BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

Piyasalar ve Brent petrol

20.04.2017 09:46


Günaydın,

Beklentilerin altında gelen Goldman Sachs ve IBM birinci çeyrek gelirleri S&P500’de satış baskısı yaratmaya devam ediyor.  Endekste 2280-2320 dolar aralığını beklemeye devam ediyoruz. Bu konuda detaylı bir analizi gün içerisinde paylaşacağız. ABD 10 yıllık faiz oranları yeniden %2,2’nin üzerinde kalmaya çalışırken geçtiğimiz hafta nötr konuma geçtiğimiz altın fiyatlarında satıcılı seyir devam ediyor. Pazar günkü Fransa seçimlerini bekleyen Euro/Dolar paritesinde 1,07 üzerinde fiyatlamalar sürerken, olası bir negatif seçim sonucu için koruma (put opsiyonu) alan yatırımcıların aşağı yönlü volatiliteleri rekor seviyeye ulaştırdığını görüyoruz. Sterlin/Dolar ise orta vadeli 1,32-1,36 tahmin aralığımız öncesinde dinlenme sürecine girmiş durumda. Kuzey Kore gerginliği nedeniyle bir kaç gündür satıcılı olan Asya borsaları bu sabah açıklanan Japonya dış ticaret verisinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle bir miktar toparlamış görünüyor.  Asya dışındaki gelişmekte olan ülke hisse senedi endekslerinde ise yatay seyir hakim. Modellerimize göre orta vadeli olarak en cazip endekslerden biri olan BIST100’de 88000-92000 aralığında sıkışma devam ediyor.

Brent petrol’de beklentilerimiz doğrultusunda satış baskısının arttığını görüyoruz.... ABD stok verilerinde beklentilerin üzerinde artış ve arz fazlası devam ederken, 26 Mayıs tarihinde yapılacak OPEC toplantısında OPEC ülkelerinin (OPEC dışı ülkeler de aynı gün toplanacak) Haziran ayında sona erecek arz kısıntısını yıl sonuna uzatmaları bekleniyor. Ancak burada Rusya’nın (OPEC dışı) durumu şüpheli. Fiyatlarda gerileme beklediğimizi daha önce de belirtmiştik. Dün yaşanan %3’lük satış ile 53 dolar civarından işlemler geçiyor. Vadeli piyasalarda ise hala yoğun miktarda long (yukarı yön beklentisi) pozisyon mevcut ve bu durum petrol fiyatlarını yukarı yönde hareket etmesini zorlaştırıyor. 51-55 dolar bandında hareketlerin devam etmesini bekliyoruz.

Bugün...  İtalya Başbakanı ile ABD Başkanı Trump bir araya geliyor. BOE Başkanı Carney ve ABD Hazine Bakanı Mnuchin IIF toplantısında konuşmacı olarak yer alacaklar.

Kapanan öneriler...

 

Robot Yatırımcı-Gelişen ülkeler ve Türkiye hisse senetleri analizi için tıklayınız.

 

En çok beğendiğimiz hisseler için tıklayınız.

 

ÖNÜMÜZDEKİ HAFTALAR..

 

23 Nisan … Fransa seçimleri 1.tur

26 Nisan.. TCMB faiz kararı

27 Nisan.. ECB toplantısı, BOJ toplantısı

28 Nisan.. ABD geçici bütçesinin son günü. Hükümet’in faaliyetlerini devam ettirmesi için bu tarihe kadar geçmiş bütçenin süresini uzatması bekleniyor… https://tradeall.com/temel-analiz-detay/3389/abd-hukumet-kapanmasi-ve-senaryolar

3 Mayıs … Fed toplantısı

7 Mayıs… Fransa seçimleri 2.tur

11 Mayıs.. BOE toplantısı

8 Haziran.. İngiltere seçimleri

 

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

 

Okan Ertem, FRM

Research
Manager - Global Markets

 

YASAL UYARI: Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil , suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır. Bu rapor, yorum ve tavsiyelerde yer alan bilgiler “yatırım danışmanlığı” hizmeti ve/veya faaliyeti olmayıp; yatırım danışmanlığı hizmeti almak isteyen kişi ve kurumların, iş bu hizmeti vermeye yetkili kurum ve kuruluşlarla temasa geçmesi ve bu hizmeti bir sözleşme karşılığında alması SPK mevzuatınca zorunludur.   "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.  Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

 

 

 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.