BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

Mnuchin, Yen ve global piyasalar...

18.04.2017 08:45


Günaydın,

 

Global piyasalardaki son gelişmelere bakıldığında;

ABD Hazine Bakanı Mnuchin vergi reformunun Ağustos ayından önce Kongre tarafından onaylanmasına yönelik planlarının agresif olduğunu belirtti. Bu durumda Trump reformlarının yıl sonuna kayabileceği beklentisi oluşuyor. Bu açıklamalar en azından yaz ayları sonuna kadar ABD faizlerinde aşağı/yatay, dolarda global olarak güç kaybına yönelik beklentimizi destekliyor

ABD Hazine Bakanı’nın değersiz dolar argümanını savunması ve ABD’nin Japonya ile olan dış ticaretine ilişkin olarak sınırlamalar getirileceği beklentisi ile Dolar/Yen yeniden 109 seviyesine yaklaştı. Ancak paritede 105 hareketinin devamını bekliyoruz.

Yen’in hafif değer kaybı sonrasında Nikkei artıda işlem görüyor.

Kuzey Kore  ile ABD arasındaki gerginliğin artabileceği endişesiyle Çin başta olmak üzere diğer Asya piyasaları açılışta satıcılı seyrediyor.

25 Mayıs tarihli OPEC toplantısında arz kısıntısının süresinin yıl sonuna uzatılacağı beklentisi ve olumlu gelen Çin ekonomik büyümesi verilerine rağmen Brent petrol sakin seyrediyor. 57 dolar üzerine çıkılmadığı sürece petrolde aşağı yönde baskı devam edebilir. Fiyatların bir süre daha 52-55 dolar aralığında denge bulması beklenebilir.

Güvenli liman talebinin azalmasıyla ABD 10 yıllık tahvil getirileri yeniden %2,24 civarında işlem görürken, geçen hafta  nötr konuma geçtiğimiz ons altında hafif kar realizasyonu görülüyor. ABD tahvil faiz oranlarında %2,1-%2,2 olan tahmin aralığımıza giriş yapmak üzereyiz.

Çin konut fiyatları Mart ayında %11,3 yükseldi. Pekin’de %19, Şangay’da %17 artış görüldü.

 

Bugün...

 15:30’da ABD Mart ayı yeni konut satışları verisi yayımlanıyor.

ABD açılışından (16:30) önce Bank of America, Goldman Sachs ilk çeyrek bilançoları açıklanıyor.

IMF “World Econonomic Outlook” raporunu yayımlıyor.

 15:30’da ABD Mart ayı sanayi (beklenti: %0,5 artış) üretimi açıklanıyor.

 

 ÖNÜMÜZDEKİ HAFTALAR..

26 Nisan.. TCMB faiz kararı

27 Nisan.. ECB toplantısı, BOJ toplantısı

28 Nisan.. ABD geçici bütçesinin son günü. Hükümet’in faaliyetlerini devam ettirmesi için bu tarihe kadar geçmiş bütçenin süresini uzatması bekleniyor… https://tradeall.com/temel-analiz-detay/3389/abd-hukumet-kapanmasi-ve-senaryolar

3 Mayıs … Fed toplantısı

7 Mayıs… Fransa seçimleri 2.tur

11 Mayıs.. BOE toplantısı

 

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

Youtube TradeAll kanalımıza buradan ulaşabilirsiniz.  

 

Okan Ertem, FRM

Research
Manager - Global Markets

 

YASAL UYARI: Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil , suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır. Bu rapor, yorum ve tavsiyelerde yer alan bilgiler “yatırım danışmanlığı” hizmeti ve/veya faaliyeti olmayıp; yatırım danışmanlığı hizmeti almak isteyen kişi ve kurumların, iş bu hizmeti vermeye yetkili kurum ve kuruluşlarla temasa geçmesi ve bu hizmeti bir sözleşme karşılığında alması SPK mevzuatınca zorunludur.   "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.  Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.