BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

G7, Kuzey Kore, Çin verileri ve bugün...

15.05.2017 10:24


Günaydın, 

G7  ekonomi yetkilileri global dış ticaretin akibetine ilişkin belirgin sinyal vermedi... İtalya’da yapılan G7 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları toplantısında, dış ticaret ve korumacılık konusunda geçtiğimiz sene G20’de yer alan ifadelerden daha yumuşak tonda cümleler kullanıldı. G7 toplantı kararında “dış ticaretin ülke ekonomilerine katkısını güçlendirmek amacıyla” çalışmaların devam ettiği belirtildi. Ancak geçen sene G20’de kullanılan “tüm korumacı dış ticaret politikalarının karşısında olunacağı”gibi bir cümle kullanılmadı. Bu durum ABD’nin dış ticaret politikasında geçirdiği dönüşüm sürecine karşı diğer ülkelerin hassas tutumunu yansıtıyor. ABD-Çin ile geçtiğimiz günlerde tarım, enerji ve finansal sistem alanlarında yapılan anlaşma, ABD’nin NAFTA örgütüne daha sıcak yaklaşması ise ülke politikasında yumuşamaya işaret ediyor.

Kuzey Kore bu seneki 10.füze denemesini gerçekleştirdi... Geçtiğimiz hafta göreve başlayan Güney Kore liderine gövde gösterisi olarak yorumlanan füze denemesi bölgede düzelmeye başlayan ilişkilerin yeniden gerginleşmesine yol açtı. Füze 700 km açığa Rusya ile Japonya arasında (Rusya’ya daha yakın) bir noktaya düştü. Ancak füzenin 2000km irtifaya ulaşması, yeni bir silah olduğu ve menzilinin 4500km olabileceği şüphesini uyandırdı. Kuzey Kore’nin bu hareketi  risk algısını bozarak altın fiyatlarını desteklemeye devam ediyor. Ons altında ilk etapta 1250 dolar olmak üzere 1280-1300 dolar beklentimiz devam ediyor.

ABD faizleri tahminlerimiz doğrultusunda geriliyor, bilanço küçültmesi, faiz artırımı beklentileri nerede kaldı?  Geçtiğimiz hafta sizlerle paylaştığımız analizlerimizde, Fed bilanço küçültmesi, Haziran ve Eylül ayı faiz artırımı olasılığının artmasına rağmen, makro verilerde yavaşlama beklentimizi paylaşmış ve genel kanının aksine ABD faizlerinin yeniden %1,9-%2,2 aralığına doğru seyredebileceğini söylemiştik. Cuma günü açıklanan enflasyon ve perakende satışlar verilerindeki ılımlı seyir bu durumu teyit ederken, Haziran ayındaki Fed toplantısına kadar faizlerde düşüş, dolarda global ölçekte değer kaybı, Euro-Sterlin-Altın ve Gelişmekte olan ülke borsaları ve tahvillerinde değer kazancı yönündeki görüşümüzü koruyoruz.

Çin verileri beklentilerin altında kalmaya devam ediyor... Çin kredi hacminde geçtiğimiz aylarda yaşanan daralmaya paralel olarak makro görünümde yavaşlamaya ilişkin tahminlerimiz doğrultusunda Nisan ayı sanayi üretiminde beklentilerin altında bir seyir görüyoruz. Perakende satışlar da beklentilerin altında kalmış durumda. Bu seyir emtia fiyatlarında yükselişi sınırlıyor.

Bu hafta... Avrupa bölgesi birinci çeyrek büyüme verisi revizesi (Salı), İngiltere TÜFE (Salı), Japonya birinci çeyrek büyümesi öncü verisi (Perşembe) önemli veriler olarak göze çarpıyor.

Bugün... Türkiye Şubat ayı işsizlik verisi (10:00-konsensus beklenti %13), Çin ÜFE verisi (10:15), ECB üyesi Praet konuşması (14:45) takip edilecek. 

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

 

 Gelişen ülkeler ve Türkiye hisse senetleri analizi için tıklayınız.

En çok beğendiğimiz hisseler için tıklayınız.

 

 

 

Okan Ertem, FRM

Research
Manager - Global Markets

okan.ertem@akyatirim.com.tr

oertem1@bloomberg.net

 

YASAL UYARI: Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil , suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır. Bu rapor, yorum ve tavsiyelerde yer alan bilgiler “yatırım danışmanlığı” hizmeti ve/veya faaliyeti olmayıp; yatırım danışmanlığı hizmeti almak isteyen kişi ve kurumların, iş bu hizmeti vermeye yetkili kurum ve kuruluşlarla temasa geçmesi ve bu hizmeti bir sözleşme karşılığında alması SPK mevzuatınca zorunludur.   "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.  Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.