya devam ediyor.

Bugün... 15:00’da ECB Yöneti m Kurulu üyesi Coeure’nin konuşması ECB’nin ileriye dönük politikaları hakkında bilgi verebilir. Konuşma, Euro/Dolar ve DAX üzerinde etki yapabilir.

19:00’da Fed FOMC üyesi Brainard (güvercin-oy kullanıyor) konuşma yapıyor. Yarın akşam Başkan Yellen’ın yapacağı konuşma öncesinde Brainard’dan bilanço küçültmesi ile ilgili önemli açıklamalar gelebilir. Dolar ve hisse senetleri için oynaklığın arttığını görebiliriz.

Piyasa görüşümüz... Global faiz volatilitesindeki artışın korkutucu boyutlara ulaşmadığını ve gelişen ülke hisse senedi endekslerindeki ralliyi engelleyen bir unsur olmadığını belirtmiştik. Bu doğrultuda BIST100 için 105 bin tahminimiz geçerli kalmaya devam ederken, 99000 seviyesi kısa vadeli zarar-kes olarak referans alınabilir. Dolar/TL’de olası yükselişler satış fırsatı olarak değerlendirilebilecekken, vadeli piyasalarda ons altında aşırı kısa pozisyon oluşumu nedeniyle altını izlemeye alıyor ve yukarı yön için uygun zamanı kollamaya başlıyoruz. 

 

Okan Ertem, FRM
Research
Vice President

 

 

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

 

BIST100 ve gelişmekte olan ülkeler karşılaştırmalı analizi için tıklayınız.

En beğendiğimiz hisse senetleri ve strateji için tıklayınız.

 

YASAL UYARI: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil, suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği  zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank T.A.Ş., Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş., Ak Portföy Yönetimi A.Ş. çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır. 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.