BİZİ ARAYIN

TEL: 444 4 873TRD

TEMEL ANALİZ

Geri

Önümüzdeki Hafta: Kuzey Kore, Çin ve Petrol

14.04.2017 05:10


Global piyasalarda önümüzdeki hafta gündemini Çin makro verileri, Kuzey Kore gündemi, petrol forumu ve IMF-Dünya Bankası toplantıları oluşturacak. ABD tarafında makro anlamda önemli etki yapabilecek bir veri bulunmuyor.

 

Cumartesi…

 

Kuzey Kore lideri, ülkenin kurucusu Kim Il Sung’un doğumunun 105. Yaşını kutlamak üzere bir kutlama düzenliyor. Kutlamada Kuzey Kore’nin nükleer bomba veya füze denemesi yapabileceğine dair yorumlar basında yer alıyor. Altın fiyatlarını yakından ilgilendiren bir gündem. 1220 dolardan bu yana yukarı yönde sürdürdüğümüz altın görüşümüzü dün itibarıyla “nötr” konuma çektik ve izlemeye devam ediyoruz. En iyi alım yerleri 1260-1276 aralığında yer alıyor.

 

Pazartesi…

 

Çin ilk çeyrek büyümesi yayımlanıyor. Beklentiler çeyreklik %1,5, yıllık %6,8 büyümeye işaret ediyor. 2016 yılı sonunda toplam kredilerdeki artış ve bunun PMI’lara yansıması nedeniyle beklentiler dahilinde veya üzerinde bir veri görebiliriz. Bu senaryo global ölçekte emtia fiyatlarını destekleyebilir.

 

Avrupa ve İngiltere piyasaları tatil.

 

Netflix karı açıklanıyor, Çin sanayi üretimi, perakende satışlar ve Türkiye bütçe dengesi verileri takip edilecek.

 

Salı…

 

ABD Başkan Yardımcısı Pence Tokyo’da Japon Başbakanı Shinzo Abe ile görüşüyor.

 

ABD Mart ayı  yeni konut satışları verisi yayımlanıyor.

 

IMF “World Econonomic Outlook” raporunu yayımıyor.

 

Bank of America, Goldman Sachs ilk çeyrek bilançoları açıklanıyor.

 

ABD sanayi üretimi ve Çin konut fiyatları artışı açıklanıyor.

 

Çarşamba… 

 

GCC Petroleum Media Forum’u Abu Dhabi’de düzenleniyor. OPEC üye ülkeleri enerji bakanları foruma katılacak. Bakanların verdiği demeçler doğrultusunda Brent petrolde hızlı hareketler görebiliriz. Bakanlar Mayıs ayında yapılacak OPEC toplantısı öncesinde arz kısıntısının yıl sonuna kadar uzatılacağı yönünde demeçler vererek petrol fiyatlarını destekleyebilirler. Brent petrolde 57 dolar geçilmediği sürece aşağı yönlü beklentimizi koruyoruz.

 

Theresa May, Birleşik Krallık Parlamentosunda Brexit ile ilgili soruları cevaplayacak. Sterlin/Dolar paritesinde hareketlilik yaratabilir. Paritede 1,20 zarar-kes olmak üzere orta vadeli 1,32 tahminimizi koruyoruz.

 

Morgan Stanley, BlackRock ve American Express birinci çeyrek karları açıklanıyor.

 

Uluslararası Enerji Ajansı ABD haftalık petrol stokları değişimi yayımlanıyor.

 

Perşembe…  

 

İtalya Başbakanı ile ABD Başkanı Trump görüşücekler.

 

BOE Başkanı Carney ve ABD Hazine Bakanı Mnuchin IIF toplantısında konuşmacı olarak yer alacaklar.

 

Cuma…

 

Dünya Bankası ve IMF toplantıları Washington’da gerçekleşiyor.

 

ABD ikinci el konut satışları yayımlanıyor. 2016 son çeyreğinde %3,50’lerden 2017 yılında %4,16’ya yükselen 30 yıl vadeli konut kredisi faizlerinin ikinci el konut satışlarında önümüzdeki dönemde yavaşlamaya neden olmasını bekliyoruz. Ancak Şubat ayındaki düşüşten sonra Mart ayında olumlu sonuç görebiliriz.   

 

Fed üyesi Kashkari bir üniversitenin düzenlediği konferansta konuşma yapıyor.

 

General Electric ve Honewwell birinci çeyrek bilançoları açıklanıyor.

 

Avrupa bölgesi PMI verileri yayımlanıyor.

 

 

Twitter’da bizi takip etmek için @TradeAll

 

 

Okan Ertem, FRM

Research
Manager - Global Markets

 

YASAL UYARI: Bu rapor ve yorumlardaki yazılar, bilgiler ve grafikler, ulaşılabilen ilk kaynaklardan iyi niyetle ve doğruluğu, geçerliliği, etkinliği velhasıl her ne şekil , suret ve nam altında olursa olsun herhangi bir karara dayanak oluşturması hususunda herhangi bir teminat, garanti oluşturmadan, yalnızca bilgi edinilmesi amacıyla derlenmiştir. İş bu raporlardaki yorumlardan; eksik bilgi ve/veya güncellenme gibi konularda ortaya çıkabilecek zararlardan Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu değildir. Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ her an, hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın söz konusu bilgileri, tavsiyeleri değiştirebilir ve/veya ortadan kaldırabilir. Genel anlamda bilgi vermek amacıyla hazırlanmış olan iş bu rapor ve yorumlar, kapsamı bilgiler, tavsiyeler hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ ve Ak Yatırım AŞ’nin herhangi bir taahhüdünü tazammum etmediğinden, bu bilgilere istinaden her türlü özel ve/veya tüzel kişiler tarafından alınacak kararlar, varılacak sonuçlar, gerçekleştirilecek işlemler ve oluşabilecek her türlü riskler bizatihi bu kişilere ait ve raci olacaktır. Hiçbir şekil ve surette ve her ne nam altında olursa olsun, her türlü gerçek ve/veya tüzel kişinin, gerek doğrudan gerek dolayısı ile ve bu sebeplerle uğrayabileceği her türlü doğrudan ve/veya dolayısıyla oluşacak maddi ve manevi zarar, kar mahrumiyeti, velhasıl her ne nam altında olursa olsun uğrayabileceği zararlardan hiçbir şekil ve surette Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanları sorumlu tutulamayacak ve hiçbir şekil ve surette her ne nam altında olursa olsun Akbank TAŞ, Ak Yatırım AŞ ve çalışanlarından talepte bulunulmayacaktır. Bu rapor, yorum ve tavsiyelerde yer alan bilgiler “yatırım danışmanlığı” hizmeti ve/veya faaliyeti olmayıp; yatırım danışmanlığı hizmeti almak isteyen kişi ve kurumların, iş bu hizmeti vermeye yetkili kurum ve kuruluşlarla temasa geçmesi ve bu hizmeti bir sözleşme karşılığında alması SPK mevzuatınca zorunludur.   "Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.  Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir."

 

Geri
 
FOREX HESAPLAMA
Devamı İçin Lütfen Giriş Yapın.
. .
Dünya piyasaları elinizin altında! Yazının tamamına erişmek için
ücretsiz üye olun.