BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

FED ne yapabilir? Macron-LePen risk devam ediyor mu?

03.05.2017 09:26


Günaydın,

Son dönemde beklentilerin altında kalmaya devam eden ABD verileri doların global ölçekte değer kazanmasına mani olurken, ABD-Kore ilişkilerinde toparlanma sinyallerinin görülmesiyle güvenli liman konumundaki Yen ve ons altında satıcılı seyir devam ediyor. Ancak ABD faizlerinde yeniden gerileme beklentimiz nedeniyle ons altının gücünü koruyabileceğini düşünüyoruz. Pazar günü yapılacak Fransa seçimleri son turu öncesinde yapılan anketlerde piyasa dostu aday Macron’un yarışı yaklaşık 20 puan önde götürmesi nedeniyle Euro/Dolar paritesinde yukarı yön isteği devam ediyor.  Gelişmekte olan ülkeler ve BIST100 için ise orta vadeli pozitif görünüm devam ediyor. Her bir varlık sınıfı için görüşlerimizi özetleyen Global Makro raporumuz için tıklayınız.

 

Bugün... 

Fed faiz kararını açıklıyor (21:00), değişiklik beklemiyoruz. Trump belirsizliği, gerileyen enflasyon beklentileri, beklentilerin altında gelen makroekonomik veriler Fed’in “bekle-gör” modunda kalmasına neden olabilir. Piyasalarda faiz artırımına yalnızca %13 olasılık tanınıyor. Karar sonrasında basın toplantısı olmayacak. Yayınlanan karar metninde de “şahin” – dolara değer kazandırabilecek bir unsur yer almayabilir.

Macron ve Le-Pen son kez TV münazarasında karşı karşıya geliyorlar (22:00) . 07 Mayıs tarihinde yapılacak seçimlerde piyasa dostu aday olarak tanınan Macron’un, Euro göçmen karşıtı politikalarıyla bilinen Le-Pen’e %89 olasılıkla üstün gelmesi bekleniyor. Anketler ise Macron’un %64 oy oranına sahip olduğunu gösteriyor. Peki risk nedir? Sol aday Melenchon ve Hamon’un sağ aday Le-Pen’e destek verme olasılığının arttığına dair açıklamalar geçtiğimiz günlerde New York Times’da yayımlanmıştı. Bu ilginç birliktelik piyasaları alt üst edebilecek bir sonuca yol açabilecek potansiyele sahip olsa da gerçekleşmesi zor görünüyor. 07 Mayıs tarihli seçimleri Macron’un kazanması beklentimizi koruyoruz.

 

Tesla, Facebook, BNP, Wolswagen karları açıklanıyor.

 

10:00’da Türkiye Nisan ayı enflasyonu açıklanıyor. Son anketlere göre beklenti aylık %1,3, yıllık %11,7 artış yönünde.

 

15:15’te ABD ADP özel sektör istihdam verisi açıklanıyor. Cuma günü açıklanacak TDİ hakkında fikir verebilir.

 

17:00’de ABD Nisan ayı hizmetler PMI verisi yayımlanıyor. İstihdam bileşeni Cuma günü yayımlanacak tarım dışı istihdam verisi için işaret teşkil edecek.

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

 

 

Gelişen ülkeler ve Türkiye hisse senetleri analizi için tıklayınız.

En çok beğendiğimiz hisseler için tıklayınız.

 

 

 

Okan Ertem, FRM

Research
Manager - Global Markets

 

YASAL UYARI: Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil , suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır. Bu rapor, yorum ve tavsiyelerde yer alan bilgiler “yatırım danışmanlığı” hizmeti ve/veya faaliyeti olmayıp; yatırım danışmanlığı hizmeti almak isteyen kişi ve kurumların, iş bu hizmeti vermeye yetkili kurum ve kuruluşlarla temasa geçmesi ve bu hizmeti bir sözleşme karşılığında alması SPK mevzuatınca zorunludur.   "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.  Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.