BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

Dolar kıtlığı, VIX ve bugün...

09.05.2017 08:50


Günaydın,

Global ölçekte dolar kıtlığı başlayabilir mi? IMF ve BIS uyarıyor... Fed, ECB ve BOJ’un 2008 yılından bu yana kendi ülke Hazine ve şirket tahvillerini alarak yaptıkları parasal genişlemenin önümüzdeki dönemde sonlanacağı ve Fed’in 4.5 trilyon dolarlık tahvil portföyünü küçülterek parasal sıkılaşmanın startını vereceği beklentisi IMF ve BIS’in uyarılarının temel sebebi. Buna ilaveten Trump vergi reformu içerisinde uluslararası şirketlerin yurtdışı operasyonlarından elde ettikleri ve yurtdışında tuttukları gelirlerinin ABD’ye getirilmesi durumunda vergi muafiyeti verilmesine yönelik bir uygulama yer alıyor.  Euro-Yen-Sterlin-Frank’a sahip olup dolar swapı yapmak isteyen yatırımcının bu işlem için ödediği maliyet 2008 ve 2012 krizlerinin biraz üstünde ve dolar kıtlığının halihazırda mevcut olduğuna işaret ediyor. Özetle IMF ve BIS yılsonundan itibaren doların global ölçekte değerlenebileceğine işaret ediyor. Tüm bu gelişmeler Fed bilanço küçültmesi ve Trump reformlarıyla birlikte gelişmekte olan ülkelerden dolar bazlı tahvil-bonolardan çıkışa  işaret etse de, bizce doğrudan doların değerlenmesi ile sonuçlanmayabilir. Eğer dünya yıl sonuna doğru gerçek anlamda  global büyüme patikasına oturabilir ise gelişen ülkelerde tahvil portföylerinden yaşanan döviz çıkışları yerini hisse senedi fonlarına girişe bırakabilir. Hisse senedi fonlarına giriş için döviz kaynağı olarak da ABD’de Trump deregulasyonları sonrasında banka bilançolarında ortaya çıkabilecek sermaye fazlaları olabilir. Bu durum doların değer kazanma sürecini törpüleyebilir.

VIX 9,77’ye geriledi, gerçekten çok mu olumlu? ABD hisse senedi endeksi piyasalarının volatilitesinin ölçen ve korku endeksi olarak da tanınan (bu özelliğinden oldukça sapmış durumda) VIX endeksi 1993 yılından bu yana gördüğü en düşük seviye olan 9,77’yi gördü. VIX endeksinde düşüşler hisse senedi piyasalarında yükselişlere eşlik etse de, volatilteler ortalamalarına geri dönmeleriyle (mean-reverting) meşhurdur. Bu nedenle ABD endeksleri için hızlı ve aniden gelebilecek satış hareketi ihtimali artıyor olabilir. Bu tip bir “tail risk” için put option veya short future kontratı ile pozisyonlar korunabilir.

Açılışta... Fransa seçimleri sonrasında olumlu havaya doyan dünya borsaları yatay-hafif satıcılı seyrine devam ediyor. Asya piyasalarında satıcılı seyir hakim, Çin’de kaldıraçlı işlemlere sınırlama getirileceği beklentisi nedeniyle son haftalarda yaşanan satışlar Çin endekslerinden 400 milyar dolarlık piyasa değerini silmiş durumda. Asya’daki satıcılı hava Japonya ve Kore’ye pek yansımamış görünüyor. Asya haricinde borsalarda ise yukarı trend bozulmadı. . BIST100’de kritik 91500 üstünde kalmaya devam ediyoruz. Güney Kore’de bugün genel seçimler yapılıyor. Gelişmekte olan ülkelere bakıldığında kurlar dolar karşısında değer kaybediyor. Euro/Dolar paritesi dinlenme sürecine geçti ve Cuma günü yayımlanacak ABD verilerini bekliyor. Sterlin/Dolar’da ise Perşembe günü yapılacak BOE toplantısı ile birlikte yukarı hareketin devamını bekliyoruz.

Emtialar’da ise yatay/satıcılı seyir hakim. Bu senenin geri kalanında 45-55 dolar bandı içerisinde kalmasını beklediğimiz Brent petrol’de 25 Mayıs tarihli OPEC toplantısı beklenirken, Çin büyüme ivmesinin azalması ve stoklarda artış nedeniyle demir cevheri satıcılı seyretmeye devam ediyor. Global ölçekte 2.çeyrek büyüme verilerinin beklentilerin altında kalabileceğini düşünüyoruz. 

 

Bugün...

Güney Kore Başkanlık seçimleri yapılıyor. Rüşvet skandalı nedeniyle görevden alınan Geun-hye’nin yerine ana muhalefet lideri Jae-In’in gelmesi bekleniyor.

Walt Disney ve Mitsubishi karları açıklanıyor.

Euro/Dolar paritesi tarafında Almanya sanayi üretimi verisi (09:00) takip edilecek.

16:00’da FOMC üyesi  Kashkari (güvercin) konuşuyor.

23:15’te FOMC üyesi Kaplan (nötr) konuşma yapıyor.

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

 

Gelişen ülkeler ve Türkiye hisse senetleri analizi için tıklayınız.

En çok beğendiğimiz hisseler için tıklayınız.

 

 

Okan Ertem, FRM

Research
Manager - Global Markets

okan.ertem@akyatirim.com.tr

oertem1@bloomberg.net

 

YASAL UYARI: Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil , suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır. Bu rapor, yorum ve tavsiyelerde yer alan bilgiler “yatırım danışmanlığı” hizmeti ve/veya faaliyeti olmayıp; yatırım danışmanlığı hizmeti almak isteyen kişi ve kurumların, iş bu hizmeti vermeye yetkili kurum ve kuruluşlarla temasa geçmesi ve bu hizmeti bir sözleşme karşılığında alması SPK mevzuatınca zorunludur.   "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.  Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.