BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

G7, Zuma ve tarım dışı istihdam - Bu hafta...

29.05.2017 01:56


Günaydın,

 

Haftasonu yapılan G7 görüşmelerinde ABD Başkanı Trump’ın Almanya’nın ABD ile olan dış ticaret fazlasını eleştirdiğini ve küresel ısınma konusunda yapılan anlaşmalara sıcak bakmadığını görüyoruz. G7 toplantısı piyasalar üzerinde önemli bir etki yapmazken Güney Afrika’da Hükümet partisi ANC Kongresi’nde Zuma 60’a 45 oyla görevde kalıyor. Maliye Bakanı Gordhan’ı görevden alarak siyasi krize imza atan Zuma’nın bu sene sonunda süresi doluyor. Ancak Zuma’ya karşı artan muhalefetin güçlenmesi ve önümüzdeki bir kaç hafta içerisinde yapılacak güven oylamasında Zuma’nın koltuğunun yeniden tehlikeye girmesi beklenebilir. Bu süre zarfında Güney Afrika randı ve borsası volatil olabilir, rand ile birlikte işlem gören TL olumsuz etkilenebilir.  

 

ABD tarafına bakıldığında, enflasyon yaratma potansiyeli hakkında şüpheler artmasıyla, piyasalar yılın geri kalanında Fed’in 2 faiz artırımı yapamayacağını düşünmeye başladılar. Bizim yılbaşından bu yana koruduğumuz görüşü destekler nitelikte olan bu gelişme Eurodollar ve ABD Hazine tahvil vadelilerindeki rekor kısa pozisyonların kapatılmasına ve hatta uzun pozisyona geçilmesine yol açtı. Diğer bir deyişle yatırımcılar, Fed’in en fazla 1 artırım yapabileceğine inanıyorlar. ABD faizlerinde ve dolarda aşağı, sterlin, ons altın ve gelişmekte olan ülke borsalarında yukarı yönde görüşümüzü koruyoruz.

 

Bu hafta gözler Cuma günkü tarım dışı istihdam verisi ve ortalama saatlik ücretler değişiminde olacak. İstihdam artışı enflasyon yaratır ise dolar pozitif, gelişmekte olan ülke borsaları negatif bir sonuç görebiliriz. Ancak enflasyonda yatay bir sonuç bekliyoruz.

 

İngiltere’de 8 Haziran tarihinde yapılacak seçimler öncesinde May-Corbyn TV münazaraları (bugün ve Cuma), ABD ISM imalat ve hizmet sektörü PMI verileri (Perşembe) ile FOMC üyesi Kaplan ve Powell’ın konuşmaları (Çarşamba-Perşembe ve Cuma) takip edilecek diğer gelişmeler olarak göze çarpıyor.

 

Bugün...

ABD piyasaları “Memorial Day”, İngiltere piyasaları “Spring Bank Holiday” nedeniyle kapalı.

10:15’te ECB üyesi Nowotny konuşma yapıyor.

 ECB Başkanı Draghi 16:00’da Avrupa Parlamentosunda konuşma yapıyor. 8 Haziran tarihli ECB toplantısı öncesinde parasal genişleme programının ve Euro’nun akibeti açısından önemli sinyaller verebilir.

 22:30’da İngiltere Başbakanı Theresa May ile İşçi Partisi lideri Corbyn TV münarasında karşı karşıya geliyorlar. 8 Haziran tarihinde yapılacak seçimler öncesinde iki parti arasındaki oy oranı farkı %5’e düşerken, bu durum Sterlin/Dolar paritesini olumsuz etkiliyor. Ancak paritede 1,33-1,36 beklentimiz devam ediyor.

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

 

 Gelişen ülkeler ve Türkiye hisse senetleri analizi için tıklayınız.

En çok beğendiğimiz hisseler için tıklayınız.

 

 

 

Okan Ertem, FRM

Research
Manager - Global Markets

okan.ertem@akyatirim.com.tr

oertem1@bloomberg.net

 

YASAL UYARI: Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil , suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır. Bu rapor, yorum ve tavsiyelerde yer alan bilgiler “yatırım danışmanlığı” hizmeti ve/veya faaliyeti olmayıp; yatırım danışmanlığı hizmeti almak isteyen kişi ve kurumların, iş bu hizmeti vermeye yetkili kurum ve kuruluşlarla temasa geçmesi ve bu hizmeti bir sözleşme karşılığında alması SPK mevzuatınca zorunludur.   "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.  Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.