BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

Fed sonrası piyasalar ve bugün...

04.05.2017 09:43


Uluslararası gelişmelere bakıldığında;

ÖZET

Fed faiz oranlarını sabit bıraktı, açıklaması beklentilerden daha “şahin oldu”. Ancak piyasa etkisi sınırlı gerçekleşti.

ABD faizlerinde aşağı yönlü, ons altın-Euro/Dolar-Sterlin/Dolar ve gelişmekte olan ülke borsalarında yukarı yönlü görüşümüz devam ediyor.

Yarın tarım dışı istihdam verisinde beklentilerin (190 bin) üzerinde (220-240 bin) bir rakam öngörüyoruz.

Ancak TDİ ile birlikte yayımlanacak ortalama saatlik ücretler artışı (beklenti %0,3) beklentilerin üzerinde gelmediği sürece tarım dışı istihdamın nasıl geldiği çok önemli olmayabilir. İstihdam artışı ücret artışına yol açıyor mu? sorusu cevaplanacak.

ABD Temsilciler Meclisi  1.1 trilyon dolarlık bütçe paketini onayladı, “Hükümet kapanması” konusu ortadan kalkmış oldu. Ancak pakette Trump’ın istediği reformlar yer almadı ve Trump ikinci yenilgisini almış oldu.

Macron – LePen TV münazarasını Macron’un başarıyla atlattığı görülüyor. Pazar günkü seçimlerde Macron’un gücünü koruyacağını tahmin ediyoruz.

ABD’de General Motors 2008 yılından bu yana en yüksek otomobil envanterine ulaştı.

Facebook 1.çeyrek karı beklentilerin üstünde %73 artış gösterdi. Karın büyük bölümü cep uygulaması vasıtasıyla yayımlanan reklamlardan elde edildi.

Bugün 14:30’da Türkiye reel efektif döviz kuru, 17:30’da ABD ham petrol stokları, 19:30’da ECB Başkanı Draghi konuşması takip edilecek. İngiltere yerel seçimleri ve İspanya bütçe tasarısı oylaması izlenecek.  

 

DETAYLI YORUM VE PİYASA ETKİSİ

-Fed, büyüme ve enflasyonda görülen gerilemenin geçici olduğunu %2 enflasyon hedefine doğru trendin devam ettiğini belirtti. İstihdam ve yatırım dinamiklerinde sorun görülmedi. Beklenenden daha şahin açıklama nedeniyle Haziran ayı faiz artırımı olasılığı %97’ye yükselirken, Euro/Dolar paritesi 1,09’un altına, Sterlin/Dolar paritesi 1,29’un altına geriledi. ABD 10 yıllık tahvil faizleri 2 baz puan yükseldi. S&P500 hafif satıcılı kapandı. Piyasa tepkisi sınırlı oldu. ABD faizlerinde fiyatlamaların oturduğunu ve aşağı yönün yeniden başlayabileceğini öngörüyoruz.

- Fed’in dolar pozitif etki yapabilecek projeksiyonuna rağmen, ABD makro verilerinde Mayıs ayında beklentilerin altında bir seyir öngörmemiz nedeniyle, ABD faizlerinde aşağı yönlü, ons altın-Euro/Dolar-Sterlin/Dolar ve gelişmekte olan ülke borsalarında yukarı yönlü hareketin devam edebileceğini düşünüyoruz.  

- Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisi Fed toplantısı sonrasında daha çok önem kazandı. Tarım dışı istihdamın beklentilerin (190 bin) üzerinde (220-240 bin) ancak ortalama saatlik ücretlerin beklentiler dahilinde veya altında (<= %0,3) açıklanabileceğini öngörüyoruz. Artan istihdamın ücret baskısı yaratmaması senaryomuz altında dolar negatif öngörümüz devam ediyor.

- ABD’de 1.1 trilyon dolarlık bütçe paketi Temsilciler Meclisi tarafından onaylandı, Eylül ayına kadar geçici bütçe ile devam edilecek. “Hükümet kapanması” sürecine girilmemiş oldu. Ancak pakette Obamacare’in kaldırılmasına yönelik detaylar ve Meksika sınırına duvar örülmesine dair fon yer almadı. Trump’ın yenilgisi olarak düşünülebilir.

- Facebook 1.çeyrek karı beklentilerin üstünde %73 artış gösterdi. Karın büyük bölümü cep uygulaması vasıtasıyla yayımlanan reklamlardan elde edildi. Facebook’un aylık 1,94 milyar kullanıcı bulunuyor, bunların 1,3 milyarı her gün online oluyor.

- OPEC’in yılbaşından bu yana günlük 1,4 milyon varil üretim kısıntısı yapmasına rağmen yapılan tanker sayımlarına göre üye ülkelerin günlük ihracatı 800 bin varilde kalıyor. OPEC hesaplamalarına dair bu güvensizlik fiyatlar üzerinde baskı yapan bir unsur. 25 Mayıs tarihinde OPEC ülkelerinin Haziran ayında sona erecek üretim kısıntısı anlaşmasının süresini yılsonuna uzatmaları bekleniyor. Burada bir uzatma olmadığı takdirde Brent petrolde 45 dolarlara doğru bir seyir izleyebiliriz.

- Macron Le-Pen münazarası çetin geçti. Macron görece daha olumlu bir performans sergiledi. Pazar günü yapılacak Fransa seçimleri öncesinde son kozlarını oynayan Le-Pen’in Macron ile arasındaki %20’lik farkı kapatması zor görünüyor.

- ABD otomobil üreticisi General Motors 935 bin araçlık envantere ulaştı. 2008 krizi öncesinde görülen bu yüksek stok seviyesi, ABD otomobil sektörü satışlarındaki zayıflığa işaret ediyor. 

 

Bugün

14:30’da Türkiye reel efektif döviz kuru yayımlanıyor.

17:30’da ABD ham petrol stokları haftalık değişimi yayımlanıyor.

ECB Başkanı Draghi 19:30’da konuşma yapıyor. Euro/Dolar üzerinde etki yapabilir.

İspanya’da 2017 yılı bütçe tasarısı onaylanıyor. Rüşvet skandalları sonrasında popülaritesi azalan Başbakan Rajoy için test niteliğinde olacak bu oylamada, olumsuz bir sonuç çıkar ise Euro ve Avrupa hisse senetleri negatif etki görebiliriz.

İngiltere’de yerel seçimler yapılıyor. 8 Haziran tarihli genel seçimler öncesinde önemli bir gösterge olabilir. Sonuçlar 5 Mayıs Cuma günü açıklanıyor. Sterlin/Dolar paritesi üzerinde etkili olabilir.

HSBC, BMW, Shell karı açıklanıyor. 

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

 

Gelişen ülkeler ve Türkiye hisse senetleri analizi için tıklayınız.

En çok beğendiğimiz hisseler için tıklayınız.

 

Okan Ertem, FRM

Research
Manager - Global Markets

 

YASAL UYARI: Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil , suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır. Bu rapor, yorum ve tavsiyelerde yer alan bilgiler “yatırım danışmanlığı” hizmeti ve/veya faaliyeti olmayıp; yatırım danışmanlığı hizmeti almak isteyen kişi ve kurumların, iş bu hizmeti vermeye yetkili kurum ve kuruluşlarla temasa geçmesi ve bu hizmeti bir sözleşme karşılığında alması SPK mevzuatınca zorunludur.   "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.  Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

 

 

 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.