BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

ABD endeksleri ve piyasalar...

16.05.2017 09:58


Günaydın,

Çin “İpek Yolu” projesi ile birlikte altyapı harcamalarının artacağı beklentisi global ölçekte hisse senedi piyasalarında devam eden ralliye destek verirken, piyasaların perde arkasındaki gelişmeler bu gidişatı desteklemiyor. Çin kredi büyümesinde yavaşlama, ABD enflasyon ve imalat verilerinde sakin seyir, mevsimsel olarak zayıf karlılık performansının sergileneceği ikinci çeyreğe giriş yapılmış olması, yıl sonuna kalan Trump reformları, önümüzdeki dönemde ABD hisse senetlerinin yukarı yönde motivasyonunu bozan etmenler.

Mart ayında 2400’lü seviyeleri gören S&P500’ün, düşen faiz oranları, gerileyen volatilite, beklentilerin çok üstünde gelen şirket karlarına rağmen halen aynı seviyelerde seyretmesi ise yukarı yönde hareketin potansiyelinin azalabileceğine işaret ediyor.

Gelişmekte olan ülkeler tarafında bakıldığında Türkiye hisse senetleri hem reel hem de değerleme olarak cazip konumda kalmaya devam ederken, tahviller tarafında Hindistan’dan sonra en yüksek carry avantajını korumaya devam ediyor.  Türkiye ve gelişmekte olan ülkeler hisse senedi endeksleri, euro/dolar, sterlin/dolar, altın pozitif; dolar ve ABD faizleri negatif görüşümüzü koruyoruz.

Bugün... Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Trump Washington’da görüşüyorlar. Görüşmeyle ilgili açıklamalar Çarşamba günü piyasalara etki edebilir.

Avrupa bölgesi birinci çeyrek büyümesinin revizesi (12:00), Almanya ZEW mevcut koşullar endeksi (12:00), İngiltere Nisan ayı enflasyonu (11:30) açıklanıyor.

15:30’da ABD Nisan ayı yeni konut satışları açıklanıyor. 1 milyon 260 bin konut satışı bekleniyor. Mart ayındaki kötü hava koşullarının Nisan ayında düzelmesi nedeniyle konut satışlarında beklentilerin üzerinde bir rakam görebiliriz. Ancak bu günlerde piyasanın ana gündemi “enflasyon” olduğu için konut verisinin piyasa etkisi sınırlı olabilir.

16:15’te ABD Nisan ayı sanayi üretimi verisi açıklanıyor. İmalat sanayiindeki olumlu ivme nedeniyle aylık %0,4’lük artış bekleniyor. Beklentiler dahilinde bir sonuç (piyasa etkisi: nötr) öngörüyoruz.

ECB para politikası üyesi Nowotny 18:30’da konuşma yapıyor. Euro/Dolar paritesi açısından takip ediliyor. ECB’nin parasal genişleme programından geriye dönüş planına ilişkin bu yıl içerisinde bir açıklama yapması ve Euro-ABD enflasyon ve reel faiz beklentileri arasındaki farkın artması nedeniyle paritede iki ay önce başlattığımız 1,12-1,14 aralığı tahminimiz devam ediyor.

Vodafone, Home Depot birinci çeyrek karı açıklanıyor.

ABD Petrol Enstitüsü haftalık petrol stokları verisi yayımlanıyor.  Petrol fiyatları açısından yakından takip edilebilir. Çin kredi büyümesinde ivme kaybı nedeniyle Brent petrolde 55-56 dolar aralığının üzerinde fiyatlamalar görmeyi beklemiyoruz. Ancak 25 Mayıs OPEC toplantısına kadar geçen sürede OPEC ülkeleri ve Rus yetkililerden gelen açıklamalar eşliğinde Brent petrolde 55 dolara doğru yükseliş ivmesi devam edebilir.

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

 

 Gelişen ülkeler ve Türkiye hisse senetleri analizi için tıklayınız.

En çok beğendiğimiz hisseler için tıklayınız.

 

 

 

Okan Ertem, FRM

Research
Manager - Global Markets

okan.ertem@akyatirim.com.tr

oertem1@bloomberg.net

 

YASAL UYARI: Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil , suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır. Bu rapor, yorum ve tavsiyelerde yer alan bilgiler “yatırım danışmanlığı” hizmeti ve/veya faaliyeti olmayıp; yatırım danışmanlığı hizmeti almak isteyen kişi ve kurumların, iş bu hizmeti vermeye yetkili kurum ve kuruluşlarla temasa geçmesi ve bu hizmeti bir sözleşme karşılığında alması SPK mevzuatınca zorunludur.   "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.  Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

 

 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.