BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

Strateji: Hedeflerimize ulaştık, nötr konuma geçiyoruz...

06.06.2017 04:59


ÖZET

2 Mayıs tarihli global makro raporumuzda piyasaların amiral gemisi ve global stratejimizin temel taşı olan  ABD 10 yıllık faiz oranlarında yeniden düşüş beklentimizi (modeller ve Trump’ın nötr etkisi) yinelemiş, bu doğrultuda ABD faizleri ve dolar aşağı, ons altın yukarı, Euro/Dolar ve Sterlin/Dolar yukarı, gelişen ülke piyasaları ve BIST100 yukarı, S&P500 nötr yönde pozisyon almıştık. O tarihte %2,33 olan ABD 10 yıllık faizleri bugün %2,15, 1255 dolar olan ons altın 1291, 1,0906 olan Euro/Dolar paritesi 1,1249, 1,2922 olan Sterlin/Dolar paritesi 1,2907, 988 olan MSCI Gelişen ülkeler endeksi 1017, 94355 olan BIST100 98129 seviyesine ulaştı.  

  •          Bu noktadan itibaren ABD 10 yıllık faiz oranları, ons altın ve Euro/Dolar paritesinde nötr konumuma geçiyoruz. Sterlin/Dolar, BIST100 ve gelişen ülkeler endeksinde (MXEF) yukarı yön beklentimizi koruyoruz.
  •          Ons altında nötr konuma geçmemize rağmen, yukarı yön ivmesi devam edebilir. Perşembe günü eski FBI Başkanı Comey’in açıklamaları ve Katar krizi nedeniyle 1325-1372 aralığına kadar potansiyel taşımaya devam ediyor. (Detaylı bilgi için tıklayınız)
  •          Euro/Dolar Perşembe günü değişiklik beklemediğimiz ECB toplantısı sonrasında Başkan Draghi açıklamalarını bekliyor. Draghi hafif pozitif etki yapabilir.
  •          Sterlin/Dolar İngiltere seçimlerini bekliyor. Perşembe gecesi sonuçlanacak seçimler öncesi son anketlerde Theresa May 9 puan farkla yarışı önde götürüyor. Bu sonuç sanılanın aksine İngiltere için olumlu, “Hard Brexit” senaryosu rafa kalkabilir.
  •          BIST100 ve gelişen ülke endeksleri Aralık ayından bu yana yukarı yönünü koruyor. Hareketin devam etmesini bekliyoruz. Detaylı bilgi için tıklayınız.
  •          BIST100 hisse senedi stratejisi için tıklayınız.

 

DETAYLI YORUM – NEDEN ABD FAİZLERİNDE NÖTR KONUMA GEÇTİK?

ABD faizleri ile olması gereken arasındaki fark (mavi seri) yılbaşında gördüğü zirveden aşağı gelmiş durumda. Global ölçekte makro değerlerin ima ettiği değerler %2,15 seviyesinde bulunan faiz oranlarının ederine ulaştığını, bu noktadan itibaren düşüş devam etse de sınırlı olabileceğini gösteriyor. (Grafik 1)

 

Grafik 1- Amiral gemisi ABD 10 yıllık faiz oranları olması gereken değere ulaştı. Bundan sonra düşüş sınırlı olabilir. 

Grafik 2 – Tahvil yatırımcıları ABD tahvillerinde rekor long pozisyona geçtiler. Bono fiyatlarının yükseleceği ve faizlerin düşeceği beklentisinde kümelenme var. Herkesin düşündüğü pozisyondan uzaklaşmayı tercih ediyoruz. ABD faizlerinde düşüş sınırlı olabilir. 

Orta vadeli makroekonomik tahminlerimiz...

 

 

Tahmin başlangıç seviyesi

Görüş

Son fiyat

Nisan-Ağustos

Eylül-Aralık

Zarar-kes(Nisan-Ağustos)

ABD 10 yıllık faizleri

%2,30

Nötr

%2,22

%1,9-%2,2

-

 

Ons altın

-

Nötr

1291

1280-1340

-

-

S&P500

-

Nötr

2436

-

-

-

Euro/Dolar

-

Nötr

1,1170

-

-

-

Sterlin/Dolar

1,2580

Yukarı

1,2807

1,32-1,36

1,28-1,32

1,27

 

Kapanan öneriler... (Daha önce açılan ve hedefe ulaşan/zarar-kes yapılan öneriler)

 

 

Tahmin başlangıç seviyesi

Tahmin Kapanış Seviyesi

Karlılık

Ons altın

1255

1291

%2,8

Euro/Dolar

1,07

1,1230

%4,9

Ons altın

1220

1288

%5,6

ABD 10 yıl faiz

%2,57

%2,1

47 baz p.

S&P500

2350

2374

-%1

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

 

 

Okan Ertem, FRM

Research
Vice President - Global Markets

okan.ertem@akyatirim.com.tr

oertem1@bloomberg.net

 

YASAL UYARI: Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil , suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır. Bu rapor, yorum ve tavsiyelerde yer alan bilgiler “yatırım danışmanlığı” hizmeti ve/veya faaliyeti olmayıp; yatırım danışmanlığı hizmeti almak isteyen kişi ve kurumların, iş bu hizmeti vermeye yetkili kurum ve kuruluşlarla temasa geçmesi ve bu hizmeti bir sözleşme karşılığında alması SPK mevzuatınca zorunludur.   "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.  Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.