BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

Vergi reformu, NAFTA, BOJ ve ECB, kaldığımız yerdeyiz...

27.04.2017 09:05


Günaydın,

Trump vergi reformunu açıkladı. Piyasalar reformu beklenenden farklı bulmadı. Bu noktadan itibaren reformun Kongre tarafından kabul  edilmesi için Trump yönetimini  zorlu bir süreç bekliyor olabilir. Piyasa tepkisi hisse hafif negatif, altın pozitif, ABD faizleri negatif ve dolar nötr oldu. Reformun detaylarına bakıldığında;

Kurumlar vergisinin %35’ten %15’e indirilmesi  (bekleniyordu)

Vergi dilimlerinin 3’e indirilmesi ve kanunun basitleştirilmesi,

Obamacare yasası ile alınan ve sağlık hizmetleri için kullanılan %3,8’lik verginin kaldırılması,

Gibi maddeler dikkat çekiyor.

 

NAFTA ticaret anlaşması yeniden görüşülecek.... Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ABD’nin NAFTA’dan çıkmayacağı, yalnızca NAFTA’nın hükümlerinin Kanada ve Meksika ile birlikte pazarlık masasında yeniden gözden geçirileceği açıklandı. Kanada doları ve Meksika pesosu değer kayıplarını geri aldı.

BOJ beklendiği üzere para politikası değişkenlerini sabit tuttu. Faiz hedefleri aynı kalırken, 2017 büyüme tahmini %1,5’ten %1,6’ya revize edildi. Enflasyon tahmini ise %1,4’te kaldı. Karar Yen ve hisse senetleri üzerinde belirgin etki yapmadı.

Bugün... ECB günü.. 14:45’te ECB toplantısı tamamlanıyor ve faiz kararı açıklanıyor. Değişiklik beklemiyoruz ancak Draghi konuşması Euro pozitif etki yapabilir. Karar sonrasında (15:30) ECB Başkanı Draghi’nin konuşması takip edilecek. Parasal genişleme programında bir değişiklik beklemiyoruz. Ancak enflasyon ve büyüme görünümünde toparlanmaya dikkat çekilebilir. Bizim senaryomuz gerçekleşir ise Euro/Dolar paritesinde yukarı yön isteğinin arttığını görebiliriz.

15:30’da ABD Mart ayı dayanıklı tüketim malları siparişleri açıklanıyor. Beklenti aylık %1,2 artış. Çekirdek siparişlerde ise %0,4 artış öngörülüyor.

Deutsche Bank, Microsoft, Amazon ve Alphabet Inc. Bilançoları açıklanıyor.

Çin sanayi şirketleri karları yayımlanıyor.

 

Robot Yatırımcı-Gelişen ülkeler ve Türkiye hisse senetleri analizi için tıklayınız.

En çok beğendiğimiz hisseler için tıklayınız.

 

 Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

 

 

 

Okan Ertem, FRM

Research
Manager - Global Markets

 

YASAL UYARI: Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil , suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır. Bu rapor, yorum ve tavsiyelerde yer alan bilgiler “yatırım danışmanlığı” hizmeti ve/veya faaliyeti olmayıp; yatırım danışmanlığı hizmeti almak isteyen kişi ve kurumların, iş bu hizmeti vermeye yetkili kurum ve kuruluşlarla temasa geçmesi ve bu hizmeti bir sözleşme karşılığında alması SPK mevzuatınca zorunludur.   "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.  Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.