BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

Sterlin, ABD faizleri ve tahminlerimize doğru yolculuk...

19.04.2017 08:40


Günaydın,

Uluslararası piyasalardaki son gelişmelere bakıldığında;

 

Sterlin/Dolar paritesinde, genel kanının aksine yılbaşından bu yana yükseliş beklemeye devam ediyoruz.

1,2580’den başlattığımız yukarı yön düşüncemiz dün İngiltere’nin erken seçim kararı almasıyla destek buldu.

Theresa May’in lideri olduğu muhafazakar partinin kazanmasıyla birlikte AB-İngiltere ayrılığının keskin olmayacağı (soft-Brexit), serbest ticaret anlaşması hükümlerinin korunacağı beklentisi var. Sterlin pozitif.

Uzun süredir raporlarda paylaştığımız üzere piyasada yüksek miktarda short pozisyon var ve “short covering” dediğimiz süreç yaşanıyor. Kısa pozisyonlar hızla kapatılıyor. Bu durum paritenin orta vadeli olarak yükselmesine yardımcı olabilir.

Bu nedenlerle Sterlin/Dolar tahminimizi 1,32-1,36 olarak korumaya devam ediyoruz. En iyi alım yeri 1,2670 civarında yer alıyor.

 

Euro/Dolar paritesinde de uzun süredir genel kanının aksine 1,12-1,14 tahminimizi koruyoruz. Pazar günü yapılacak seçimlerde Macron ve Le-Pen’in ikinci tura kalmasını ve ikinci turda Macron’un seçilmesini bekliyoruz. Bu senaryo Euro pozitif olarak nitelendirilebilir.

Ancak sağ aday Le-Pen ve sol aday Melenchon’un ikinci tura kalması durumunda parite 1,04’ün altına inebilir ve yukarı yön senaryosu iptal olur.

 

ABD 10 yıl tahvil faizlerinde tahminlerimize ulaştık, nötr konuma geçiyoruz…. Yılbaşından bu yana hedeflediğimiz %2,1-%2,2 aralığına giriş yapıldı. Bu noktada nötr konuma geçiyor ve yeniden değerlendirme yapmak üzere modellerimizi güncelliyoruz.

 

Piyasalar: ABD piyasaları Goldman Sachs birinci çeyrek hisse başına karının beklentilerin altında kalması nedeniyle satıcılı seyretti. Diğer ABD bankalarının “trading” birimlerindeki olumlu performans Goldman tarafında gerçekleşmedi. Özellikle bono işlemlerinden elde edilen gelirlerdeki düşüş dikkat çekti. Trump reformlarının gecikmesi ve ABD verilerinin, enflasyon beklentilerinin gerilemesi Haziran ayı Fed faiz artırım olasılığını %50’nin altına çekiyor. Asya piyasaları ABD şirketlerinin azalan karlılığı ve Kuzey Kore’ye ilişkin gerginlikler nedeniyle açılışta satıcılı seyrediyor. Dolarda aşağı, Sterlin ve Euro’da yukarı, ABD faizleri ve altında nötr, gelişmekte olan ülke hisse senetlerinde yukarı yönlü görüşümüzü koruyoruz.

 

Bugün...

GCC Petroleum Media Forum’u Abu Dhabi’de düzenleniyor. OPEC üye ülkeleri enerji bakanları foruma katılacak. Bakanların verdiği demeçler doğrultusunda Brent petrolde hızlı hareketler görebiliriz. Bakanlar Mayıs ayında yapılacak OPEC toplantısı öncesinde arz kısıntısının yıl sonuna kadar uzatılacağı yönünde demeçler vererek petrol fiyatlarını destekleyebilirler. Brent petrolde 52-57 dolar aralığında konsolidasyon beklentimizi koruyoruz.

Theresa May, Birleşik Krallık Parlamentosunda Brexit ile ilgili soruları cevaplayacak.

Morgan Stanley, BlackRock ve American Express birinci çeyrek karları açıklanıyor.

17:30’da Uluslararası Enerji Ajansı ABD haftalık petrol stokları değişimi yayımlanıyor.

 

Orta vadeli makroekonomik tahminlerimiz...

Dolarda aşağı, Sterlin ve Euro’da yukarı, ABD faizleri ve altında nötr, gelişmekte olan ülke hisse senetlerinde yukarı yönlü görüşümüzü koruyoruz.

Kapanan öneriler...

Robot Yatırımcı-Gelişen ülkeler ve Türkiye hisse senetleri analizi için tıklayınız.

 

En çok beğendiğimiz hisseler için tıklayınız.

 

 ÖNÜMÜZDEKİ HAFTALAR..

26 Nisan.. TCMB faiz kararı

27 Nisan.. ECB toplantısı, BOJ toplantısı

28 Nisan.. ABD geçici bütçesinin son günü. Hükümet’in faaliyetlerini devam ettirmesi için bu tarihe kadar geçmiş bütçenin süresini uzatması bekleniyor… https://tradeall.com/temel-analiz-detay/3389/abd-hukumet-kapanmasi-ve-senaryolar

3 Mayıs … Fed toplantısı

7 Mayıs… Fransa seçimleri 2.tur

11 Mayıs.. BOE toplantısı

8 Haziran… İngiltere erken seçimi…

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

 

 

 

Okan Ertem, FRM

Research
Manager - Global Markets

 

YASAL UYARI: Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil , suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır. Bu rapor, yorum ve tavsiyelerde yer alan bilgiler “yatırım danışmanlığı” hizmeti ve/veya faaliyeti olmayıp; yatırım danışmanlığı hizmeti almak isteyen kişi ve kurumların, iş bu hizmeti vermeye yetkili kurum ve kuruluşlarla temasa geçmesi ve bu hizmeti bir sözleşme karşılığında alması SPK mevzuatınca zorunludur.   "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.  Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

 

 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.