BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

Uluslararası Piyasalar ve bugün...

21.04.2017 08:47


Günaydın,

Fransa seçimlerinin yaklaşmasıyla artan risk algısı global ölçekte tahvil getirilerinin gevşeme sürecini yavaşlatırken ABD 10 yıllık tahvil faizleri yeniden %2,20’nin üzerine yerleşti. Tahvil getirilerine göre yeniden cazip temettü getirisi sunmaya başlayan S&P500, 2360’ı geçmek için ilk denemesine hazırlanırken,  Euro/Dolar ve Sterlin/Dolar cephesinde Fransa seçimleri bekleniyor. (Fransa seçimleri ve piyasa etkisi için tıklayınız.) Dün Suudi Arabistan yetkililerinin petrol üretimlerini Eylül ayına kadar kısmaya devam etmek istediklerine dair yaptıkları açıklamalara rağmen yukarı yönde fazla tepki vermeyen Brent petrolde bu akşam yayımlanacak  kuyu sayısı verisi önemli olacak. Asya piyasaları Çin’de sermaye kontrollerinin gevşetilmeye başlatılması (bkz düzenleme) ile alıcılı seyrederken, BOJ Başkanı Kuroda’nın parasal genişlemeye devam edecekleri yönündeki açıklamaları Yen’e değer kaybettirerek Nikkei endeksini ayakta tutuyor. Gelişmekte olan ülke borsalarının yeniden toparlanma eğilimi gösterdiği son günlerde BIST100 endeksinin kritik 92000 üzerinde kalması için uygun koşulların oluştuğunu gözlemliyoruz. Bugün yayımlayacağımız robot yatırımcı ürününde BIST100’ün ucuz kalmaya devam ettiği, Micex-Rusya’daki düşüşün ise sonlanmış olabileceği yönündeki değerlendirmelerimiz sizlerle paylaşacağız.

Çin sermaye kontrollerinde yapılan düzenleme:  Çin’den döviz çıkışlarının yavaşlaması ile Çin otoriteleri bazı sermaye kontrollerinde gevşemeye gidecekleri sinyalini dün vermişlerdi. 2016 yılında aylık ortalama 26 milyar dolar döviz çıkışı yaşayan Çin, 2017 yılında yalnızca aylık 6 milyar dolar çıkış gördü. Ülke genelinde geçerli olacak yeni düzenlemeye göre finansal kuruluşlar, döviz ödemeleri yaparken, döviz girişleri ile denkleştirme yapmak zorunda kalmayacaklar.

Bugün...

11:00’de Avrupa bölgesi öncü PMI verileri yayımlanıyor. 11:30’da İngiltere perakende satışlar verisi yayımlanıyor.

17:00’de ABD ikinci el konut satışları yayımlanıyor. 2016 son çeyreğinde %3,50’lerden 2017 yılında %4,16’ya yükselen 30 yıl vadeli konut kredisi faizlerinin ikinci el konut satışlarında önümüzdeki dönemde yavaşlamaya neden olmasını bekliyoruz. Ancak Şubat ayındaki düşüşten sonra Mart ayında olumlu sonuç görebiliriz.   

ABD seans açılışından önce General Electric ve Honewwell birinci çeyrek bilançoları açıklanıyor.

22:00’de petrol fiyatlarını yakından ilgilendirecek Baker Hughes kuyu sayısı verisi takip edilecek

Dünya Bankası ve IMF toplantıları Washington’da gerçekleşiyor.

 

Orta vadeli makroekonomik tahminlerimiz... 

Kapanan öneriler...

 

Robot Yatırımcı-Gelişen ülkeler ve Türkiye hisse senetleri analizi için tıklayınız.

 

En çok beğendiğimiz hisseler için tıklayınız.

 

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTALAR..

 

23 Nisan … Fransa seçimleri 1.tur

26 Nisan.. TCMB faiz kararı

27 Nisan.. ECB toplantısı, BOJ toplantısı

28 Nisan.. ABD geçici bütçesinin son günü. Hükümet’in faaliyetlerini devam ettirmesi için bu tarihe kadar geçmiş bütçenin süresini uzatması bekleniyor… https://tradeall.com/temel-analiz-detay/3389/abd-hukumet-kapanmasi-ve-senaryolar

3 Mayıs … Fed toplantısı

7 Mayıs… Fransa seçimleri 2.tur

11 Mayıs.. BOE toplantısı

8 Haziran.. İngiltere seçimleri

 

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

 

  

 

 

 

Okan Ertem, FRM

Research
Manager - Global Markets

 

 

YASAL UYARI: Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil , suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır. Bu rapor, yorum ve tavsiyelerde yer alan bilgiler “yatırım danışmanlığı” hizmeti ve/veya faaliyeti olmayıp; yatırım danışmanlığı hizmeti almak isteyen kişi ve kurumların, iş bu hizmeti vermeye yetkili kurum ve kuruluşlarla temasa geçmesi ve bu hizmeti bir sözleşme karşılığında alması SPK mevzuatınca zorunludur.   "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.  Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

 

 

 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.