BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

Global Makro: Orta vadeli beklentiler...

02.05.2017 03:56


 

Global piyasalarda Fed’in faiz artırımlarının “kademeli” - yavaş olduğu ve “ılımlı” global ekonomik büyümenin devam ettiği koşullar hakim. Bu nedenle gelişmekte olan ülke borsaları ve para birimleri için güçlü trend devam ediyor…

Varlık sınıflarına bakıldığında;

Amiral Gemisi: ABD 10 yıllık faiz oranlarında (mevcut %2,33) yeniden %1,9-%2,0 civarına gerileme öngörüyoruz. Burada ABD’de son dönemde beklentilerin altında kalan makro verilerin bu trendini devam ettirmesi ve yükselen reel faizlerde yeniden gevşeme olabileceğini düşünüyoruz. Buna ilaveten Trump yönetiminin “bol konuşmalı az icraatlı” görünümü de faizlerin yükselmesini engelliyor.

Ons altın: (mevcut 1252) ABD 10 yıllık faiz oranlarında gerileme beklentimiz nedeniyle ons altında yeniden yukarı yön başlamış olabilir. Burada 1230 dolar üzerinde kalındığı sürece Ağustos ayı sonuna kadar 1280-1300 dolar aralığı beklenebilir. Ancak jeopolitik risklerin azalmış olması (ABD-Kore ilişkilerinde sakinleşme) ons altında yukarı yönde oluşabilecek trendin önceki dönemlere göre bir miktar daha ılımlı olabileceğine işaret ediyor.

Euro/Dolar: (mevcut 1,0915) Avrupa bölgesinde artan tüketici güveni, yeniden toparlanma eğilimine girmesini beklediğimiz enflasyon beklentileri, Fransa seçimleri sonrasında artan risk iştahı, gecikmesini beklediğimiz Trump reformları ve aşağı yönde marjının devam ettiğini düşündüğümüz ABD faizleri nedeniyle paritede yaz ayları sonuna kadar 1,12-1,14 aralığına hareket tahmin etmeye devam ediyoruz. Bu hafta parite açısından Macron-Le Pen TV münazarası (Çarşamba 22:00) ve Fransa seçimleri (Pazar) takip edilecek. Çarşamba günü Fed’den faiz ve karar metninde bir değişiklik yapmasını beklemiyoruz. Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisinde ise beklentilerin (190 bin kişi) üzerinde bir sonuç açıklanabilir. Son tahminimizi Çarşamba akşamı yayınlayacağız. Ortalama saatlik ücretlerde beklentilerin (%0,2) üzerinde bir sonuç gelmediği üzere tarım dışı istihdam artışının hangi seviyede açıklandığı önem teşkil etmeyebilir.

Sterlin/Dolar: Rekor miktarda short pozisyon (herkes aşağı yön düşünüyor  ve tabiki parite düşmüyor), İngiltere’de olumlu makro görünüm (iyileşen enflasyon beklentileri) ve 8 Haziran’da yapılacak erken seçimden Theresa May’in güçlenerek çıkacağı beklentisi paritede yukarı yönü destekliyor. Orta vadeli zarar kes seviyemiz 1,26’da yer alıyor. 1,32-1,36 tahmin aralığımızı beklemeye devam ediyoruz. Paritede bu hafta Perşembe günü yapılacak İngiltere yerel seçimleri takip edilecek. Yerel seçimlerde May’in partisinin üstünlük kazanması Sterlin pozitif etki yapabilir. Dolar tarafında ise Çarşamba günü Fed’den faiz ve karar metninde bir değişiklik yapmasını beklemiyoruz. Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisinde ise beklentilerin (190 bin kişi) üzerinde bir sonuç açıklanabilir. Son tahminimizi Çarşamba akşamı yayınlayacağız. Ortalama saatlik ücretlerde beklentilerin (%0,2) üzerinde bir sonuç gelmediği üzere tarım dışı istihdam artışı önem teşkil etmeyebilir.

S&P500: ABD faizlerinde gerileme sonrasında S&P500’ün ileriye dönük temmettü verimi ile ABD 10 yıllık faizleri arasındaki fark bir miktar kapanmış oldu. Böylece S&P500’de yeniden toparlanma gördük.  Ancak ABD makro görünümünde sakinleşme, verilerin beklentilerin altında gelmeye başlaması, şirket hisse geri alımlarının azalması S&P500’ü yukarı yönde desteklemeyen unsurlar. 2400 üzerinde kapanışlar yapılmadığı sürece nötr görüşümüzü koruyoruz.

Gelişmekte olan ülke borsaları ve BIST100:  Gelişmekte olan ülkeler “ılımlı” dünya ekonomik büyümesi ve “kademeli” Fed faiz artırımlarının olduğu bir ortamda güçlenmeye devam ediyorlar. Burada BIST100’ün diğer gelişmekte olan ülkeler ile karşılaştırıldığında göreli olarak ucuz kalmaya devam ettiğini ve yukarı potansiyelini sürdürdüğünü görüyoruz. Detaylı analiz için tıklayınız..

Bu hafta endeksler tarafında Macron-Le Pen TV münazarası (Çarşamba 22:00) ve Fransa seçimleri (Pazar) takip edilecek. Çarşamba günü Fed’den faiz ve karar metninde bir değişiklik yapmasını beklemiyoruz. Cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisinde ise beklentilerin (190 bin kişi) üzerinde bir sonuç açıklanabilir. Son tahminimizi Çarşamba akşamı yayınlayacağız. Ortalama saatlik ücretlerde beklentilerin (%0,2) üzerinde bir sonuç gelmediği üzere tarım dışı istihdam artışı önem teşkil etmeyebilir.

İçeride ise Nisan ayı enflasyon verisi (Çarşamba 10:00) takip edilecek. Cuma günü S&P, Türkiye değerlendirmesini yayımlıyor.

 

Orta vadeli makroekonomik tahminlerimiz... 

Kapanan öneriler...

 

Okan Ertem, FRM

Research
Manager - Global Markets

 

YASAL UYARI: Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil , suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır. Bu rapor, yorum ve tavsiyelerde yer alan bilgiler “yatırım danışmanlığı” hizmeti ve/veya faaliyeti olmayıp; yatırım danışmanlığı hizmeti almak isteyen kişi ve kurumların, iş bu hizmeti vermeye yetkili kurum ve kuruluşlarla temasa geçmesi ve bu hizmeti bir sözleşme karşılığında alması SPK mevzuatınca zorunludur.   "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.  Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

 

 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.