BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

Çin-ABD yakınlaşması, ABD verileri

12.05.2017 09:36


Günaydın,

Çin ABD kuruluşlarına kapıyı açıyor, ilişkiler pozitif yönde ilerliyor… Trump Xi görüşmesi sonrasında ABD taleplerine karşılık harekete geçen Çin Hükümeti ABD kredi notu kuruluşları ve elektronik ödeme şirketlerine lisans verecek. Buna ilaveten iki ABD finansal kuruluşuna Çin’de aracılık faaliyetleri için izin veriliyor. Çin 2003 yılında durdurduğu ABD’den et alımına devam edecek, ABD ise Çin’e LPG ihracatına tekrar başlayacak. Bu adımlar seçim vaatleri sırasında Çin’i kur manipülatörü ilan eden Trump’ın politikalarında belirgin yumuşamaya yol açabilir. Trump’ın Çin Başbakanı ile olarak “I am dealing with a man, I think I like him a lot. I think he likes me a lot” sözlerini tebessümle izliyoruz.

Açılışta.. ABD Başkanı Trump’ın FBI Başkanı Comey’i görevden alması sonrasında politik belirsizliğin devam edebileceği ve Trump vergi reformuna muhalefetin artabileceği endişeleriyle güçsüz kalan dolar endeksi dün beklentilerin üzerinde artış gösteren ABD üretici fiyat enflasyonu ve işsizlik maaşı başvuruları ile birlikte bir miktar toparlandı. ABD ve Avrupa hisse senedi piyasaları dün satıcılı kapanırken, bugün açılışta Asya piyasalarında da satıcılı/nötr seyrin hakim olduğunu görüyoruz. Hisse senetlerindeki satış gelişmekte olan ülkelere de yansırken, BIST100’de 93500-94000 üzerinde olumlu görünüm devam ediyor. Genel kanının aksine gevşemesini beklediğimiz ABD 10 yıllık faiz oranları %2,37’de seyrederken, ons altın 1240-1250 dolar aralığına doğru yola çıkmış olabilir. Euro/Dolar ve Sterlin/Dolar da dahil olmak üzere tüm varlık sınıflarında bugün öğleden sonra açıklanacak ABD enflasyon ve  perakende satışlar verisi takip edilecek. Buna ilaveten hafta sonu İtalya’da yapılacak G7 maliye bakanları toplantısı sonrasında yapılacak açıklamalar pariteler üzerinde etkili olabilir.

 

Bugün  - 15:30’da ABD Nisan ayı enflasyonu ve tüketici fiyatları yayımlanıyor. FOMC üyeleri Evans ve Harker konuşmaları takip ediliyor. Enflasyonda yatay, perakende satışlarda beklentilerin hafif üzerinde sonuç görülebilir. Haftasonu G7 maliye bakanları toplantısı yakından izlenecek.

15:30’da ABD tüketici fiyatlarının Nisan ayında %0,2, yıllık %2,3 artması bekleniyor. Çekirdek TÜFE’de aylık %0,2, yıllık %2,0 artış öngörülüyor. Mart ayındaki düşüşten sonra bu ay çekirdek ve ana kalemde beklentiler dahilinde bir sonuç öngörüyoruz. Bu senaryo dolar nötr etki yapabilir.

Yine 15:30’da yayımlanacak ABD perakende satışlarının Nisan ayında %0,6 artması bekleniyor. Çekirdek satışlarda %0,4, GSYİH’ye dahil edilen satışlarda %0,4 artış bekleniyor. Toplam satışlarda otomobil satışlarındaki toparlanma nedeniyle beklentilerin üzerinde bir sonuç görebiliriz. Bu senaryo ilk etapta dolar hafif pozitif, altın hafif negatif etki yapsa da, enflasyon verisindeki ılımlı seyir nedeniyle verinin etkisi nötre dönebilir.

16:00’da FOMC üyesi Evans (güvercin-oy kullanıyor) ve 19:30’da FOMC üyesi Harker (şahin-oy kullanıyor) konuşma yapıyor.

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

 

 Gelişen ülkeler ve Türkiye hisse senetleri analizi için tıklayınız.

En çok beğendiğimiz hisseler için tıklayınız.

 

Okan Ertem, FRM

Research
Manager - Global Markets

okan.ertem@akyatirim.com.tr

oertem1@bloomberg.net

 

YASAL UYARI: Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil , suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır. Bu rapor, yorum ve tavsiyelerde yer alan bilgiler “yatırım danışmanlığı” hizmeti ve/veya faaliyeti olmayıp; yatırım danışmanlığı hizmeti almak isteyen kişi ve kurumların, iş bu hizmeti vermeye yetkili kurum ve kuruluşlarla temasa geçmesi ve bu hizmeti bir sözleşme karşılığında alması SPK mevzuatınca zorunludur.   "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.  Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.