BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

Bu hafta: Fed tutanakları, OPEC ve Trump

22.05.2017 09:34


Günaydın,

Euroleague şampiyonu Fenerbahçeyi kutlayarak haftaya başlıyoruz. Çarşamba günü yayımlanacak, Fed’in faiz oranlarını değiştirmediği ancak yıl boyunca 2 faiz artırımı daha yapabileceğine dair işaret verdiği 2-3 Mayıs tarihli Fed toplantısının tutanakları yayımlanıyor. Perşembe günü yapılacak OPEC toplantısında (11:00) geçtiğimiz yıl Kasım ayından bu yana devam eden günlük 1,8 milyon varillik üretim kısıntısının geçerlilik süresinin 2018 yılı Mart ayına uzatılması bekleniyor. Hafta boyunca ABD Başkanı Trump Suudi Arabistan ve İsrail (Pazartesi), İtalya (Salı), Vatikan (Çarşamba), NATO toplantısı-Brüksel (Perşembe), G7 toplantısı (Sicilya)’da çeşitli temaslarda bulunacak. Salı günü Başkan Trump’ın 2018 yılı bütçe teklifini Kongre’ye sunması ancak teklifin reddedilmesi bekleniyor. Makro takvimde Perşembe günü İngiltere birinci çeyrek büyümesinin ikinci revizesi, Cuma günü ise ABD birinci çeyrek büyüme verisinin birinci revizesi ve ABD Nisan ayı dayanıklı tüketim malları siparişleri verisi takip edilecek.

Piyasalar... Trump-Flynn-FBI-Comey-Rusya skandalı ve Brezilya’da siyasi karışıklık nedeniyle risk algısı bozulan piyasalarda geçtiğimiz hafta varlık sınıflarında beklediğimiz ikinci tur hareket hızlanmıştı. Ancak bugün piyasaların toparlandığı ve risk iştahının arttığı bir ortam göze çarpıyor. Önümüzdeki süreçte ABD faizlerinde (mevcut %2,23) %1,9-%2,2, ons altında 1280-1320 (mevcut 1255 dolar), Euro/Dolar paritesinde 1,12-1,14, Sterlin/Dolar paritesinde 1,33-1,36 aralığına hareketin devamını bekliyoruz. S&P500’de Eylül ayına kadar yeni zirve görülmesi olasılığının azaldığını düşünmekle birlikte BIST100’de 94500 üzerinde kalındığı sürece yukarı yönün devamını öngörüyoruz.

Bugün... ABD Başkanı Trump, Suudi Arabistan kralı ile Riyad’da görüşüyor. Görüşme sonrasında İsrail’e geçecek. 16:00’da Euro bölgesi maliye bakanları Yunanistan’a destek paketi konusunda bir araya gelecekler. 17:00’da FOMC üyesi Harker (şahin-oy kullanıyor), 17:30’da FOMC üyesi Kashkari (güvercin-oy kullanıyor) konuşma yapıyor. İngiltere Başbakanı Theresa May 8 Haziran tarihinde yapılacak genel seçimler öncesinde BBC’ye (21:00) röportaj veriyor. Sterlin/Dolar tarafında takip edilebilir. 03:00’da FOMC üyesi Brainard (güvercin-oy kullanıyor) konuşma yapıyor. 

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

 

 Gelişen ülkeler ve Türkiye hisse senetleri analizi için tıklayınız.

En çok beğendiğimiz hisseler için tıklayınız.

 

Okan Ertem, FRM

Research
Manager - Global Markets

okan.ertem@akyatirim.com.tr

oertem1@bloomberg.net

 

YASAL UYARI: Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil , suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır. Bu rapor, yorum ve tavsiyelerde yer alan bilgiler “yatırım danışmanlığı” hizmeti ve/veya faaliyeti olmayıp; yatırım danışmanlığı hizmeti almak isteyen kişi ve kurumların, iş bu hizmeti vermeye yetkili kurum ve kuruluşlarla temasa geçmesi ve bu hizmeti bir sözleşme karşılığında alması SPK mevzuatınca zorunludur.   "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.  Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.