BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

ECB, Comey ve İngiltere, bu hafta...

05.06.2017 10:11


Günaydın,

Global hisse senedi piyasaları Cuma günü beklentilerin altında artış gösteren ABD tarım dışı istihdamı ve çalışan ücretleri verisinin (doyan işgücü piyasası + ancak zayıf enflasyon baskısı = Haziran sonrasında faiz artırma ihtimali azalan Fed –> tahmin rotamız doğrultusunda değer kaybeden dolar, değer kazanan ons altın, Euro, Sterlin, Gelişen ülke borsaları, yola devam eden BIST100) etkisiyle coşarken, Cumartesi günü İngiltere’de yaşanan, son 15 günde Londra’daki ikinci terör saldırısı gündemde yerini aldı. Perşembe günü yapılacak İngiltere seçimlerinin planlandığı üzere yapılacağını açıklayan Başbakan Theresa May’in lideri olduğu Muhafazakar partinin anketlerde oy oranı %44, ikinci sıradaki İşçi Partisi’nin ise %35 olarak göze çarpıyor.

Piyasa görüşü... Piyasalar ana görüşlerimize paralel ilerliyor. Stratejimizin temel taşı olan ABD 10 yıllık hazine tahvil faizlerinin, ekonometrik modellerin gösterdiği %1,9-%2,2 aralığına giriş yaptığını (%2,15) görüyoruz. ABD faizleri ile ters hareket eden ons altında 1280-1320 aralığına giriş yaptık (1280). Euro/Dolar paritesinde nötr konumdayız ve hedef aralığımızın (1,12-1,14) içerisindeyiz. Sterlin/Dolar’da İngiltere’deki olaylara rağmen, artan enflasyon beklentileri ve zayıflamasını beklediğimiz dolar nedeniyle 1,32-1,36 beklentimizi koruyoruz. ABD faizlerinde düşüş, Türkiye Hazine tahvil faizlerinin de düşmesine, bonolarının değerlenmesine yol açmaya devam edebilir. 10 yıllık ve 2 yıllık faizlerde 25 baz puan daha düşüş potansiyeli oluşabilir. Gelişmekte olan ülke borsaları rallisinin devamını, BIST100’de ise yukarı hareketin ivmelenerek güçlenmeye devam edebileceğini (zarar-kes 97000) öngörüyoruz. BIST100’ü hem hisse senedi değerlemeleri hem de ekonometrik açıdan inceleyen modellerimiz Aralık ayından bu yana %25 getiri performansı elde etmelerine rağmen halen yukarı yönün devamına işaret ediyorlar.

BIST100 ve gelişmekte olan ülkeler karşılaştırmalı analizi için tıklayınız.

En beğendiğimiz hisse senetleri ve strateji için tıklayınız.

Son haberler… Dört Arap ülkesinin  (Suudi Arabistan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır) Katar’a deniz ve hava yoluyla ulaşımı kesmesi sonrasında büyüyen kriz Brent petrolde açılışta yüzde 1’in üzerinde primlenmeye yol açıyor. Artan petrol fiyatları hisse senetleri açısından pozitif olarak düşünülebilir. (Brent 50,63 %1,38)

Meksika’nın Mexico City eyaletinde yapılan yerel seçimleri Hükümet partisinin önde götürmesi pesonun değer kazanmasına neden oluyor. (USDMXN 18,5  -%0,76)

Bu hafta...

Bugün... Almanya tatil. 10:00’da Türkiye Mayıs ayı enflasyonu (TÜFE beklenti yıllık %12,10, aylık %0,35) yayımlanıyor. 17:00’de ABD Mayıs ayı ISM hizmetler (57) verisi takip edilecek.

Perşembe-ECB faiz kararı (14:45) ve Başkan Draghi konuşması (15:30). ECB’nin faiz oranlarını ve parasal genişleme programı takvimini değiştirmesini beklemiyoruz. Ancak son dönemde artan enflasyonist baskı ve Avrupa bölgesinde görülen ekonomik toparlanma sinyalleri, Başkan Draghi’nin konuşmasında “risklerin dengelenmeye başladığı” ifadesi ile belirtilebilir. Bu durum Euro/Dolar paritesini bandımızın üst noktasına (1,14) taşıyabilir.

Perşembe – Eski FBI Başkanı Comey savunmasını veriyor.  Rusya Hükümetinin geçtiğimiz yıl Kasım ayında yapılan ABD seçimlerinde aldığı role ilişkin olarak Comey’in bilgisini almak isteyen ABD senatosu, Başkan Trump’ın da adının geçtiği olaylar zincirinin detaylarını soruşturacak. ABD Başkanı Trump 9 Mayıs tarihinde Comey’i görevden almıştı. Trump’ın güvenlik danışmanı Flynn’in Rusya ile ilişkilerini ortaya çıkarmaması için Comey’e baskı yaptığı öne sürülüyor. Comey bu iddiaları doğrular ise Trump’ın Hükümetteki otoritesi zayıflar, vergi reformlarının yapılma ihtimali azalır, Fed faiz artırım beklentileri düşer, dolar ve ABD faizleri aşağı yönde, ons altın yukarı yönde etkilenebilir. Bu senaryoda ABD hisse senetlerinde sert düşüşler görülebilir.

Perşembe - İngiltere seçimleri yapılıyor.  Perşembe gecesi TSİ ile 00:00’da seçimler bitiyor ve seçim sonrası anketlerinin ilk sonuçları (exit polls) yayımlanıyor. Cuma’ya giriş yapılan ilk yarım saatte sterlin dolar paritesi hareketinin büyük bölümünü gerçekleştirebilir.

Haftanın diğer önemli verileri Çin dış ticaret dengesi (Perşembe 06:00), Çin döviz rezervleri (Çarşamba), Çin enflasyonu (Cuma) – 04:30 olarak sıralanabilir. 

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

 

 BIST100 ve gelişmekte olan ülkeler karşılaştırmalı analizi için tıklayınız.

En beğendiğimiz hisse senetleri ve strateji için tıklayınız.

 

Okan Ertem, FRM

Research
Vice President - Global Markets

okan.ertem@akyatirim.com.tr

oertem1@bloomberg.net

 

YASAL UYARI: Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil , suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır. Bu rapor, yorum ve tavsiyelerde yer alan bilgiler “yatırım danışmanlığı” hizmeti ve/veya faaliyeti olmayıp; yatırım danışmanlığı hizmeti almak isteyen kişi ve kurumların, iş bu hizmeti vermeye yetkili kurum ve kuruluşlarla temasa geçmesi ve bu hizmeti bir sözleşme karşılığında alması SPK mevzuatınca zorunludur.   "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.  Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.