BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

Euro/Dolar ve tahminlerimize doğru yolculuk...

24.04.2017 08:40


Günaydın,

 

Takipçilerimizle paylaştığımız raporlarımızda uzun süredir Sterin/Dolar ve Euro/Dolar paritesinde yukarı yön beklentimizden bahsediyoruz.  Dün yapılan Fransa seçimleri sonuçlarına göre merkez aday Macron’un %23,9, sağ aday (Euro’dan ayrılmak isteyen) Le-Pen’in %21,7 oy aldığını görüyoruz. Bu durumda Le-Pen ve Macron 7 Mayıs’ta yapılacak ikinci tura kaldılar. Ancak ikinci turda Fillon başta olmak üzere diğer adayların büyük bölümünün Macron etrafında toplanması ve Macron’un %60’dan fazla oy alması beklendiğinden Euro/Dolar paritesi yukarı hareketini hızlandırıyor. Seçim sonuçları parite, hisse senetleri pozitif, dolar, altın, Yen negatif olarak değerlendirilebilir. Euro/TL paritesi ise Fransa seçimleri sonrasında düzelen risk algısı nedeniyle düşen Dolar/TL ve yükselen Euro/Doların birbirini dengelemesi nedeniyle yatay seyrediyor.

Bu hafta gündeminde neler var?

Bu hafta Merkez Bankaları toplantılarının gündemde olacağı bir haber akışı izleyeceğiz. Çarşamba günü içeride TCMB faiz kararı, Perşembe günü ise Avrupa ve Japonya Merkez Bankaları kararları (ikisinde de değişiklik beklemiyoruz) takip edilecek. ABD Başkanı Donald Trump Çarşamba günü piyasaların uzun süredir beklediği vergi indirimlerine dair açıklama yapacağını belirtti. İlk etkisi hisse senetleri ve dolar pozitif olabilecek bu açıklamanın gerçeğe dönüşmesi (Kongre tarafından onaylanması) uzun zaman alabilir. Bu nedenle ilk etki geçici olabilir. Cuma günü ise ABD ve İngiltere ekonomileri 2017 yılı ilk çeyreğinde nasıl performans göstermiş öğreneceğiz. Herkese iyi haftalar...

 

Bugün...

 ABD Başkanı Trump ile Arjantin Başkanı Macri Beyaz Saray’da görüşüyorlar.

11:00’da Almanya Ifo endeksi yayımlanıyor.

19:30’da FED üyesi Kashkari (oy kullanıyor – güvercin) konuşma yapıyor.  

 

Orta vadeli makroekonomik tahminlerimiz... 

Kapanan öneriler...

Robot Yatırımcı-Gelişen ülkeler ve Türkiye hisse senetleri analizi için tıklayınız.

 En çok beğendiğimiz hisseler için tıklayınız.

 

 Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

 

Okan Ertem, FRM

Research
Manager - Global Markets

 

YASAL UYARI: Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil , suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır. Bu rapor, yorum ve tavsiyelerde yer alan bilgiler “yatırım danışmanlığı” hizmeti ve/veya faaliyeti olmayıp; yatırım danışmanlığı hizmeti almak isteyen kişi ve kurumların, iş bu hizmeti vermeye yetkili kurum ve kuruluşlarla temasa geçmesi ve bu hizmeti bir sözleşme karşılığında alması SPK mevzuatınca zorunludur.   "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.  Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.