BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

Strateji - ABD faizleri "nötr" konuma neden geçtik? Piyasalar üzerindeki etkisi nasıl olabilir?

20.04.2017 07:07


Global stratejimizi şekillendiren modelleri ve piyasa gelişmelerini güncelleyelim…  

ABD 10 yıllık tahvil modelimiz ne durumda? Neden nötr konuma geçtik? …. Global büyüme göstergelerini içeren ABD 10 yıllık tahvil faiz modelimiz (R-SQ %83) faizlerde düşüş trendinin devam ettiğini ancak kısa vadeli olarak gevşeme eğiliminin durabileceğine işaret ediyor. Aşağıda grafikte yer alan ABD 10 yıllık faiz oranları (kırmızı) ile olması gereken arasındaki fark (mavi) zirveden dönmüş durumda ve ortalamaya geri dönüyor (mean reverting). Türkçesi: Faizlerde düşüş bir süre duraklayabilir. Diğer taraftan ABD tahvil faizlerinin yükseleceği yönünde pozisyon alan yatırımcıların da pozisyonlarını kapamaya başladıklarını gözlemliyoruz. Bu noktadan itibaren modellerimiz %1,9 civarında faizlere işaret etse de nötr konuma geçiyoruz. 

ABD faizleri bizi neden ilgilendiriyor? ABD tahvil faizleri global piyasaların amiral gemisi konumunda. Düşen faizler, değer kaybeden dolar, kazanan ons altın  ve yükselen gelişen ülke borsaları (BIST100 vs.) anlamına geliyor. Faiz oranlarında düşüşün bu noktadan itibaren devam edeceği ancak hızının yavaşlayacağını düşünüyoruz. Bu doğrultuda dolarda değer kaybı sürecinin devam etmesini, ons altın ve gelişmekte olan ülke borsaları için pozitif görünümün devamını öngörüyoruz. Ancak ralliler eski gücünde olmayabilir. 

S&P500’de aşağı yön beklentimiz devam ediyor, ancak 2360 üzerinde beklentimiz iptal olur…. Morgan Stanley 1.çeyrek karının beklentilerin üzerinde açıklandığını görüyoruz.  Tahvil-bono işlemlerinden elde edilen trading geliri geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre iki katına çıkarak 1,71 milyar dolara ulaştı. Goldman haricinde büyük finans kurumlarında olumlu trading performansı görüldü. Ancak IBM bilançosu gibi olumsuz  performanslar nedeniyle S&P500’de yukarı yönde hareket göremiyoruz. Trump reformlarının yokluğunda S&P500’de 2280-2320 civarına düşüş beklentimiz devam ediyor. Ancak düşüş beklentimiz için stop seviyesini 2360’a çekiyoruz. 2360 üzerinde düşüş beklentimiz iptal olur. 

Burada 1- ABD 10 yıllık faiz oranları %2,1 civarına geriledi ve S&P500 beklenen temettü verimi arasındaki fark yeniden sıfırlanmak üzere (S&P500 yeniden cazip olmak üzere). 2-S&P 12 ay ileriye dönük earnings yield ile yüksek getirili ABD şirket tahvilleri getirisi arasındaki fark 60 baz puana gerilemiş durumda. (S&P yeniden cazip konuma geliyor.) 

Grafik- ABD faizlerinde düşüş öngörümüzü 40 baz puan kar ile kapatıyor ve nötr konuma geçiyoruz.

Dolarda aşağı, Sterlin ve Euro’da yukarı, ABD faizleri ve altında nötr, gelişmekte olan ülke hisse senetlerinde yukarı yönlü görüşümüzü koruyoruz. Ancak borsalar başta olmak üzere trendlerin gücü bir miktar zayıflayabilir. 

 

ABD 10 yıllık faiz oranları (kırmızı) ile olması gereken arasındaki fark (mavi) zirveden dönmüş durumda ve ortalamaya geri dönüyor (mean reverting). Türkçesi: Faizlerde düşüş bir miktar duraklayabilir. Model global değişkenleri içermektedir (R-Sq %83) 

 

Robot Yatırımcı-Gelişen ülkeler ve Türkiye hisse senetleri analizi için tıklayınız.

En çok beğendiğimiz hisseler için tıklayınız.

 

 ÖNÜMÜZDEKİ HAFTALAR..

26 Nisan.. TCMB faiz kararı

27 Nisan.. ECB toplantısı, BOJ toplantısı

28 Nisan.. ABD geçici bütçesinin son günü. Hükümet’in faaliyetlerini devam ettirmesi için bu tarihe kadar geçmiş bütçenin süresini uzatması bekleniyor… https://tradeall.com/temel-analiz-detay/3389/abd-hukumet-kapanmasi-ve-senaryolar

3 Mayıs … Fed toplantısı

7 Mayıs… Fransa seçimleri 2.tur

11 Mayıs.. BOE toplantısı

8 Haziran… İngiltere erken seçimi…

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

 

Okan Ertem, FRM

Research
Manager - Global Markets

 

YASAL UYARI: Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil , suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır. Bu rapor, yorum ve tavsiyelerde yer alan bilgiler “yatırım danışmanlığı” hizmeti ve/veya faaliyeti olmayıp; yatırım danışmanlığı hizmeti almak isteyen kişi ve kurumların, iş bu hizmeti vermeye yetkili kurum ve kuruluşlarla temasa geçmesi ve bu hizmeti bir sözleşme karşılığında alması SPK mevzuatınca zorunludur.   "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.  Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.