BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

Trump, Çin verileri ve bugün...

10.05.2017 09:53


Günaydın,

Trump FBI Başkanı’nı Comey’i görevden aldı.. ABD Başsavcısı’nın önerisiyle FBI Başkanı’nı görevden alan Trump’ın bu kararının zamanlaması dikkat çekiyor. FBI, Trump yönetimi ile Rusya arasındaki bağlantılar ile ilgili olarak inceleme sürecine devam ederken bu kararın alınması kamuoyunda yankı uyandırdı. Buna ilaveten Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile Trump arasında bugün gerçekleşecek buluşma öncesinde yaşanan bu olay piyasalarda yakından takip edilirken, doların karar sonrasında global ölçekte hafif değer kaybettiğini görüyoruz.

Çin Nisan ayı ÜFE’si beklentilerin altında TÜFE’si beklentilerin üstünde açıklanıyor... Yavaşlayan Çin kredi büyümesi ve Çin otoritelerinin yüksek faiz politikası etkisini gerileyen talep ve buna bağlı olarak düşen demir cevheri ve kömür maliyetlerinde gösteriyor.  Bu durum yılbaşında yıllık olarak %8 olarak gerçekleşen üretici fiyatlarının Nisan ayında %6,4 seviyesine gerilemesine neden oldu. Diğer taraftan bu durum tüketici tarafına henüz yansımış değil ve gıda hariç fiyatlarda sürpriz %2,4’lük artış nedeniyle Nisan ayında yıllık %1,2’lik artış görüyoruz (Mart %0,9). Önümüzdeki aylarda Çin kredi büyümesinde yeni bir gelişme olmadığı sürece bunun Çin tüketici fiyatları, emtia fiyatları ve gelişmekte olan ülke hisse senetlerini olumsuz etkilemesini bekliyoruz.  Çin etkisinin en önemli global yansıması ise petrol fiyatlarında olabilir. Brent petrolde 45-46 dolar desteğine dikkat...

Açılışta... Asya hisse senedi piyasaları hafif artıda seyrediyor. Güney Kore’de yapılan seçimlerde Muhafazakar  Parti’nin 9 yıllık iktidarı bitmiş ve Liberal Parti dönemi başlamış oldu. Pozitif beklentinin daha önce satın alınmış olması nedeniyle Kore Kospi endeksi hafif kar realizasyonu görüyor. ABD Başkanı Donald Trump’ın FBI Başkanı Comey’i görevden alması ile S&P yeni zirvelerden geri dönüyor. Dolar endeksi bir miktar zayıf, Euro/Dolar 1,09’un altında, Sterlin/Dolar 1,29’un üstünde ve güçlü kalmaya devam ediyor. ABD 10 yıllık tahvil faizleri Fed bilanço küçültmesi haberleriyle %2,40’ı geçme niyetinde ancak modellerimiz aşağı yönün yeniden hakim olabileceğini gösteriyor. Çin haricinde gelişmekte olan ülke hisse senetleri pozitif, bunlar arasında en cazip görünüme sahip olan BIST100 ise 94 bin üzerinde kaldığı sürece 99-100 bin bölgesine doğru hareket isteği içerisinde. 

Bugün..

İspanya Adalet Bakanı ve Başsavcısı Başbakan Rajoy’a ilişkin rüşvet iddialarına dair soruşturmada ifade veriyorlar.

Japonya Merkez Bankası ‘nın (BOJ) Nisan ayı para politikası toplantısına (26-27 Nisan) ait tutanaklar yayımlanıyor.

ECB Başkanı Draghi (14:00) Hollanda Parlamentosunda konuşma yapıyor.

Toyota birinci çeyrek karı açıklanıyor.

ABD haftalık ham petrol stokları değişimi açıklanıyor.

 

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

Gelişen ülkeler ve Türkiye hisse senetleri analizi için tıklayınız.

En çok beğendiğimiz hisseler için tıklayınız.

 

 

 

Okan Ertem, FRM

Research
Manager - Global Markets

okan.ertem@akyatirim.com.tr

oertem1@bloomberg.net

 

YASAL UYARI: Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil , suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır. Bu rapor, yorum ve tavsiyelerde yer alan bilgiler “yatırım danışmanlığı” hizmeti ve/veya faaliyeti olmayıp; yatırım danışmanlığı hizmeti almak isteyen kişi ve kurumların, iş bu hizmeti vermeye yetkili kurum ve kuruluşlarla temasa geçmesi ve bu hizmeti bir sözleşme karşılığında alması SPK mevzuatınca zorunludur.   "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.  Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.